Eklem hareketi algılama

Başlatan barisertekin, 27 Eylül 2012, 20:40:52

barisertekin

Merhaba,

Pnomatik exoskeleton yapmak istiyorum.
Fakat yapay kasları harekete geçirmek için gerekli komutları, yük kaldırma girişiminde bulunduğumda göndermeliyim.
Bunun içinde hangi eklemimin harekete geçtiğini anlayan bir sensöre ihtiyacım var.

Amerikan ordusu için geliştirilen HULC projesinde bu şekilde olduğunu okumuştum.

Teşekkürler.

halilgalic

flex sensör işine yarayabilir.

pisayisi

Genelde seri elastik aktüatör denen türkiyede uygulama alanı bulmamış bir teknoloji kullanılır bu sistemlerde. Çünkü gücü artırılmak istenen uzuv ile aktüatör sistem arasındaki kuvvet yada konum değişimini  ölçen değişken bir sensor sayesinde pid ve akıllı algoritmalarda eklenerek aktüatör kumanda edilir.  Böyle olmasa motorlu sistem sizi istemediğiniz bir harekete zorlayarak sistem kararsızlaşabilir.Sadece konum bilgisini ölçerek bu tip kararlı bir sistem yapılabilmesi imkansız...

Exoskeleton with Hip Motor, Knee Damper and Ankle Springs
Murat

barisertekin

halilgalic, sen çok yaşa. Arasan bulamıyosun işte. Geçen bir videoda görmüştüm bunu nerde bulurum diye çok aradım.Bulamamıştım. Meğersem ismi flex sensörmüş :)

pisayisi, seri elastik aktüatör diye arayınca çok daha farklı şeylerle karşılaştım. Teşekkür ederim.

Araştırdım ama bir türlü anlayamadım. Bu aktüatör tam olarak ne iş yapıyor. Nereye bağlanıyor. Bir de ben piston değil de air muscle diye geçiyor sanırım ismi. Şişip kısalıyor. Aktüatör sadece pistonda kullanılmıyordur herhalde.

Beni biraz aydınlatabilirsen çok makbule geçer.