Asansör modernizasyonu

Başlatan z, 21 Eylül 2012, 11:19:44

z

Yeni binamızda OTIS marka 73 yılında kurulmuş asansör sistemi bulunmakta. Asansör çok sık arıza veriyor.
Kumanda sistemi rolelerle yapılmış ve rolelerin tamamı açık tip (rolelerin herşeyi anadan üryan açıkta). Şalterleri kapatıp rolelerin hareketli aksamını tek tek ileri itince (toplam 40 kadar role var) sistem çalışıyor. Tahminimce kapalı kontaklardan bazıları konum değiştirmiyor. Bu yaptığım müdehale varsa yapışık kontakların serbest hale geçmesini sağlıyor. (Sadece tahminim)

Onarım için gelen teknisyene roleleri modern versiyonları ile değiştirmeyi önerdim ancak işçiliği yüksek bir işlem dedi. Ben değiştirsem olurmu dediğimde de Bakım + Sigorta açısından sorun çıkabilir dedi.

Geçmiş yıllarda role bobinleri değiştirilmiş ve yanık bobinler sağda solda birikmiş. Bu durum sistemin çok sık role arızası verdiğini gösteriyor.

OTIS firmasıyla bakım anlaşması yaptık ancak gelen teknisyen bu arızaya kökten çözüm bulamayacaklarını sistemin eski olduğunu söylüyor.

Kabin, mekanik aksam, kabin ile kontrol ünitesi arasındaki kablolamaya hiç dokunmadan sadece kotrol ünitesini modern bir ünite ile değiştiremezmiyiz diye sorduğumda pek sıcak bakmadı fakat firma ile olur ve olursa fiyat teklifi için bildirimde bulunmamızı istedi. Kişisel fikri olarak kabin + tüm kablolamanın yeniden yapılması gerekeceğini söyledi.

En iyisi buradan fikir alayım dedim. Türk teknik servisinin yabancılara nazaran ekonomik oluşu ve pire yüzünden yorgan yakmamaları nedeniyle varsa aramızda OTIS asansör firmasında çalışanlarına sormak istiyorum;

Bu istediğim ne kadar makuldür?

Bu dönüşüm işlemini Türkiye'den gelecek yetkililere yaptırmak fakat bakım sözleşmesini buradaki OTIS'den yaptırmak bizim için en makül çözüm olacak.

Şu anki klasik arızayı da tanımlayayım. Sistemde otomatik şalter var. Bu şalter elle On-Off yapılabiliyor yada On halindeki şalter elektrik kumandası ile Off edilebiliyor. Bu şalter nedeni bilinmez şekilde elektrik sinyali ile Off ediliyor.

Bu şalter Off olunca da asansör çalışmıyor. Off halindeki şalter elle On yapılmak istenirse derhal Off konumuna geçiyor. Bu durumda ilk başta bahsettiğim gibi ana şalteri kapatıp rolelerin tamamını sırayla elle itmeyi deniyorum ve çoğunlukla işe yarıyor ve sistem düzeliyor.

Asansörün şemaları mevcut. Bir ara kontrol panosunun fotoğraflarını yükleyeceğim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ErsinErce

modernizasyon işlerinde tam değişim yapmak her zaman daha yararlı hocam,
off konumuna geçme durumu kablolarda oluşan bir kısa devre yüzünden de olabilir ki bunu bulmak tahmin edebileceğiniz gibi duruma göre yeni kablo çekmekten daha ucuza gelebilir.

asansör konusunda can güvenliği de işin içinde olunca fiyat konusunda çok titiz davranmamak gerekir diye düşünüyorum

ayrıca firmanın sadece kontrol kısmının değişmesine sıcak bakmaması çok normal,
oluşacak bir hata sonucu şirketi sorumlu tutacağınızdan kendi sistemlerine uydurulmaya çalışılmış alt yapı durumu belirsiz bir yapıya tam garanti veremeyeceklerdir. hatta dediğiniz şekilde iş yapılırsa bakım sözleşmesinden kendilerine yükümlülük getiren bazı maddeleri çıkartmaları bile olası

z

Asansör gibi güvenliğin hat safhada olması gereken sistemlerde dediklerinizde çok haklısınız.

Fakat adamların önerisi o kadar külfetliki hiç asansörü olmayan bir binaya asansör montajı işi ile hemen hemen eş tutuluyoruz. Hatta mevcut sistemin söküm maliyeti de var.

Avrupa ülkelerinde aşırı pahalı olmayan cihazlardan oluşan sistemlerin onarımı genellikle şu şekilde yapılıyor.

Cihaza elektrik geliyormu? Elektrik prizini vs kontrol et.
Evet geliyor. Cihazın içindeki sigorta atıkmı? Evet ise değiştir.
Hayır. Cihazı sök at. Yeni cihaz tak.

