SMPS çıkışındaki kapasitörün voltaj değeri

Başlatan dumansiz, 03 Ekim 2012, 08:50:13

dumansiz

Merhaba;
SMPSin girişi 24V olsun çıkışı da 3V3 olsun. Çıkıştaki dalgalanmaları önlemek için kullanacağımız kapasitörün voltaj değeri ne olmalıdır?
6V3lük tantal kullandığımda birkaç defa ilk enerjilendirmede patladı.
10Vluk tantal kullandım. Giriş kaynağını biraz gürültülü seçtim gene patladı.
Şimdi bu durumda ne yapmalı? 25Vluk tantal mı kullanmam lazım 3V3luk çıkışa!

CLR

3V3 çıkış için 6V3 veya 10V kapasitör uygun ama senin smps olması gerektiği gibi çalışmıyor, Çıkışta voltaj olduğuna göre switching yapıyor ama feedback kısmında hata olabilir.
Knowledge and Experience are Power

dumansiz

SMPSin datasheetindeki örnek devreyi kurdum.
Devre uzun süredir(6 ay) (neredeyse)sorun çıkarmadan çalışıyor.
Bu süre zarfında 2 defa 6v3luk kapasitor patladı.(ilk enerji verdiğim anlarda).
Bende 6v3luk kapasitör yerine 10Vluk kapasitor takıp yoluma devam ettim.
Bu aralar giriş kaynağımı değiştirip testler yapıyorum.Daha gürültülü bir kaynak kullanıyorum. Bu sırada da bir kere 10Vluk kapasitör patladı.
Bu anlattıklarım doğrultusunda kapasitor voltaj değerini yükselterek çözüm aramam doğru değil mi?
Gerçi yer sıkıntım var ama Alüminyum kapasitor mu kullanmalıyım?
Yoksa başka yerlerde mi sorun aramalıyım?

WrtM

vallahi yanlış anlama ama tantal kapasitörlerin çizgili tarafı artı (+) oluyo bilsen bile bazen karıştırıabliyorsun belki ters bağlamışsındır.

dumansiz

Alıntı yapılan: WrtM - 03 Ekim 2012, 09:41:53
vallahi yanlış anlama ama tantal kapasitörlerin çizgili tarafı artı (+) oluyo bilsen bile bazen karıştırıabliyorsun belki ters bağlamışsındır.
Yok hocam ;D
Dediğim gibi anlık gerilim yükselmelerinde patlıyor kapasitör

CLR

@dumansiz

Tüm malzemerin orjinal mi yani orjinal şema ile aynı mı? Mesela şemada optocoupler vardır, oda opto buda opto diye başka opto kullanırsın, yavaş kalır veya OTR'si farklıdır yanlış olur. Kond. için alüminyum kullan.  Aynı şekilde hızlı diyotlar vs. de aynı.

WrtM

hocam geri besleme sisteminin doğru çalıştığından eminmisin? çünkü birkaç ms süren peak ler o kondansatörü patlatmaz diye düşünüyorum bence çıkışı scope ile takip etmelisin bize en iyi cevabı o ekran vericek ayrıca çıkış kondansatörün 10 v demişsin ama kaç uf olduğunu yazmamışsın eğer orada kullandığın kapasite eğer yüksek ise geri besleme sistemin düzgün çalışmayabilir belki dikkat etmişsindir smps çıkış kapasiteleri düşük değerli olur (geri beslemeli sistemler için)

dumansiz

Alıntı yapılan: uicroarm - 03 Ekim 2012, 10:02:35
@dumansiz

Tüm malzemerin orjinal mi yani orjinal şema ile aynı mı? Mesela şemada optocoupler vardır, oda opto buda opto diye başka opto kullanırsın, yavaş kalır veya OTR'si farklıdır yanlış olur. Kond. için alüminyum kullan.  Aynı şekilde hızlı diyotlar vs. de aynı.
Alıntı yapılan: WrtM - 03 Ekim 2012, 10:07:39
hocam geri besleme sisteminin doğru çalıştığından eminmisin? çünkü birkaç ms süren peak ler o kondansatörü patlatmaz diye düşünüyorum bence çıkışı scope ile takip etmelisin bize en iyi cevabı o ekran vericek ayrıca çıkış kondansatörün 10 v demişsin ama kaç uf olduğunu yazmamışsın eğer orada kullandığın kapasite eğer yüksek ise geri besleme sistemin düzgün çalışmayabilir belki dikkat etmişsindir smps çıkış kapasiteleri düşük değerli olur (geri beslemeli sistemler için)

