Akü Şarj Göstergesi

Başlatan yilmaz_kk, 01 Ekim 2012, 15:28:02

yilmaz_kk

Arkadaşlar iyi çalışmalar;
12V 7A lik seri bağlı iki adet lead acid bataryanın şarj durumlarını gözlemlemek istiyorum. Bunun için hazır ürünler var mı? Veya nasıl bir yöntemle bunu gerçekleyebilirim? Daha önce delta ölçüm gibi bir şeyler duymuştum.
  İnternet aramalarında LTC1479 malzemesini buldum. Bu malzeme ile pic & lcd yardımıyla uygun bir şey yapılabilir mi?

Teşekkür ederim.

mustafaaxu

lm 3914 -lm3915 -lm3916 incele 10 adet led ile voltajı izleyebiliyorsun

bocek

burda bir bitirme projesi var konu ile ilgili. projede 16f877'li akü şarj devresi ve lm3914 ile yapılan 10 ledli seviye göstergesi var.
http://academic.cankaya.edu.tr/~saltay/melike_ali_rapor97.pdf
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

Maxim

siz voltmetre ile şarj durumunu karıştırdınız
lm3914 bildiğin vumetre entegresi, yani bir nevi ledli voltmetre
o devrelerden birşey çıkmaz, hikaye..

akü ne kadar dolu ?
bunu voltajını ölçerek anlarmıyız?
anlayamayız, ölçersin voltaj 12 volt gözükür ama akü boştur

aynı para tipindeki 3voltluk piller gibi veya şarjlı pillerde öyledir.
sıfır olanı ölçersin 3volt gösterir multimetre
bitik olanı ölçersin o da 3volt gösterir

voltaj-akım-kapasite
bunları karıştırmayalım

bocek

Alıntı yapılan: Maxim - 04 Ekim 2012, 11:06:41
akü ne kadar dolu ?
bunu voltajını ölçerek anlarmıyız?
anlayamayız, ölçersin voltaj 12 volt gözükür ama akü boştur
napcaz peki  ??? doğrusu nedir bu işin?

t2

3-5 mm  çaplı 20 metre kadar kablo alınır.  Akü uçlarına bu kablo paralel bağlanır. Bir yandan akü gerilimi ölçülür. Boşta  12..14 olan gerilim bir kaç saniye içinde düşer sonra yine bir kaç saniye içinde hafif artış görülür ise akü dolu demektir. (ne kaadr dolu acaba )  Yok eğer düşmeye devam eder ise akü boştur. Diye hatırlıyorum.

Direnç yerine kullanılan, 20 metre kadar kablo  kablo top halinde durmasın.  Yoksa üzerindeki izolasyon deneme esnasında erir.

bocek

@t2, size biri gelse, "bana 12V 7A akü için bir şarj durum göstergesi lazım 1000 tane" dese aynı öneride bulunur musunuz?

t2

Alıntı yapılan: bocek - 05 Ekim 2012, 10:54:31
@t2, size biri gelse, "bana 12V 7A akü için bir şarj durum göstergesi lazım 1000 tane" dese aynı öneride bulunur musunuz?
Bulunmam.

bocek

Alıntı yapılan: t2 - 05 Ekim 2012, 11:02:47
Bulunmam.
ama bize bu öneride bulundunuz... sağlık olsun, sizi eğlendirebildiysek ne mutlu..

t2

Benim anlattığım prensip ile gerilimin düşme ve yükselme eğrisi, zamanları incelenerek  doluluk durumuna ait bir bağıntı elde edilebilir. Bunu işlemci ile okuyup göstermek mümkün.  3 saniyede şu kadar düştüyse doluluk %50 bu kadar düştüyse %70 gibi.  Hatta bu yöntem belli marka ve tip aküye göre kalibre edilmesi gerek.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: bocek - 05 Ekim 2012, 11:19:41
ama bize bu öneride bulundunuz... sağlık olsun, sizi eğlendirebildiysek ne mutlu..

t2'nin anlattığı yönde çalışan akü güç ölçerleri gördüm.

mezire

Hiç bakmadım ama cep telefonlarındaki şarj olayını incelemek lazım. Açıp bakan oldumu acaba?

muhittin_kaplan

Bu aralar Şarj Aletleriyle ilgiliyim. Bir adet yapmak istiyorum.
aslında nasıl sorj olduğunu anlasak, dolumu değilmi anlarız diye düşünüyorum.
multi stage charger ları araştırınız belki birşey çıkar. (Ben böyle birşey yapmayı planlıyorum)

bocek

@t2'yi ben mi yanlış anlamışım? öyle ise kusuruma bakmayın.
o halde teorik ya da laboratuar ortamında uygulanabilir değil de elle tutulur ve pratikte uygulanabilir devreler üzerinde tartışalım.
http://www.electro-tech-online.com/electronic-projects-design-ideas-reviews/101431-lead-acid-battery-charging-level-indicator.html
adresinde bulduğum bir akü şarj devresi var. aynı zamanda akünün dolu olup olmadığını bir led ile gösteriyor.
şarj devresi google'da arattırınca karşımıza bolca çıkan lm317'li bir devre. şarj durumunu gösteren devrede ise teorik açıklamalarda bulunmuş.
electro-tech-online.com üyeliği olmayanlar için dosyayı rapid'e yükledim.
https://www.rapidshare.com/#!download|258|2570392713|Complete%20charger.doc|744

ferit06

Yalnız sarj göstergesi olarak verilen devre akünün şarj edilmesi ile ilgili bir devre. Şarj bölümü akü dolduğunda şarj akımını düşürmekte(tamponşarj durumu) bu durumda akım ölçümü yapan R1 üzerindeki gerilim düşümü ile birlikte şarj göstergesindeki LED yanmaktadır. Şarj aleti kullanmaksızsın akünün doluluğuna ilişkin bir bilgi vermeyecektir.