Ynt: hesap makinesi ekranı

Başlatan mustafa_09, 19 Eylül 2012, 14:47:37

mustafa_09

Merhaba arkadaşlar benim sormak istediğim bir konu var google da araştırsım ama bişi çıkmadı, Hesap makinesinin ekranını pic ile kullanmamız mümkünmü veya deneyen oldumu? Hesap makinesini aynı ekranı kullanarak pic ile kontrol edip başka bir işlem için kullanmayı planlıyorum.

mesaj birleştirme:: 19 Eylül 2012, 15:10:53

[IMG]http://imageshack.us/a/img809/7053/tarama0001bz.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

ekrana giden 30 pin var

ferit06

30 pin in ne işe yaradığını tespit edebilirseniz ve PIC16F1938/9 gibi LCD sürebilen bir PIC kullanırsanız(veya LCD nin çalışma prensibine uygun(4511 datasheets (http://www.doctronics.co.uk/pdf_files/HEF4511B.pdf)te  Fig.14 Connection to liquid crystal (LCD) display
readout. Direct d.c. drive of LCDs not recommended for life of LCD readouts. diyor) olarak sürme yapabilirseniz başka işlemcilerle de) yapabilirsiniz. Ama bunun için hazır bir şey isterseniz o mümkün görünmüyor.

marecrisium

Ben zamanında şöyle bir şema bulmuştum ama hiç denemedim belki sana faydası olur.

mustafa_09

Ölçü aleti alıp deneyeyim bi sayı girdiğimde hangi girişler enerjileniyo baksam belki bir şema çıkarabilirim galiba. fırsat bulduğumda deneyeyim bir sonuca ulaşabilirsem burada paylaşırım.

coco

Bendede Resimdekinin benzeri birtane ağrızalı hesap makinası var ağrızası ekran bağlantı bandında  temasızlık var.yazıları silik silik.resmi görünce nasıl bağlantıları yapıcağınız sorusu geldi aklıma.

Kabil ATICI

konu ile ilgili olarak aşağıdaki bağlantılar incelenebilir.
www.atmel.com/Images/doc2530.pdf
ve
www.atmel.com/Images/doc2569.pdf

özelikle çoğullama bağlantısına sahip ekranların nasıl sürüleceği konusunda bir fikir verecektir.

Ama LCD ekrana bağla esnek kablonun bağlantısı, düşünülmesi gereken bir konu.
-Normalde özel bir yapıştırıcı kullanılarak bağlanıyorlar.
-Ya da kart ve esnek kablo bağlantı noktasına fiziki baskı oluşturacak bir sistem kullanılıyor.( bazı klavye bağlantılarında kullanılıyor.sert bir yüzey +kart+esnek kablo+silikon yastık+ metal bir çubuk şeklinde bağlantı kullanılıyor.)

Bağlantıları bulurken değişken sinyal kullanmak yerinde olabilir. Bu biraz LCD'nin çalışması (sıvı kristaller) ile ilgili bir durum.
ambar7

mustafa_09

esnek kablolar sıkıntı olacak gibi görünüyor bu makinayı kullanmayacağım büyük ihtimalle. kasası daha kalın bir makina bulmam lazım. karakter lcd olanlardan değilde pikselli olanlardan olsa daha iyi olacak. pdf lerde kare dalga kullanılarak sürülmüş anladığım kadarıyla.

coco

bu filim bantları için kullanılan iletken sıvı ne olabilir?sanırım kablo uzun olursa direnç vazifeside görüyor.