Gps & gsm tabanlı izleme sistemi

Başlatan okk636, 20 Eylül 2012, 20:20:34

okk636

merhaba

konunun bu bölümle ne kadar alakası var bilmiyorum ama daha öncede buna benzer bir proje konuşulmuş.son sınıf elektronik müh. öğrencisiyim.Gsm ve gps tabanlı bir izleme sistemi yapmam gerekiyor.yani SMS le aracın veya başka birşeyin nerde oluğunu bildiren bir proje. Gm862 modülü ile ilgili forumda yazılı olan iletileri okudum ama pek de anladım sayılmaz.Benim gibi çok da bilgisi olmayan birine ne önerirsiniz.Hangi modülü veya modemi almamı tavsiye edersiniz?

yardımınızı bekliyorum iyi çalışmalar

VFR

Sanırım GM865 modülünde hem GPS hem GSM/GPRS var. Ben GL865 kullandım bu modülde GPS yok.
Bu modülle telefon etmek ve SMS göndermek çok basit. Ama GPRS uygulamasını yapamadım hala onun üzerine çalışıyorum.
Tavsiye ederim Telit'in modüllerini.

cinque

Bu firma tam istediğiniz ürünlerden üretiyor. Görüşmeyi deneyin isterseniz.

http://www.mobiliz.com.tr/tr/

okk636

@healme gm862 düşünüyorum ama onu nasıl çalıştırırım bilmiyorum.Bir de bildiğin uygun fiyatlı site var mı bunları alabileceğim.Çünkü sadece modulden bağlantıları yapabileceğimi sanmıyorum.Board da almak gerkiyor ve buda maliyeti artırıyor.
@cinque  kardeş bir firmadan hazır alamıyorum.modülleri veya modemleri kullanarak yapmam gerekiyor.

VFR

Benim KS863 Terminali kullanma fırsatım oldu.
Devre ile uğraşmıyosun ama fiyatı da ona göre.
Gm862'yi nereden bulabilirsin bilmiyorum.

Mesaj atma konusunda yardımcı olabilirim ama başka bir şey yapamadım ben de daha.

zamzam23

aynı projeyı bende yapmıstım.

http://www.ebay.com/itm/SKG16B-Bluetooth-RS232-USB-UART-GPS-Module-Demo-Board-/230844194302?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35bf62ddfe

gps için bu modülü, gsm içinde eski bir siemens telefonu kullandım. baya zaman oldu devreyı bulabılrısem yollarım faydası olur. bu modülü kullanacaksan pic ile haberlestırırken arada max232 kullanman gerekıyr.

cinque

Telit oldukça yaygın piyasada simcoma göre. GM862 oldukça güzel bir modem içinde gpste var.

burdang getirin isterseniz kod konusundada desteği var. Türkiye'den almak isterseniz elektrovadi.

http://www.mikroe.com/add-on-boards/gsm-gprs/

okk636

Km863 e baktım gayet iyi.tek parça hepsi var. gm862 alırsam da bir o kadar da boarda vericem.ikiside aynı gibi fiyat olarak
bir de Yurt dışında bir siteden aldığımızı düşünürsek.Dışardan getirdiğimiz gsm modulunun imeisini kayıt ettirmek gerekiyor mu bir bilginiz var mı?

@zamzam23 abi devreyi bulurda gönderirsen çok makbule geçer.benide bu maliyetten kurtarmış olursun

teşekkürler iyi çalışmalar

zamzam23

Alıntı yapılan: okk636 - 21 Eylül 2012, 17:37:27
Dışardan getirdiğimiz gsm modulunun imeisini kayıt ettirmek gerekiyor mu bir bilginiz var mı?

evet tabiki gerekiyor.

sen benı bekleme,eger karar verdıysen modulu sıparıs et, birde eski bi telefon bul. sms text mode desteklı olursa daha ıyı olur tabıkı.  ben siemens kullanmıstım. bu arda da bos durma tabıkı.bu siteleri incele. öğrenmen gerekenler:

