pnp transistör akım hesabı

Başlatan f628, 07 Ekim 2012, 20:25:38

polleme

Transistör doyum bölgesinde ise (ki bu devrede öyle) akım sınırlaması yapmaz, kısa devre gibi davranır, bu durumda eğer hiç direnç olmazsa 12 V gerilim iki LED uçlarına uygulanmış olur. Ya transistör yanar, yada LED'ler.

asma

Alıntı yapılan: polleme - 11 Ekim 2012, 16:12:59
Transistör doyum bölgesinde ise (ki bu devrede öyle) akım sınırlaması yapmaz, kısa devre gibi davranır, bu durumda eğer hiç direnç olmazsa 12 V gerilim iki LED uçlarına uygulanmış olur. Ya transistör yanar, yada LED'ler.
ki bu devre artık o devre olmaz ve transistör doyumda olmadığından Ib x hfe =Ic kadar akım akar.  ;)
mehmet haklı bu konuda.
Bu arada led ler 20mA i geçer geçmez bozulursa sen de haklı çıkarsın.  ::)
Direnç olmazsa transistör ısınır (120mW ısı harcar) Vbe düşer, Ib artar ve ıC hfe katı artar, ısı bu durumda daha da artar.  :o
İşte bu yüzden emiter direnci kullanılırya polarmayı sabit tutabilmek için. İdeal polarma yöntemi.
Kendimi de haklı çıkartayımda bitsin.  :P Bu devre çok uyuz. (demiştim) Öyle işte.

Kolay gelsin.

polleme

Transistör doyumda ise Ic = hfe x Ib bağıntısı geçerliliğini yitirir, Ib ne kadar artarsa artsın Ic sabit kalır. Bu durumda Ic akımını belirleyen Ib değil, Emetör-Kollektör devresindeki elemanlar olur. Bu devrede ise örneğimizde iki LED, direnç ve Vce var. Doyumda Vcesat = 0,2V gibi olursa ve LED'lere seri direnç de sıfır olacaksa bu devrede sadece iki LED kalır ve 12V gerilim bu iki LED ucuna uygulanmış olur. Akım sınırlama olmadığından sonuç tahribat olur. Zamanınız varsa deneyebilirseniz net görebilirsiniz.

mesaj birleştirme:: 11 Ekim 2012, 17:43:50

Devre şu an doyumda, direnç tamamen kalkarsa Ic akımı daha da artma eğiliminde olacağından doyum süreci devam eder. Transistörün doyumdan çıkması için kollektördeki direnç değeri artmalıdır, bu yapılarak Ic < Ic doyum olması sağlanırsa lineer bölgeye geçilir ve Ic = hfe x Ib geçerli olmaya başlar.

asma

Alıntı yapılan: polleme - 11 Ekim 2012, 17:29:29
Transistör doyumda ise Ic = hfe x Ib bağıntısı geçerliliğini yitirir, Ib ne kadar artarsa artsın Ic sabit kalır. Bu durumda Ic akımını belirleyen Ib değil, Emetör-Kollektör devresindeki elemanlar olur. Bu devrede ise örneğimizde iki LED, direnç ve Vce var. Doyumda Vcesat = 0,2V gibi olursa ve LED'lere seri direnç de sıfır olacaksa bu devrede sadece iki LED kalır ve 12V gerilim bu iki LED ucuna uygulanmış olur. Akım sınırlama olmadığından sonuç tahribat olur. Zamanınız varsa deneyebilirseniz net görebilirsiniz.

mesaj birleştirme:: 11 Ekim 2012, 17:43:50

Devre şu an doyumda, direnç tamamen kalkarsa Ic akımı daha da artma eğiliminde olacağından doyum süreci devam eder. Transistörün doyumdan çıkması için kollektördeki direnç değeri artmalıdır, bu yapılarak Ic < Ic doyum olması sağlanırsa lineer bölgeye geçilir ve Ic = hfe x Ib geçerli olmaya başlar.
polleme size haklısınız derken devredeki en zayıf halkanın direnç kullanılmadığında zarar görebileceğini kabul ettiğimdendir.
Devre ilk halindeyken hesaplarımız sonucu transistörün doyumda olduğunu ortaya çıkıyor. Fakat ledlere bağlı 1k değeri düşürülerek (yada kısa devre yapılarak) hesap değiştirilir.  ;)
Dahada ileri gidelim ledleri de ortadan kaldıralım, kollektör yükü olarak ampermetre bağlıyalım.
Amper metremiz 1ohm iç direnç ve 200mA kademesinde olsun.
Ib akımı değişir mi?
Akım kazancı ve Ic değişir mi?
Yalnızca ısınan transistörün Vbe gerilimi düştüğü için (0,6~07V kabul ettiğimiz değer) değişir ve Ib yi , dolayısıyla Ic yi arttırır.
Vbe yi 600mV olarak hesaplarız, olur biter.  :)
O da 22mA lik Ic değerine götürür bizi. Vce ise 12V-22mV olur. Bu vaziyette transistör doyumda değil, kesimden iletime yeni geçmiş haldedir.  8)  260mW ısı harcar ve bu transistör için uygun bir değerdir. Kimse bozulmadı.  ;)
(not: β = 100 alındı)
Nerede takıldınız bilemiyorum ama transistörün doyumda olması değişen şartlarda da doyumda kalacağını  göstermez.
Benim bunu denemek için vaktim ve gerekli ekipmanım var ama üşeniyorum. Eskiden de devre kurup ölçerdik, şimdide simülasyon falan kullanmıyorum. (üşenmek: malzeme çekmecelerim ardiyede, bord ve avo metre elimin altında 12V/7Ah aküm kimbilir nerede ve saat 4:15)
Yanlış anlamazsanız ben sizden kağıt kalemle , şemayı çizip, üzerine hesapladığınız değerleri yazarak bir daha gözden geçirmenizi isterim.
Kolay gelsin.

polleme

Transistör doyumdan çıkarsa söyledikleriniz birebir doğru. Aslında bir yerde takılmıyorum. Burada gayet güzel ve seviyeli bir tartışma ile izleyenlerin bir şeyler öğrenebilmesini sağlayabildiysek ne mıtlu bize. Selamlar