Bu durumda sistem çok güvenilir oluyor. Firma her türlü garantiyi veriyor. Fakat kullanıcı açısından maliyetli oluyor.
Fakat kullanıcı biliyorki sistem çuvallarsa firmanın canına okurum.

Bizdeki teknik servislerin çalışma şeklini maliyet açısından daha makul buluyorum. Fakat güvenlik sorgulanabilir. Fakat Türkiye Otis gibi bir firmadan destek almayı düşündüğüm için güvenlik açısından sorun yaratacak çözüm sunmayacaklarını varsayıyorum.

burakoz1989

Eski otis kumanda kartları elektronik aksamı 2-4 binliraya yerli elektronik kartlarla değiştirilebilir.Fakat sölediğiniz gibi sistem eski olduğu için mekanik kısımdada sıkıntılar olacaktır sistemin ruhsat alabilmesi için komple revize edilmesi daha mantıklı bizde bu işi yapıyoruz babam otisden emekli genelde eski otis sistemlerini kumanda kartlarıyla değiştiriyoruz daha buda daha kolay teknik servis imkanı sağlıyo ilk bir ay baya bir arıza veriyo ama sonra sistem oturunca çok daha iyi oluyor.Sölemek istediğim şey otise verize etticeğinize daha ucuza yerli firmalara revize ettirip daha kolay ve ucuza hizmet alabilirsiniz ve yedek parçanızı her yerden temin edebilirisiniz.

z

Fakat bizdeki sistemde bırakın elektronik kartı, tek bir elektronik komponent bile yok.
DC rolelerin beslemesini oluşturan doğrultma devresinde bile redresor kullanılmış.

Modernizasyon yapılacaksa roleli sistem kaldırılıp atılacak oraya elektronik modern bir kontrol ünitesi yerleştirilecek.

Mekanik aksama ait motor, redüktor, balatalı firen, halat  çok çok iyi durumda.

burakoz1989

Alıntı yapılan: z - 21 Eylül 2012, 12:26:40
Fakat bizdeki sistemde bırakın elektronik kartı, tek bir elektronik komponent bile yok.
DC rolelerin beslemesini oluşturan doğrultma devresinde bile redresor kullanılmış.

Modernizasyon yapılacaksa roleli sistem kaldırılıp atılacak oraya elektronik modern bir kontrol ünitesi yerleştirilecek.

Mekanik aksama ait motor, redüktor, balatalı firen, halat  çok çok iyi durumda.
biliyorum hocam ankara ulus ticaret hanında 1940 modeldi galiba yine otis marka bakım yaptığımız bir asansör var dediğiniz gibi elektronik hiç bir sistem yok pano sadece rolelerden oluşuyor pekde anlamadım açıkcası bizde kabin sistemini ve panoyu ve dış kumanda kasetleri değiştirilmiştik motorları bizim yerli markalardan on kat daha iyi hiç birşey olmuyo hala cayır cayır çalışıyor :)

pisayisi

Röleli sistem deyip yabana atmayın, st ve ibm firması mikro mekanik rölelerden (nano relay)oluşan bir mikroişlemci mimarisi üzerinde çalışmakta bu hususta bir geri dönüş trendi yaşanacak...

http://www.eetimes.com/electronics-news/4395239/IBM-ST-research-micro-relay-logic
Murat

z

Linkteki roleler teknolojik bir yenilik ve çok güzel.

Fakat roleler, yolu kesilecek akım amperler seviyesinde, kontaklar da yüzlerce volta maruzsa her zaman problem kaynağı olmaya mahkumlar.

Metal kusması, metal yorulması da cabası.

Analyzer

Selam,

Benzer bir durum başıma gelmişti. Makinenin Türkiye'den servisini götürsek ve sistemi yenilesek daha ucuza çıkar diyorduk. Türkiye'deki servis; İtalya'ya parça siparişini geçtiğinde, şu seri numaralı makine için istiyorsanız o makineye o ülkenin servisi hizmet verecek. Aksi takdirde makine bakım sözleşmesi yenilenmeyecektir şeklinde cevap gelmişti. Makine kullanım dışına ayrıldı.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

bulut_01

en guzelim ds24pic yada ds33pic kullanarak kalıtelı optolarla yalıtıp simens kaliteli kontaktoru ıle sorunsuz drıver kartı yapılır kanısındayım
YENİLMEZ..

z

AB ülkelerinde işler böyle yürümüyor. Gerçi bizde de böyle kurallar var ama işlemiyor. Avrupa'da işliyor.

Çok basit bir örnek vereyim.

Ev yada işyerinizde elektrik onarım işini lisanslı elektrikçilere onartmak zorundasınız.

Eğer arızalı bir elektrik cihazını vs onarttığınızda ileride bu sistem yangına neden olursa sigorta şirketi onarım işlerinin lisanssız elektrikçi tarafından yapıldığını tespit ederse sigorta firması tek bir kuruş bile ödemiyor.

