PHP link gizleme biraz değişik

Başlatan ziyaretci, 25 Eylül 2012, 16:53:02

ziyaretci

merhaba,

Alıntı Yap

yorum.php?islem=duzenle&amp;id=<? echo $simit['id']; ?>

yukarıdaki linkin sayfa üzerindeki görünümü;

yorum.php?islem=duzenle&id=35

Bu" id=35" i nasıl gizleyebilirim?

a_a_sezen

Şifreleme ile ne olduğu karıştırılabilir belki ama.. Yazmadan önce araştırdığınız varsayıp, özgün bir alternatif aradığınızı var sayarak...
db kullanıyorsanız,  id lerinizi başka değerlerle eşleştirip onuda bir tabloda tutup, linki gönderdiğiniz sayfada bu tablodan gerçek idleri okutup, talep edilen sayfayı hazırlayabilirsiniz. Böylece çekindiğiniz gözler başka değerlerle muhatap olur. Veritabanınızdaki iş, işlem ve gerçekler size kalır.
Güce ve Geleceğe Güvenle...

anladinmi

Sezen beyin dedigi gibi, o veri sifrelenebilir.
Diger yöntem ise verileri POST olarak göndermektir.
Tarayiciya cookies veya hidden olarak gönderebilirsin?
Javascript ile de hileler yapabilirsin.

ziyaretci

Alıntı yapılan: a_a_sezen - 25 Eylül 2012, 20:43:21
Şifreleme ile ne olduğu karıştırılabilir belki ama.. Yazmadan önce araştırdığınız varsayıp, özgün bir alternatif aradığınızı var sayarak...
db kullanıyorsanız,  id lerinizi başka değerlerle eşleştirip onuda bir tabloda tutup, linki gönderdiğiniz sayfada bu tablodan gerçek idleri okutup, talep edilen sayfayı hazırlayabilirsiniz. Böylece çekindiğiniz gözler başka değerlerle muhatap olur. Veritabanınızdaki iş, işlem ve gerçekler size kalır.

@a_a_sezen  demek istediğinizi anladım.Evet yapılabilir.En son çare olarak sizin dediğinizi uygulayacağım.Kuru kalabalık derler ya işte o tür işlevlerden hoşlanmıyorum.Herşey yeterince olacak ne eksik ne fazla doğam böyle.O  linki gizlememin sebebi o sayfayı asıl görebilme hakkı olanın oradaki id yi değiştirerek kendine ait olmadığı sayfaları görebilmesi.

Açıkçası söyleyeyim php yi çat pat biliyorum.Nasıl çat pat 0 eğitim örnek uygulamalara bakarak mantık yürüterek işlemimi gerçekleştirmem.Bundan 2 ay önce üyelik sistemini mantığa yatırarak yapmak aklımdan bile geçmiyordu.Ama şimdi istediğim güvenliği özelliği koyabiliyorum.

Alıntı yapılan: anladinmi - 25 Eylül 2012, 21:23:01
Sezen beyin dedigi gibi, o veri sifrelenebilir.
Diger yöntem ise verileri POST olarak göndermektir.
Tarayiciya cookies veya hidden olarak gönderebilirsin?
Javascript ile de hileler yapabilirsin.

@anladinmi  nasıl şifreleyebileceğim hakkında örneklerle yardımcı olur musunuz?

a_a_sezen

Aradığınız güvenlik adına çok etkin bir yöntem değil. Deneme yanılma yöntemi ile bile aşılması muhtemel bir uygulamaya hiç bir zaman sırtınızı dönemezsiniz.
Daha etkili yöntemleri incelemenizi tavsiye ederim.
Oturum yönetimi ile yapmanız gereken bir sınırlamayı bağlantı gizleyerek yapmaya çalışıyorsunuz anladığım kadarıyla.
Örneğin bu site admininin panel bağlantı adresi elinde olsa bile yetkisizlerin oraya giremeyeceği kodla garanti altına alınmıştır.
Gereksiz kodlama ile uğraşmak istemediğinizi anlıyorum ama bağlantı gizleyerek değil yine kodlayarak yapmanız gerekecek
Güce ve Geleceğe Güvenle...

ziyaretci

Alıntı yapılan: a_a_sezen - 26 Eylül 2012, 10:51:27
Aradığınız güvenlik adına çok etkin bir yöntem değil. Deneme yanılma yöntemi ile bile aşılması muhtemel bir uygulamaya hiç bir zaman sırtınızı dönemezsiniz.
Daha etkili yöntemleri incelemenizi tavsiye ederim.
Oturum yönetimi ile yapmanız gereken bir sınırlamayı bağlantı gizleyerek yapmaya çalışıyorsunuz anladığım kadarıyla.
Örneğin bu site admininin panel bağlantı adresi elinde olsa bile yetkisizlerin oraya giremeyeceği kodla garanti altına alınmıştır.
Gereksiz kodlama ile uğraşmak istemediğinizi anlıyorum ama bağlantı gizleyerek değil yine kodlayarak yapmanız gerekecek

Linki gizlesek bile  küçük bir güvenlik açığı kalıyor.Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.Artık bir tablo daha yapıp üyelik girişi kontrolü gibi kodlama yapacağız.vs.vs.

Tekrar teşekkürler.