foto alıcı verici

Başlatan skara1214, 02 Ekim 2012, 15:11:04

skara1214

10 santim lik bir mesafede alıcı verici arıyorum. laser + fotodiyot(lazerin bu mesafede iyi çalışacağını düşünüyorum ama başka fikirlerede açığım) düşünüyorum yapacağı iş lazer ile fotodiyotun arasına birşey girdiğinde 1 yada 0 verecek faketmez. 1 ms gibi bir tepki hızı yeterli .Günde min 15 saat çalışıp 6 ay boyunca bozulmaması gerekli .Komponent parası çok önemli değil küçük boyutlu olması önemli.Bildiğiniz kullandığınız bir ürün çifti varmı?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

diot

1 adewt uv led ve 1 adet bpw34 ile yapabilirsin. yada kumandalarda ullanılan uv led  ve kumanda alıcı göz ile yapabilirsin.
biz kapıya koymuştuk uv led-bpw34 yaklaşık 1metreden çalışıyordu.

http://www.vishay.com/docs/81521/bpw34.pdf

rree

Tv alıcı gözleri var  20 metreden bile alıyor. Kızıl ötesi alıcı. Pic ile 38 khz sinyali infrared led uygula.
Alıcı gözden  sinyal varsa 1 oluyor yoksa 0  hem dış etkenlerden etkilenme oldukça düşük.

polleme

UV LED LR271 olabilir. Alıcı olarak BPW34 çok yaygın kullanılıyor, zaten belirtilmiş. Ortamda ışık değişimleri çok fazla ise hatalı 1-0 üretimi oluşabilir, o duruma karşı 36-38 Khz'de çalışan gözlerin kullanımı daha güvenli bir seçenek olur. Tabi bunun ne kadar gerekli olduğuna, işinizin ne kadar hassas  olduğuna bağlı olarak durum ve seçenek değişir.

drmp

http://weileite.en.alibaba.com/product/433750098-209680561/OMRON_SENSOR_E3Z_R86.html

bu linkteki sensörü inceleyebilirsin biraz pahalı ama sı toz yağ vs çok dayanıklı

skara1214

alıcı verici birbirlerini görecek karşılıklı olacaklar benim lazerdeki düşüncem lazer sürekli açık olacak ve ömür sıkıntısı olacak.Ir ledde heralde bu sıkıntıyı yaşamam

MC_Skywalker

endüstriyel sensörleri tercih edebilirsin verici ve alıcı aynı yerde karşıya refletör konuyor yansımanın kesilip kesilmediği kontrol ediliyor.  yada tam tersi.

SICK mark olanlar var bizim makinlarda yeni modellerinde kalibrasyon çin trimpot yerine buton koymuşlar 5sn basılı tutunca kalbre oluyor. 

https://www.mysick.com/eCat.aspx?go=FinderSearch&Cat=Row&At=Fa&Cult=English&FamilyID=425&Category=Produktfinder&Selections=36133,57291

enginkanat

Omron firmasına ait fiberoptik kablolar ile çalışan ec serisi sensörler var bunları bir araştırın, bende tekstil makinalarında kullanıyorum. Çok uzun ömürlü ve sağlıklı çalışırlar.

diot

bir adet ir ledi 1 adet 555 ile modüleli olarak sürersin karşısında bpw34 olacak buradan gelen sinyali tükseltip 567 (pll) ile kilitleneceksin. 567 nin çıkışına role koyarsın. Eski eloelektronik sayılarında devresi vardı. Biz kapının kenarlarındakı tahta kasayı delip verici ve alıcı yı buraya koymuştuk. 1.5 mm delik arkasında duruyorlardı. senelerdir günde 24 saat çalıştı bir problem çıkmadı.pahalı sensörlere ve devrelere gerek yo bence. toplam 15 -20 tl ye halledebilirsiniz komple devreyi.

Erol YILMAZ

UV led değil, IR led olacak...

Alıcının kaliteli birşey olması lazım. Aksi halde durduk yere arada sinyal görürsün.

skara1214

Alıntı yapılan: Allegro - 03 Ekim 2012, 10:12:05
Alıcının kaliteli birşey olması lazım. Aksi halde durduk yere arada sinyal görürsün.
varmı bildiğiniz kaliteli birşey?

Erol YILMAZ

drmp

aklıma geldide geçenler çocuk bakkaldan kendine  lazer pointer almış kendine  fiyatıda 1 tl imiş hemen gittim bakkala 10 tanede ben aldım bişeyler yaparım yakında senin fotosel olayınada çözüm olur