MPLAB-X Hi-Tech Derleme Sorunu

Başlatan ayhan_eee, 27 Eylül 2012, 21:20:46

ayhan_eee

Arkadaşlar bu konuda ilk yükleyenler herhalde sorun yaşıyor.Bu konuda en genel geçer çözüm nedir?Bir arkadaş sağ olsun proje içinde oluşan dosyalardan birinin içindeki PIC yazısını silerek halletmiş ama her projede silmek zor olur tabi.Daha kalıcı bir çözüm var mı?

AsHeS

Alıntı yapılan: ayhan_eee - 27 Eylül 2012, 21:20:46
Arkadaşlar bu konuda ilk yükleyenler herhalde sorun yaşıyor.Bu konuda en genel geçer çözüm nedir?Bir arkadaş sağ olsun proje içinde oluşan dosyalardan birinin içindeki PIC yazısını silerek halletmiş ama her projede silmek zor olur tabi.Daha kalıcı bir çözüm var mı?
XC serilerine dön yazım kuralları %75 aynı ha ben denedim derledi herşeye tamam dedi ama çalışmadı.Çalıştıran insan sayısı fazla ama aklında bulunsun.

ayhan_eee

Şimdi alışkanlıklar var.Peki bu kadar kullanan varsa çözümü de vardır herhalde.Kullananlardan bekliyorum cevapları

AsHeS

Soruna cevap olamayacak pek kalabalık ediyorum ama Hi-Tech derleyicisini ne kadar uğraştıysam çalıştıramadım Mplab X'te Hi-Tech için Mplab Ide 8 i tek geçiyorum sorunsuz (nispeten).

ayhan_eee

Daha önceden ben Hi-Tide kullanıyordum format atınca birde bunu deneyeyim dedim.Çünkü öneren de çoktu.o kadar kullanan varsa kesin bir çözümü vardır diyorum ama

gogge

Alıntı yapılan: ayhan_eee - 27 Eylül 2012, 21:20:46

Mplabx'i kapatıp, denetim masası-bölge dil seçeneklerinden biçimleri seçip, biçimi İngilizce(Amerikan) olarak değiştirin. Mplabx'i yeniden çalıştırdığınızda hi-tech pic c ile derleme yapabilirsiniz.

XC derleyicileri değişklik yapmadan çalışıyor. Microchip artık XC derleyicilerini geliştiriyor ve destekliyor. Geçmekte fayda var.

ayhan_eee

Peki Confihg ayarları nasıl olacak biraz sorun oldu da.

__CONFİG(UNPROTECT & ...); yapınca kabul etmedi de.

Peki XC yapısı nasıl benziyor mu hi-tech e

Tagli

Bildiğim kadarıyla benziyor. Hatta C18'den çok Hi-Tech'e benziyor.

Config ayarlarında C18'deki yazımı kullanmışlar. PIC18 için tek yolu bu. Örnek:
#pragma config OSC = HSPLL

Önceki versiyonlarda PIC16 ve gerisi için config ayarları __CONFIG(FOSC_HS & vs...) gibi yapılıyordu ama artık bu modeller için de #pragma ifadelerine geçildi. Eski yazım halen destekleniyor ancak kullanımı tavsiye edilmiyor.

Yukarıda verdiğim #pragma yazımı için kullanılabilecek sabitler, XC8 kurulum klasörünün altında doc klasöründeki pic_chipinfo.html ve pic18_chipinfo.html dosyalarında her model için ayrı olarak belirtiliyor.

Gökçe Tağlıoğlu

ayhan_eee

Anladım.Ben Hi-Tech için Config den bashsetmiştim. __CONFİG() şeklinde yaptım ama PIC e atarken KOD koruma gözüküyor.Sebebi ne olabilir acaba?