SMD kılıfları

Başlatan gumush, 03 Ekim 2012, 14:04:46

gumush

Merhaba ,

Bir tasarimda olabildigince kucuk PCB yapabilmek icin kucuk kiliflari kullanmak istiyorum.

402 603 805 1206 kiliflarinda direnc ve kapasitorleri rahat bulabilir miyim ? ( Turkiyede ) ( Bluemavi ve direnc.net'te sanirim 805 ve 1206 var. )

Birde lehimleme konusunda cok sorun olur mu emin olamadim.

Bu konuda deneyimlerinizi paylasir misiniz ?

Tesekkurler
Hikmet Gumus  izmir

Erol YILMAZ

805 in altına inmeni tavsiye etmem.

genelde malzemesi bulunuyor.

mcn

Allegro nunda dediği gibi eğer makina da dizgi vs yaptırmayıp kendi elinle lehimleyeceksen 0805 in altına inme. Diğer türlü pcb si olduktan sonra entegrelerde de bacak sayısı ve aralarındaki boşluklardan korkmadan rahatça lehimleme yapabilirsin. Youtube ve benzeri yerlerdeki smd lehimleme tekniklerinin videolarını iyice izleyip bir iki deneme yapmak yeterli, en azından benim için öyle oldu. 10 liraya en ince uçlusundan aldığım havya ile şimdiye kadar pinleri altta olanlar hariç hepsini rahatça lehimledim.
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

Klein

Biraz pratik yapınca 603 kılıf elle lehimlenebiliyor.  Ancak 402 biraz zor. Hatta yaş 40'ı geçmişse malzemeyi görmek bile mümkün değil.
Takip edebildiğim kadarıyla, 402 kılıf yaygınlaşmaya başladı. Diğer kılıflardan daha ucuza bulunabiliyor.
Bazı dizgicilerin elinde 402 feeder az miktarda bulunuyor.  bu yüzden çok çeşit veya farklı değerde çok malzeme varsa , birkaç kez feeder değiştirmek gerekiyor bu da dizgi maliyetini yükseltiyor.
Eğer 402 veya daha küçük kılıf makinede dizilecekse,  karttaki malzeme çeşidi kadar feeder olup olmadığını dizgiciye sormakta fayda var.

gevv

1206 ve  0805  kılıf direnç güçleri aynı mı ?

benim bildiğim 1206 kılıf 1/4w    0805 1/8w  ?

sadogan

0603 fotmatı görme probleminiz yoksa tavsiye ederim.0805 formatı lehimlemekle çok farkı yok.0805 format parca olarak almak mümkün ama 0603 formatı makara almak gerekebiliyor. Gerçi konya sokakta 0603 formatı 10- 15 adet alma şanşımız oluyor.

gtekdemir

Alıntı yapılan: gevv - 03 Ekim 2012, 21:06:57
1206 ve  0805  kılıf direnç güçleri aynı mı ?

benim bildiğim 1206 kılıf 1/4w    0805 1/8w  ?

Dediğiniz gibi 1206 1/4watt, 805 1/8watt

gevv

teşekkürler @gtekdemir     

baktım  kimse güçden bahsetmiyor  acaba  güç farkı yokmu diye düşünmeye başlamıştım :) 

cann

smd montajında
çift uçlu havya ucu kullanmak konusunda tecrübesi olan var mı? daha temiz ve kolay oluyor mu?

Eren Eraslan

yaşları büyük abilerimizin smd lerle pek arası yok galiba :)
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

salih18200

402 kılıf malzemeler kullanarak tasarım yaptım. Elde dizgilerini tamamladım ancak ömrümden ömür gitti. Şırınga iğnesinin ucuyla 402 kılıf malzemeleri yerlerine yerleştirip üzerine iğnenin ucuyla baskı uygulayarak lehimledim. Bu şekilde en az 100 adet 402 kılıf malzeme lehimledim. Saç baş yolduracak cinsten işkence gibi gereksiz iş yükü oluşturuyor. Elde dizgi yapacaksanız imkan varsa mümkün mertebe 402 kılıftan uzak durun. Aynı devrede LGA kılıf alttan bacaklı ve QFN kılıflı çipler kullanmıştım. 402 kılıflara nazaran QFN ve LGA chipleri lehimlemek daha kolay oldu. Biraz pratik ve üflemeli havya lazım..

Klein

Alıntı yapılan: gevv - 04 Ekim 2012, 09:12:50
teşekkürler @gtekdemir     

baktım  kimse güçden bahsetmiyor  acaba  güç farkı yokmu diye düşünmeye başlamıştım :)

Güç farkı var tabili. Ama çok önemi yok.  Çok nadiren 1/4W  ihtiyacı oluyor hocam.  Standart bir devrede en yüksek akımı ledler çeker. 5Voltta 10mA ile sürseniz  0.05W = 1/20W eder.   

mehmet

Alıntı yapılan: ereneraslan7 - 04 Ekim 2012, 13:03:57
yaşları büyük abilerimizin smd lerle pek arası yok galiba :)

Miyop-astiğmatım var, uzak gözlüğümü çıkarmadan
0805 kılıfın yazılarını bile göremiyorum. Yakında
dirençleri de göremeyeceğim. :P Mecburen yakın gözlüğü
ile çalışacagım...

Saygılar...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

gumush

Yanitlar icin tesekkur ederim.

Sanirim 805 kiliflari tercih edecegim , hem malzemeleri rahat bulmak hemde ilk deneyimleri kazanmak icin. Bu arada lehim istasyonunda tweezer'da var. Onumuzdeki haftalarda pcb'leride bitirebilirsem ( ilk PCB'm diyebilirim ) sonuclari aktaracagim.

Hikmet Gumus  izmir

polleme

Parçaları görmek tek başına yeterli değil, lehim kalitesini ve kısa devre durumlarını da görebilmek gerek. Bu nedenle büyük mercekli bir masa üstü lambası edinmenizi şiddetle tavsiye ederim.