1-)mikroişlemci ve programlaması + az biraz elektronık devre tasarımı.pcb hazırlaman sart degıl. (bunları bıldıgını farzedıyrm)
2-)sms at commands ve pdu format

http://www.developershome.com/sms/operatingMode.asp
http://www.dreamfabric.com/sms/
http://twit88.com/home/utility/sms-pdu-encode-decode

sms text mode desteklı bı telefon bulursan ısın daha da kolay. pdu formatını cozmek ıcın zaman kaybetmıceksın. gercı bılmende de fayda var ayrı mesele. ben bırde bilgisayar programı yazmıstım pc de de aracın yerını harita uzerınde gosterıp onlıne takıp yaptırıyordum pespese sms gonderıp alarak. bunu sunum yaparken kullanırsın baya etkılı oluyor.

sen basla calısmalara. donem sonuna cok var hallederız ınsallah.

okk636

hocayla görüştüm.sadece koordinatları almakla olmaz o zaman projenin kolayına kaçmış olursun dedi.harıta üzerinde göstermesini istiyor.ınternet üzerinden bir site yardımıyla veya akıllı telefonlarla yapılacak bir uygulamayla  aracın nerde olduğunu gerçek zamanlı görmemizi istiyor.ben bugün ebaydan gps cihazını sipariş vericem ama onun dışında ne almalıyım hiç bilmiyorum.Eğer sms le bilgi alma olsaydı nokia6210 alacaktım text mode destekliyor.yinede telefonu almama gerek varmı ? yada iki telefon alıp bir tane de alıcı devresi yapıp bilgisayara mı bağlamalıyım?
yardımlarınızı beklıyorum iyi çalışmalar

eistain_54

Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!

polleme

GPS modülden alınan koordinatlar google maps arama kısmına yazıldığında o koordinat bilgisi harita üzerinde gösterilebiliyor. Google maps en kolay kullanabileceğiniz kaynak, buna yoğunlaşın derim. Bir entegrasyon yönetim mutlaka vardır, tüm firmalar adresleri bu harita üzerinde gösteriyorlar.

eistain_54

Bildiğim kadarıyla Eart Google bağladığınız cihazınızı tanıyıp seri port ile cihazı okuyabiliyor.Okuduğunuda anlık gösterebiliyor.
Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!

zamzam23

Alıntı yapılan: okk636 - 25 Eylül 2012, 13:07:21
hocayla görüştüm.sadece koordinatları almakla olmaz o zaman projenin kolayına kaçmış olursun dedi.harıta üzerinde göstermesini istiyor.ınternet üzerinden bir site yardımıyla veya akıllı telefonlarla yapılacak bir uygulamayla  aracın nerde olduğunu gerçek zamanlı görmemizi istiyor.ben bugün ebaydan gps cihazını sipariş vericem ama onun dışında ne almalıyım hiç bilmiyorum.Eğer sms le bilgi alma olsaydı nokia6210 alacaktım text mode destekliyor.yinede telefonu almama gerek varmı ? yada iki telefon alıp bir tane de alıcı devresi yapıp bilgisayara mı bağlamalıyım?
yardımlarınızı beklıyorum iyi çalışmalar

Benim izlediğim yönetem şu idi, yol göstermesi acısından anlatıyorum:

eski Siemens cep telefonuma bir tane data kablosu aldım. sonra bu sıemsn telefona ait AT komutlarını arastırdım bununla ılgılı pdf buldum kodları ınceledım.  Hyperterminal ile bilgisayardan AT komutlarını gönderıp denemeler yaptım. hatta siemensin bu konuyla ılgılı kendı termınalı vardı sms alıp gondermek ıcın bu programı ınceledım.

daha sonra bu data kablosunu kesip kabloları dısarı cıkardım. devre uzerınde denemelere basladım. ilk yapmaya calıstıgım sey pic işlemci ile telefona arama yaptırmak oldu. bunu yaptırınca sms kısmı kolay artık.