Elektrik teknisyeni ve siz büyük mali yükümlülükle baş başa kalabiliyorsunuz. Mesela sizin binanızla birlikte komşularınızın binasında da maddi yada hayati hasara neden olunduysa kıçınızı kurtaracak kimse bulamazsınız.

Durum böyle olunca asansör gibi sistemleri kesin ve kesin firmalara bırakmak akılcı olur. Devre tasarımlarını hobby düzeyinde yaparsınız.

mesaj birleştirme:: 21 Eylül 2012, 14:35:17

Biraz önce bürolardan bazılarındaki aydınlatma sistemi arızasını onaracak elektrik teknisyeni geldi birlikte büroları dolaştık ve olur vermem için tek tek arızaları ve çözümlerini anlattı.

Asma tavana kolayca takılan, 3 adet floresan lamba ve bunların elektronik balastlarını barındıran metal çerçeve ve reflektörü olan kutuları değiştireceğini söyledi.

Elimizde yedekte tuttuğumuz bolca elektronik balast ve lamba olduğunu söyledim ve kendisine gösterdim. Komple neden değiştiriyorsun al tak bunları dedim.

Teknisyen ne dese beğenirsiniz? Bahsettiğin iş zaman alır.

Sevdim ben böyle elektrikçiliği.....

pisayisi

Bu aralar makina mühendisleri odasından iki mühendis özellikle apartmanlarda asansör denetimi yapmaktalar, asansörün motoru , raylar, çelik halatlar, frenleme sistemi, taban betonu (asansörün dibe vurduğu nokta)ve yaylanma mekanizması, pano , hareketli elektrik kabloları, kapılar, güvenlik switch leri gibi daha pekçok teferruata bakarak bina yöntecilerinin eline bir kağıt tutuşturuyorlar. Belge makina mühendisleri odası antetli ve onlarca eksik rapor kısmında yazılıyor. Çok yeni sistemlerde dahi pekçok kusurlar bulunabiliyor, sanırım mühendisler odası olası ölümcül durumlarda yetkili merci olarak töhmet altında kalmamak için binaları böyle uyarıyor ve mesuliyet kendilerinden çıkmış oluyor...
Murat

burakoz1989

Alıntı yapılan: pisayisi - 21 Eylül 2012, 16:17:44
Bu aralar makina mühendisleri odasından iki mühendis özellikle apartmanlarda asansör denetimi yapmaktalar, asansörün motoru , raylar, çelik halatlar, frenleme sistemi, taban betonu (asansörün dibe vurduğu nokta)ve yaylanma mekanizması, pano , hareketli elektrik kabloları, kapılar, güvenlik switch leri gibi daha pekçok teferruata bakarak bina yöntecilerinin eline bir kağıt tutuşturuyorlar. Belge makina mühendisleri odası antetli ve onlarca eksik rapor kısmında yazılıyor. Çok yeni sistemlerde dahi pekçok kusurlar bulunabiliyor, sanırım mühendisler odası olası ölümcül durumlarda yetkili merci olarak töhmet altında kalmamak için binaları böyle uyarıyor ve mesuliyet kendilerinden çıkmış oluyor...
Asansör yönetmeliği bu yıl değişti baya katı kurallar var güvenliğe dahada önem veriyolar hem oda hemde bazı denetleme firmaları denetim yapıyor belediyeler kimle anlaşılırsa onlar denetliyor ve yeni çoğu asansör sizinde sölediğiniz gibi artık yeni yönetmeliğe uymadığı için birçok eksiği oluyor rapor hem bakımcı firmaya hemde bina yönetimine gönderiliyor bu asansörün şu hafif ve şu ağır kusurlardan dolayı kullanımı tehlikelidir diye ama bazı bina yönetimleri bunu göz ardı edip asansörlerini ruhsatlandırmayıp kaçak kullanıyor malesef

Okan AKÇA

türkiyede denetimler tamamen hikayedir. x firmasının asansörünü  denetmen neyini denetleyecek elektronik donanımını anlıyormu bence hayır mekanikten anlarmı bence hic bir şeyden anlamaz birileri para yiyecek bu yapı denetim firmaları var  sözde denetliyor  :D :D :D

burakoz1989

Alıntı yapılan: cyclone - 21 Eylül 2012, 18:26:10
türkiyede denetimler tamamen hikayedir. x firmasının asansörünü  denetmen neyini denetleyecek elektronik donanımını anlıyormu bence hayır mekanikten anlarmı bence hic bir şeyden anlamaz birileri para yiyecek bu yapı denetim firmaları var  sözde denetliyor  :D :D :D
Valla hocam bu sefer işlerini iyi yapıyorlar gibi :D 2010 yaptığımız bir asansöre ruhsat almak içi başvurduk geldiler inceledilir 10 tane hafif kusur 17 tane ağır kusur buldular yeni yönetmeliğe göre bayada doğru tesbit yapmışlar ama ilerde nolur bu kusurlar birşeyler karşılığında görmezden gelinirmi orası şuan için bilinmiyor