Visualbasic ile Pik programlaycı

Başlatan refik1, 02 Ekim 2004, 23:06:41

refik1

Arkadaşlar Aşağıdaki konu hakkında fikirlerinizi bekliyorum

pic16f877 için yazılmış olan bir programın her programladığımda
programın bir baytının bir artmasını istiyorum (program seri no için)

picstartpuls kullanıyorum bununla hersefer hex dosyasından
ilgili baytı manuel olarak değiştirip programlamam gerekiyor

işlemin hızlı olabilmesi için basit bir program ve programlaycı yapılabilirmi ?

mmengi

Sana istediğin konuda yardımcı olamıyacağım ama bir öneri verebilirim.Bu bahsettiğin seri noyu flash pic kullanıyorsan eeproma koyabilirsin.pic enerjilendiği zaman ilkin bu datayı okuyup ilgili yere koyarsın.Mplab ta programlama sırasında eeprom alanındaki değeri 1 arttırırak programlama işlemi yapabilirsin.

refik1

mmengi kardeş teşekkürler

entegerye programlama işini firmadaki başka arkadaşlar
impot yaparak programlıyorlar dolayısıyla benim ayrı ayrı hex dosyası hazırlamam gerekiyor konu başlığında anlattığım gibi birşeyler lazım

birde şöyle bir fikrim var ne dersin
visual basicde hazılanacak olan bir programla her programlanan pic den sonra bir butona basıp hex dosyasını değiştirmek ?

böyle yapılabilrse hersefer programın yeniden import yapmak gerekecek.

mmengi

Hocam VB bilgin varsa şöyle bir şey düşünülebilir:
Hex bir kere mplabta oluşturulur.Alınan bu hex vb de yazılan program tarafında açılarak eeprom alanındaki ilgili byte lar form üzerindeki bir buton ile birer birer arttırılabilir ve her seferinde ayrı bir hex dosyası tekrar oluşturulur ve bu mplab a import edilip kullanılabilir.ama bir sıkıntı var tabi bu hex in ana program tarafında bir değişiklik yaptığında eeprom alanına ait yerler kayacaktır ve yanlış byte lar değiştirilecektir.Programlama için hiç mplab araya sokulmadan bu VB de hazırlanan programlada yapılabilir ama picstart ile vb de yazılan programın konuşması zor olabilir.

refik1

Bencede en garantisi haricen yapılacak başka bir programlaycı
ama birazcık kaynak gerek bakalım bu konu ile ilgilenecek arkadaşları bulabirsek herhalde hallederiz.

z

Elimdeki pic programlayıcı bazı PClerde sorun cıkartınca oturup kendi programlayıcımı yazmıstım. Gerçi oda zaman zaman zorluklar cıkartıyordu. Ama gene de bir sürü 16f84 ve 16f628 programladım. Uğraşmak isterseniz açıkkodlarını veriyorum.

Şemayı internette bir yerlerden bulmuştum . Programlayıcının semasını nerde hatırlamıyorum ama şemadaki malzemeleri tarif edeyim sizler hangi şemadan bahsettiğimi biilirsiniz 74LS05, 7805 ve 7812 ve 2 adet npn transistorden oluşan ve seri porta takılan programlayıcı. (Harici 15 V istiyor)

C ile yazdığım programı indirmek için tıklayın.[/color]
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

refik1

değerli kardeşim

C bilgim yok visual basicde bu yapılabilirmi
birde hangi şemadan bahsettiğini anlayamadım.

Digimensch

@bunalmis
Bahsettigin su Devrenin semasi ile kendi yazdigin Programin Kaynak Kodlarini bir zahmet bana verebilirmisin??
Bende su günlerde kendim PIC16F84A Programlayici devre icin kendim Yükleme Programi yazmak istiyorum.
C++ Builder ile bu is yapmak icin MSCOMM.OCX kompenentini C++ Builire yükledim.
Devredeki PIC16F84A'ya nasil binäry verileri yazdirabilirim??
Bu konuda biraz bilgi verirsen sevinirim.
Mail adresim:
Ugur1972@t-online.de

saygilarimla

z

Daha önce verdiğim kaynak kodu incelerseniz pek çok fikir edinebilirsiniz.

Aşağıdaki şemalar olabilir. (Emin değilim)

http://www.angelfire.com/electronic/beausalector/PIC.html

http://www.bobblick.com/techref/projects/picprog/f84pgmsc.gif
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com