switching entegrelerde dead - time

Başlatan WrtM, 07 Ekim 2012, 19:43:16

WrtM

Herkese merhaba
Arkadaşlar ben tl 494 ün datasheetini incelerken dead time adlı bir bacağı olduğunu gördüm ama ne işe yaradığını bilmiyorum mümkünse bana bu konuda bilgi verebilirmisiniz ???

z

Half Bridge yada PushPull yapilarda iki transistorun ayni zamanda iletime gecmesi besleme hattindan cok buyuk akim cekimine ve transistorlerin zarar gormesine neden olur.

Bu nedenle gecis anlarinda bir transistor iletimde digeri yalitimda iken iletimdeki transistor yalitima gecirilir ve bir sure beklenir. Ardindan yalitimda bekleyen diger transistor iletime sokulur.

İste burada adi gecen bekleme suresine dead time denir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

WrtM

Çok teşekkürler hocam, peki bu oran ın yüksek veya düşük olması ne gibi sonuçlar doğurur ? yani sizce bu zamanı fazlamı vermeliyim

z

transistorlerin kesime gitme suresinin biraz ustunde olacak kadar secilmeli.
gereginden yuksek tutarsan max duty degerini sinirlamis olursun. ote yandan olusan bu olu bolge uygulamanda onemli ise gecis bozulmasina neden olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

WrtM

çok  sağolun hocam verdiğiniz bilgiler için  :)

Tagli

Konuyla doğrudan ilgili değil ama yine de sorayım: L298, L6203 gibi H köprüsü entegrelerinde de bu süreyi bizim mi ayarlamamız gerekiyor yoksa entegrenin içinde bununla ilgili bir güvenlik önlemi var mıdır?
Gökçe Tağlıoğlu

tyildizak

L298 kullanırken, datasheette verilmiş olan sink ve source  akım iletim-kesim'e geçme gecikme süreleri (turn-on delay-turn-off delay)  ve rise time-fall time sürelerini gözönünde bulundurarak kontrol sinyallerini ona göre düzenlemeniz lazım.
L620x entegrelerde ise 100ns dead-time protection olduğu datasheette belirtilmiş.