lm741

Başlatan cann, 18 Eylül 2012, 09:08:25

cann

iyi günler sistemde fan sürekli çalışmaktadır. led yandığında fanın durmasını istiyorum. rolesiz. 741 in boş pinlerini kullanmakla mümkün olur mu?
öneriler için teşekkürler

asma

Merhaba
Sistem dediğiniz nedir, nerededir?
Sürekli çalışan fana seri bir anahtarlama elemanı ekleyip (röle değil) bu devreye bağlı çalıştırmak istiyorsanız bu devreye bağlıyamazmısınız ?
Şaseleri ortak olacaksa fan ister 12Vdc ister 24Vdc olsun bu devreyle sürebilirsiniz.
Ayrıca sönünce çalışsın veya yanınca dursun ne demek. Led +12V ile irtibatlı olması şart mı? Şaseye bağlayın ledi ve led yanınca fan çalışıyor olsun.  8) Yada girişleri yer değiştirin, ledin yanıp sönme şartı değişsin.
Op-amp çıkışına, yüke uygun transistör bağlayıp kollektör yükü olarak fan kullanabilirsiniz.

741 in bir tane boş pini vardır, hiç bir işinize yaramaz. Kullanmadığınız iki pini vardır, üretimden kaynaklanan offset gerilimini sıfıra çekmek için kullanılır. Sizin ihtiyacınız yok.

Açıklama ve isteğiniz daha detaylı (açıklayıcı) olsaydı cevap(lar) daha kısa ve net olurdu.
Kolay gelsin.

cann

Hocam
ben sanırım eksik anlattım, fan bu 741 den bağımsız kendi halinde sürekli çalışıyor;  led yandığı zaman işlem tamamlanmış oluyor ve artık fana ihtiyaç kalmıyor, bende boşuna çalışıp gürültü yapsın istemiyorum, bu şekilde nasıl bir çözüm bulabilirim.

arm-beginner

:D
Sanırım bu durumda LED'in şeması değil, fanın değerleri ve onun bağlı olduğu komponentlerin şeması daha faydalı bir bilgi olur.
Yani fan 12V lamı çalışıyor? 230V'lamı? AC? DC? Kaç mA veya A çekiyor? Neyle devreye sokuluyor? Transistör? Thyristor? Triac? Röle?
.... gibi senin açından belki önemsiz, ama sana yardım etmek isteyen birileri için sonderece önemli sorular.

cann

teşekkürler
fanın hiç bir devreyle ilgisi yok hocam 12 volt 0.1 amper; kendi kendine bağımsız çalışıyor. yani 741 le veya başka bir şeyle ilgisi yok; ben sadece bu 741 de led yanınca bu fan artık çalışmasın istiyorum
yardımlar için teşekkürler

asma

Aynı dilden konuşup anlaşamamak böyle birşey herhalde.
İkiside aynı voltajla çalışıyor ama bağımsızlar.
Biri diğerinin çalışıp çalışmayacağına karar versin istiyorsun ama ilgisizler.
İşin zor, asgari ücretle bile sigortalı işçi çalıştıracak olsan (bu iş için) sana pahalıya gelir.
-LED söndü fanın voltajını keseyim, patron kızmasın.

Eğer şaseler bir ise:
741 li devrenin çıkışına (pin6) 4k7 direnç ekle sonra BC337 nin beyzine bağla , emiter şaseye ve kollektör fanın (-) ucuna bağlanacak. Fanın (+) ucunu direk artıya bağlıyabilirsin. Fana paralel ters diyot bağlamayı da unutma yeter.

Şaseler bağımsız ise aynı yere 1k direnç ekleyip optokuplörün anoduna gireceksin, katotu 741 in şasesine bağlıyacaksın. Çıkışındaki transistörü fanı kumanda edeceğin elemana bağlamalısın. Seçme şansın artacağı için ne istersen gönlünce kullanırsın.

Kolay gelsin.

cann

aynı voltajdan besleniyorlar, bir biri ile ilgisi yok derken, fan kendi başına 12 volttan çalışıyor, devre elemanı vs hiç bir bağlantısı yok anlamında. sanırım şaseler bir ise diye tariflediğiniz durumu denemeliyim.

çok teşekkürler.

mesaj birleştirme:: 18 Eylül 2012, 13:22:35

bu durumda led yandığı sürece fan çalışıp; led sönünce durmaz mı?
kafam karıştı. led yanınca fan durmalı.

mdargut

Ledin yanması için lm741 çıkışının sıfır olması gerekiyor. Bu durumda tranzistör kesimdedir ve fan dönmez.

arm-beginner

Arkadaşlar, bu sürekli bahsetiğiniz transistör nerden çıktı birdenbire? Cann bu konuda hiç bir açıklama yapmadiki.

mdargut

Cann'ın söylediklerinden, birazda tahin yürüterek bir fana 12 Vdc beslemeyi vermişler sürekli çalışıyor. Cann da bu fanı şemasını verdiği devre ile kontrol etmek istiyor. Asma da fanı 741 in çıkışından tranzistör ile sürmesini tavsiye etmiş. Olay bundan ibaret benim anladığım :)

cann

evet,

hafta sonu bc337 ile deneyeceğim,
herkese teşekkürler