daha sonra ebay dan aldıgım gps modulu bılgısayara bagladım. modül ile birlikte verılen program var. bununla,modülün haberlesme hızını stop bitlerini vs ayarları yapabılıyorsun. bunları da pic işlemci hızma ve kabılıyetlerıne gore belırledıkten sonra modül için aldıgım data kablosunu da kestım. modülün nasıl haberlestıgını bıldıgım ıcın işlemciyle hemen bağlantısını kurdum. artık gps modülünden gelen verılerı ıslemcıyle okuyabılıyordum.sana tavsıyem devrenı lcd ekranlı yap cunku denemeler asamasında cok yardımı oluyor. daha sonra lcd ekranı ıptal edebılırsın.

şimdi geldi bu ıkı kısmı bırlestırmeye. gelinen bu noktadan sonra,  gps modulunden çektiğin kodları analız edıp gereklı yerlerı çıkarıp sadece koordınat kısmını, sms metnıne yazıp telefonla, istediğin bır numaraya mesaj atma kısmı. bunun ıcın anahtar kelımen: NMEA data
http://www.sure-electronics.net/download/down.php?name=GP-GS010_Ver2.0_EN.pdf

pekı hangı numaraya gondereceksın? bunun için sabıt bır cep tel belırleyebılırsın ya da benım yaptıgım sekılde, yanı hangı cep telefondan mesaj geldıyse ona gerı sms atabılırsın. tabı bunun ıcın bırde şifre yontemı belırlemelısın. yanı;

mesela herhangı bır cep tellefonundan senın yaptgın bu sisteme mesaj atacak. şifreli mesaj, örneğin #gps& şeklinde.

kurdugun bu devre, once bu mesajı alacak, analız edecek eger dogru sıfreyle gelmısse, o zmn gps modulunu aktıf edecek ve koordınatları ısteyecek. koordınatları alıp sms seklınde gerı sms atacak. eger sıfre yanlıssa hıcbır ıslem yapmayacak. bunun ıcın telefonun gelen kutusunu sureklı tarıyor olman gerek tabıkı.

sımdı geldık harita olayına.

kendı bulundugun mevkıde belırlı bır alanın google map harıtalarını atıyorum 300*300 jpg formatında klasore kaydettım. daha fazlasını kaydedemıyorsunuz cunku boyut asırı asırı artıyor. bunun ıcın hazır programlar var ınternetten ındırebılırsın. 

sonra da vb6 da kendı koordınat düzlemını, sistemını olusturuyorsun ( sen bu yolu ızlemek zorunda degılsın kendı programlama yetenegıne baglı olarak da yapabılırsın) ve gelen koordınata gore harıta uzerınde kırmızı bı nokta olusturuyorsun. hepsi bu. bu işlem ıcınde, kendı telefonumu kullandım. yani soyle anlatayım,

elindeki telefonu bilgisayar ve dolayısıyla yazdıgın program ıle bluetooth üzerinden haberlestırıyorsun. ve bu telefonunla sistem telefonuna sms atıyorsun #gps& şeklinde. sonra sıfre dogru oldugu ıcın gps modul aktıf hale gelıyor ve bulundugun yerın koordınatları senın telefonuna sms olarak dusuyor. e bu telefon da bluetooth portu uzerınden bılgısayara baglı oldugu ıcın, yazdıgın programla da sen bu telefon ıcındekı sms gelen kutusunu sürekli tarıyorsun ve gelen koordınatları alıp  harıta uzerınde gosterıyorsun.

ama bunlarla ugrasmayıp da, yazdıgın programa, gelen koordınatlarla

https://maps.google.com/maps?q=32.861132,-96.951599  formatında link olusturup bunu webbrowserda da gosterebılırsın. tercih senin.

kısaca,

ihtiyacın olan seyler:
2 adet cep tel, 1 adet gps modul, elektronık devre, pic programlama ve bilgisayar yazılımcılıgı bilgisi.