ARM Kiti/Geliştirme Kartı Önerisi

Başlatan ayhan_eee, 17 Eylül 2012, 19:00:12

ayhan_eee

Merhaba arkadaşlar ben bu aralar arma bir giriş yapma isteğindeyim.Daha önce PIC serisi ile ve staj dönemimde MSP430F447 ile haşır neşir olduk.Sıra ARM'a geldi.Şimdi bu konuda tavsiyelerinize ihtiyacım var.Bu konuya yeni giren biri için ne önerirsiniz?Daha önce PIC için expkits geliştirme kartı ile çalıştım.MSP için ise kendi tasarladığımız geliştirme kartında çalıştım.Ve bu ikisi ile hala devam ediyorum.Şimdi benim için soru şu ki almam gereken STM32F4Discovery gibi bir kit mi yoksa geliştirme kartı mı?Bu konuda bana ne öneririrsiniz?

STM32F4Discovery fiyatı çok iyi ama her seferinde devre kurmanın bana yaşatacağı erteleme duygusu beni itiyor.Fiyatı ise çekiyor.Buna karşılık bir geliştirme kartı baktığımda ise ya uçmak gerekiyor yada iyi bişeyler yok.

Bu düşünceler altında önerilerinizi nedenleri ile yazarsanız hem bana hem de belki daha sonra aynı ikileme düşecek kişilere yardımcı olmuş olursunuz.

Bu arada Elektrik-Elektronik Müh. 4.Sınıf öğrencisiyim

ayhan_eee

Aslında ben yorum bekliyorum.Benim de aklımda Discovery var.Ancak çalışmalar için sürekli devre kurma gereği beni biraz endişelendiriyor.Bu konuda bana o zaman şunu al diyebileceğiniz bir geliştirme kartı var mı?

serhat1990

Expkit' in yeni kartları var. exs serisi fiyatları biraz uygun stm32f2 , stm32f1 serileri var. Bir incele derim . stm32f4Discovery yinede düşün derim ;) 

ayhan_eee

Onları da inceledim ama sanki discoveryden fazla bir lcd bir sd var gibi.Fazla artısı yok gibi geldi bana.Ne dersiniz?

Ben ya Discovery yada F/P oranı yüksek bir kart bakıyorum.Bu konuda başka önerisi olan var mı?

serhat1990

Yurtdışından temin edebileceksen birçok seçenek mevcut yalnız ülkemizde biraz kısıtlı bu durum ( benim görüşüm )  . Ben discovery ile biraz daha içli dışlı olunca  , discovery kiti üzerine takıp tüm pinlerini kullanabileceğim bir kart çizmeyi düşünüyorum . Aslında başladım ama tüm donanımları öğrenmek gerek . Ethernet , tft , rs485 , rs232 , canbus ,  .... gibi birçok donanımı üzerinde barındıran bir kart yapacam. Ama daha vakti var...

ayhan_eee

Aslında dediğim gibi onları inceledim ama nedense fiyat karşılığı görmedim.Yurt dışından da alabilirim problem olmaz sizin öneriniz varsa beklerim.

Dediğim gibi ben F/P bir kit arayışı içindeyim.Bu konuda hem expkits ürünlerini hemde Discovery ve diğer önerebileceğiniz ürünleri değerlendirir misiniz?

serhat1990

Bende yok ama bir ara bunu almayı düşünmüştüm , yalnız forumdan bir Hocamızın yönlendirmesiyle vazgeçtim bu arada yönlendirme sebebi kartın kötü vs olmasından değil olayın donanımını daha iyi kavramak açısından .

Linke bir göz at istersen ...

http://www.ebay.com/itm/Development-Board-STM32F107VCT6-3-2-TFT-2-4G-wireles-/220925505288?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item33702faf08#ht_4784wt_1254

ayhan_eee

Onu gördüm ama kullanan var mı acaba?Debug-programlama olayları nasıl olur?Önerin için teşekkürler.Başka önerisi veya söyleyeceği olan varsa beklerim :)

EDİT:Verdiğin linkteki ürünü program ve debug için 20-30 dolara arası ST-Link almak gerekiyor galiba o nedenle tekrar bendeki F/P karşılığı düştü :P