Bu söylediklerinizden sonra "SMPSin datasheetindeki örnek devreyi kurdum" lafımı özür dileyerek yutuyorum.
Örnek devrede optocoupler yok. Bende kullanmadım.
Hızlı diyot olarak; " *Diodes* firmasının B240A diyodunu önermiş. Ben *MiC*in B240A diyodunu kullandım.
Bunun harici de pasif malzemeler için özel bir marka belirtilmemiş datasheette.
Çıkış kapasitörü olarak 22uF seramik önermiş. Ben seramiğin yanına garanti olsun diye 22uF de tantal ekledim :S Hatta son olumsuzlardan sonra tantalı 47uF ye çıkardım ;D
Geri besleme dirençlerine dikkat ettim. %1 lik tam değerlerde seçtim.
Yani garanti olsun diye fazladan taktığım 22uF tantal kapasitör mü bunlara neden oluyordur?

WrtM

şu datasheet deki örnek devreyi bide biz görebilirmiyiz  :)

CLR

Alıntı yapılan: dumansiz - 03 Ekim 2012, 11:03:58
Bu söylediklerinizden sonra "SMPSin datasheetindeki örnek devreyi kurdum" lafımı özür dileyerek yutuyorum.
Örnek devrede optocoupler yok. Bende kullanmadım.
Hızlı diyot olarak; " *Diodes* firmasının B240A diyodunu önermiş. Ben *MiC*in B240A diyodunu kullandım.
Bunun harici de pasif malzemeler için özel bir marka belirtilmemiş datasheette.
Çıkış kapasitörü olarak 22uF seramik önermiş. Ben seramiğin yanına garanti olsun diye 22uF de tantal ekledim :S Hatta son olumsuzlardan sonra tantalı 47uF ye çıkardım ;D
Geri besleme dirençlerine dikkat ettim. %1 lik tam değerlerde seçtim.
Yani garanti olsun diye fazladan taktığım 22uF tantal kapasitör mü bunlara neden oluyordur?

Ben optoyu/diyotu malzeme misali vererek söyledim, Müneccim değilim, buraya koysaydın örnek aldığın datasheeti ne var ne yok görürdük. Sana yardım etmeye çalışıyorum ama tavırların hoş değil, alaycı bir yaklaşımın var.

Ve benim yazdıklarımı @WrtM'in yazdıklarıyla birleştirme çünkü @WrtM ile aynı fikirde değilim.

dumansiz

Alıntı yapılan: uicroarm - 03 Ekim 2012, 11:25:10
Ben optoyu/diyotu malzeme misali vererek söyledim, Müneccim değilim, buraya koysaydın örnek aldığın datasheeti ne var ne yok görürdük. Sana yardım etmeye çalışıyorum ama tavırların hoş değil, alaycı bir yaklaşımın var.

Ve benim yazdıklarımı @WrtM'in yazdıklarıyla birleştirme çünkü @WrtM ile aynı fikirde değilim.
Niye böyle bir cevap yazdınız anlamadım.Yardımlarınız için teşekkür ederim. Ama tavırlarımdan dolayı özür dileyecek değilim. Ben sizi kıracak birşey söylemedim. 1-2 tane gülücük kullandım diye böyle bir cevaba gerek yoktu.

Alıntı yapılan: WrtM - 03 Ekim 2012, 11:15:17
şu datasheet deki örnek devreyi bide biz görebilirmiyiz  :)
http://cds.linear.com/docs/Datasheet/3508fd.pdf

CLR

Datasheete biraz baktım, Tüm kapasitörler için  "Ceramic capacitors have very low equivalent series resistance (ESR) and provide the best ripple performance "Use X5R or X7R types" demiş. Seramik kutupsuz , 22uf 10V,  0805 veya 1206 kullanırsan sorunun çözülebilir. 

dumansiz

Seramik kapasitörü zaten kullanıyorum (22uF 1210 paket 16V X5R).
Bahsettiğim tantal kapasitörü Seramiğe paralel bağlıyorum.

CLR

Alıntı yapılan: dumansiz - 03 Ekim 2012, 08:50:13
Merhaba;
SMPSin girişi 24V olsun çıkışı da 3V3 olsun. Çıkıştaki dalgalanmaları önlemek için kullanacağımız kapasitörün voltaj değeri ne olmalıdır?
6V3lük tantal kullandığımda birkaç defa ilk enerjilendirmede patladı.
10Vluk tantal kullandım. Giriş kaynağını biraz gürültülü seçtim gene patladı.
Şimdi bu durumda ne yapmalı? 25Vluk tantal mı kullanmam lazım 3V3luk çıkışa!

@dumansiz"

Madem datasheetteki şematikle devredeki herşey aynı, o zaman muhatabın LT olmalı. Yaz LT mühendislerine sorunu sor.