15 w uv lamba

Başlatan halit7502, 30 Eylül 2012, 23:42:28

halit7502

Selam herkese uzun süredir yapmayı düşündüğüm  yedek yarça olayını tahmin edemediğim teknik bilgi yetersizliğim yüzünden biraz sıkıntı yaşadığım bir durum var, sanırım çözümü de tam da bu forum... Görev yaptığım ildeki elektrikçilerin pek anlamadığı bir olay..

elimde 15 w lık adaptörüyle birlikte bir uv lamba var bunu cam tüpe yerleştirip bir borudan geçirdim silikonlayıp bir kafa motoru aracılığıyla akvaryuma koydum.. tertemiz bir uv filtrem oldu ancak lambam 4 pinli 15 w çin malı bir lamba sorularım şunlar:

1.Şu 4 pin girişli olan adaptörü çift pinli sisteme nasıl çeviririm? bunun bir aparatı falan var mıdır çünkü çin malı lambam bozulduğunda 4 pinli 15w uv lamba araştırdığım kadarıyla bulamadım(satan yer biliyorsanız yönlendirmenizde memnun edecektir beni)

2. 15 w adaptöre daha güçlü 18 w veya 10 w uv lamba takarsam çalıştırır mı? forumdan baktığım kadarıyla 18 w takarsam zayıf bir ışık ve fazla ısınan bir adaptörüm olacak ama emin değilim

mehmet

Lambaların resimlerini gönderebilir misin?
4 pinli dediğin U tip mi?

Saygılar...

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

mustafa_cmbz

Bende bir aralar pozitif 20 ile devre çıkartmak için boru şeklinde 20w lık uv florasan lamba almıştım...soket olayını elektrikçilerin kullandığı elektrik klemensi kullanarak çözmüştüm..

adaptör dediğin muhtemel elektronik balast.bunu 4 pinden 2 pine çevirmenin imkanı yok çünki lamba 4 pinli...

bunun yanında 220v ile direkt çalışan uv lambalar var sahne aydınlatmalarında kullanılan tiplerden o tarz bişi bulursan düşük watlı işini görebilir...

extradan bir bilgi daha :

muğlada çalıştığım iş yerinde balık çiftlikleri için oksijen ölçme sistemleri kuruyorduk.Gittiğimiz çiftliklerde devasa uv lamba hurdaları ile karşılaştığımızda şaşırıyorduk.İşletme sahipleri bunun bir çözümünü bulun demişlerdi araştırdık ve sonuç olarak iş ozon jenaratöründe karar kılındı.Çok basit bir yöntem ile ozon üretip boş (balık olmayan) havuzdaki suya basıyorlar 12 saat kadar suyu dinlendirdikten sonra asıl balık dolu havuzdaki suyla aktarıma başlıyorlar idi...çok etkili ve uzun ömürlü bir yöntemdi...Hatta ofisimizdeki akvaryum için sanayiden ufak tekne motoru ateşleme bobini alıp denemeler yaptık bırakın akvaryumu odanın bile havasını değiştiriyordu.sigara dumanına birebir iyi geliyor.Su sebiline dahi uyarladık suyun tadı dahi değişti...ayrıca akvaryumda balıklar varken denediğimizde hiç ölen balık olmadı..

hatta şu ozon okadar muhteşem ki benim çorapları ve ayakkabıları bir poşete koyup içine ozon verdiğimde bir gram koku kalmamıştı.hatta biraz daha geliştirilerek kısa süreli ozon banyasu ile ayak kokusundan bile kurtulmak mümkün gibi duruyor :P

yapımına gelince yüksek voltaj (ateşleme bobini) tarfosunun çıkışını arada bir cam olmak kaydı ile iki parça kümes teli ile kablar ve trafonun çıkışlarını bu tellere verirseniz kıvılcım atlamasını göreceksiniz...

ÖRNEK VİDEO:

220VAC ozonegenerator

Düz mantıkla gidecek olursak adaptörün iki ucunu kısa devre ettiğimizde çıkan kıvılcım ve acı bir yanık gibi kokan gaz aslında ozondur...video da bu yöntemin biraz daha komplike sistemi var...

ürettiğiniz ozonu hava motorunun giriş hortumuna verdiğinizde daha sağlıklı bir aktarım sağlıyorsunuz...biliginize..

pisayisi

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 01 Ekim 2012, 13:08:12

Düz mantıkla gidecek olursak adaptörün iki ucunu kısa devre ettiğimizde çıkan kıvılcım ve acı bir yanık gibi kokan gaz aslında ozondur...video da bu yöntemin biraz daha komplike sistemi var...

Corona discharge yani yüksek gerilimin etkisi ile kafesli sistemde oluşturulan ozon gazı miktar itibari ile rutubete çok bağımlı ve toksik nitrik  içerikli gazlar da son ürün olarak ortaya çıkabilmekte. Bu açıdan UV lamba ile üretilen ozon gibi saf ve kararlı olamaz.  Ozon gazında bahsettiğiniz yanık kokusu asla olmaz bu uv lamba ile üretilen ozonda asla hissedilmez...

Murat

diot

Peki UV ile ozon gazını nasıl üreteceğiz.  Bunu evde havaya vermenin bir faydası olurmu.

Kabil ATICI

Alıntı yapılan: diot - 01 Ekim 2012, 16:17:09
Peki UV ile ozon gazını nasıl üreteceğiz.  Bunu evde havaya vermenin bir faydası olurmu.

Eski laser yazıcı servis kitaplarında ozonun insan sağlığı ve ortam üzerindeki olumsuz etkilerinden bahsedilirdi. Şimdilerde bu problem çözüldü.
Uzun zaman solumak isteyeceğiniz bir gaz olmadığını söyleyebilirim. Ozon tahriş edici bir gazdır. İnsanın gözelerini yakan, rahatsız edici bir yapıya sahiptir. Ortamda canlılar yokken belki ortak dezefektasyonu için kullanılabilir.   Bildiğim kadarı ile bazı hastanelerde odaların dezenfektasyonu için UV lamba kullanılıyor. Tabi hastalar ortamdan uzaklaştırılarak. (gücü ve süresi konusunda bilgim yok.
ambar7

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: pisayisi - 01 Ekim 2012, 14:38:48Ozon gazında bahsettiğiniz yanık kokusu asla olmaz bu uv lamba ile üretilen ozonda asla hissedilmez...

benim bahsettiğim iki kabloyu kısa devre ettiğinizde çıkan o kokuyu anlatabilmek adınaydı..!

halit7502

uv adaptör lamba
lamba ve adaptörü burada. dediğim gibi 4 pimli oluyor bu modeller anladığım kadarıyla ve ben bunu  çift pime çevirip  çift pimli lamba ile kullanmak istiyorum bu mümkün mü acaba?  ozon işi uzun iş benimki 500 litrelik bir temizlik sağlayacağından yeterli 15 w yeterli..
Birde ben buna 10 w veya 18 w lamba takarsam çalıştırır mı?

mehmet

Sistemin benim düşündüğümden farklıymış. İstanbul
Bankalar Caddesinde 60 cm. uzunluğunda UV floresant
tip lambalar var. Ayrıca kısa olanlarda var (sanırım 40cm).
Ben de yeni pozitif 20 için ışıklı pano yaptım. 60cm
olanlardan kullandım, zira ucuzdu. Uzunluk sorunu yoksa
kendinde yapabilirisin. UV lamba ve elektronik uygun güçte
balast.

Saygılar...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

kudretuzuner

Merhaba
Bildiğim kadarı ile UV normal pencere camından geçmez.(sizin kullandığınız cam tüp özel ise bilemem)uv tüpünü direk olarak kullanmak gerekir.Ben  klinikte ortam dezenfeksiyonu için
kullanmıştım.Hafif sarımsak kokusu O3 'ün kokusudur.Havadaki O2
atomları uv enerjisi ile O3 'ya dönüşür,fakat bu stabil bir gaz değildir
tek atomunu serbest bırakır.İşte bu tek atom O oldukça kuvvetli bir
dezenfektandır ve havadaki mikrapları yok eder.Tabii solunursa
ciğerlerde de tahribat yapar.
http://www.ultraviyole.net/index.html
Amatör

ares

http://www.pasifikltd.com/tr/urunlerimiz/lighttech-ultraviyole.html   bu adreste her cesıtı var ben kullanıyorum bu dort uclu lambayı her zaman bulabılırısın en kalıtelısıde lighttech marka olanıdır ben 10 senedır kullanırım bu arada akvaryum toptancısıyım