350 Volt DC Yüksek Voltajı Süremiyorum !

Başlatan Pyrodigy, 09 Ekim 2012, 15:08:23

CLR

Alıntı yapılan: Pyrodigy - 17 Ekim 2012, 13:00:26
Tek mosfeti bile sürerken 68K 2Wattlık direnç ile 5 mA akımda 10-15 sn sonra aşırı ısınıyor. Bunlardan En az 3 adet(6 watt 20K) paralel bağlamak lazım ki  ozaman 48 mosfet için 144 tane 2watt lık direnç koyduğumda kartta başka yer kalmıyor zaten:)
Şu an sıkıntım Tek bir SMPS ile hem devreyi hemde Fetleri sürerken izoleli olarak 2 farklı toprağı nasıl birbirine bağlarım? 

@Pyrodigy

Gerekli malzemeler:

820K(0805 kılıf)+22K(0805 kılıf)+15V(0805 kılıf)+100nf(0805 kılıf)

22/(820+22)*400=10.4V mosfet gate voltajı

I=400/(820+22)=0.47ma

// 820K üzerindeki watt 0,181W
// 22K üzerindeki 0.004W

Şimdi 0805 kılıf/0.25W malzemelerle senin boarda sığar mı?
Knowledge and Experience are Power

Pyrodigy

Alıntı yapılan: uicroarm - 17 Ekim 2012, 14:50:53
@Pyrodigy

Gerekli malzemeler:

820K(0805 kılıf)+22K(0805 kılıf)+15V(0805 kılıf)+100nf(0805 kılıf)

22/(820+22)*400=10.4V mosfet gate voltajı

I=400/(820+22)=0.47ma

// 820K üzerindeki watt 0,181W
// 22K üzerindeki 0.004W

Şimdi 0805 kılıf/0.25W malzemelerle senin boarda sığar mı?

Sığmasına sığar tabiki hocam ama 22K yı nereye koyduğunuz aşağıdaki şemada gösterebilirmisin?

Zira bu şemada 68K - 2W lık direnç 20 sn içinde aşırı ısınma yapıyor. Bu direnci 0805 kılıfta düşünemiyorum.
Şemada Pulldown direncini koymamız şart onuda 10K yaptığımızı farz edersek mi hesapladınız?
Persistance is the name of the game in this business....

CLR

@Pyrodigy
Hesap ortada, 70K ile 5.7ma, 840 ile 0,47ma akım çekiyor. Güç akımın karesi olduğundan inanılmaz bir ısı farkı ortaya çıkar.

1n4148'i devreden at, 68K yerine 820K, 3k3 yerine 22k kullan, 330nf'ı 100nf yap ve 10uf istersen kalabilir( gürültüye karşı) veya fakat 22k ile 820K uçlarını birleştir ve gate bağla. Optoyu ise 22k'ya paralel takacaksın. Kollektörü gate gidecek, emiteri 400V'un grounduna. Yani opto ON olduğunda 22K kısa devre olacak/devre dışı kalacak.

Pyrodigy

Alıntı yapılan: uicroarm - 17 Ekim 2012, 16:08:34
@Pyrodigy
Hesap ortada, 70K ile 5.7ma, 840 ile 0,47ma akım çekiyor. Güç akımın karesi olduğundan inanılmaz bir ısı farkı ortaya çıkar.

1n4148'i devreden at, 68K yerine 820K, 3k3 yerine 22k kullan, 330nf'ı 100nf yap ve 10uf istersen kalabilir( gürültüye karşı) veya fakat 22k ile 820K uçlarını birleştir ve gate bağla. Optoyu ise 22k'ya paralel takacaksın. Kollektörü gate gidecek, emiteri 400V'un grounduna. Yani opto ON olduğunda 22K kısa devre olacak/devre dışı kalacak.
Merhaba Aykut hocam
Devrenin sürekli açık kalması ve programda Terslemek karışıklığa sebep olabilir. O yüzden PC817 nin 1 numaralı pinine Logic1 ile devreyi sürmem 0 ile kapatmam işime geliyor.
Bahsettiğiniz değişikleri yaptım devre denemeye hazırmıdır? Umarım 1/8 watt lar patlamaz:)

CLR

Birincisi ben sana 1/8 watt demedim, 0,25W  direnç kullanman gerekiyor
ikincisi 0-1'ı derleyici yapacak senin neden kafan karışıyor ki? C'de veya asm'de Macro tanımlarsın, opto_on, off diye olur biter.
üçüncüsü bu devrede zener opto off ike sürekli devrede, benim anlatığım sistemde ise koruma amaçlı zener çalışacak, bu yaptığın şekildede çalışır ama sana anlattığım daha güvenilir olur.

Bu arada ne mezunusun?

Pyrodigy

Alıntı yapılan: uicroarm - 17 Ekim 2012, 17:58:18
Birincisi ben sana 1/8 watt demedim, 0,25W  direnç kullanman gerekiyor
ikincisi 0-1'ı derleyici yapacak senin neden kafan karışıyor ki? C'de veya asm'de Macro tanımlarsın, opto_on, off diye olur biter.
üçüncüsü bu devrede zener opto off ike sürekli devrede, benim anlatığım sistemde ise koruma amaçlı zener çalışacak, bu yaptığın şekildede çalışır ama sana anlattığım daha güvenilir olur.

Bu arada ne mezunusun?
Benim bildiğim 0805 kılıf 1/8 watt ..Orada yanıldım.
Mak müh. mezunuyum.

Bahsettiğiniz teknik bumudur? Yoksa 22K yı zenerin Anodunamı bağlamam gerekiyordu?

ErsinErce

yalnız yukarıdaki yapıda enerji verildiğinde tüm hatların birden birkaç us boyunca aktif olacaktır,
işlemci osilasyonunun oturması, portların kurulumu, set edilmesi derken, 48 adet olunca biraz sakat olabilir

şu an hem yer, hem fiyat, hem hızlı tepki, hemde çizim kolaylığı için böyle birşey aklıma geldi
belki benzer yapıda tek kılıfta opto vardır onu kullanırsanız daha ucuza gelebilir

1M 1/8W yetiyor, çekilen akım 350uA, ekstradan direnç sürülmediğinden yüksek akıma gerek yok
direnç kondansatör için harcanılan yer ikinci optoya fazlasıyla yeter diye düşünüyorum
tabi gözümden kaçmış birşeyler olabilir :o
şema;

kralsam

Alıntı yapılan: ErsinErce - 17 Ekim 2012, 19:51:22
yalnız yukarıdaki yapıda enerji verildiğinde tüm hatların birden birkaç us boyunca aktif olacaktır,
işlemci osilasyonunun oturması, portların kurulumu, set edilmesi derken, 48 adet olunca biraz sakat olabilir

şu an hem yer, hem fiyat, hem hızlı tepki, hemde çizim kolaylığı için böyle birşey aklıma geldi
belki benzer yapıda tek kılıfta opto vardır onu kullanırsanız daha ucuza gelebilir

1M 1/8W yetiyor, çekilen akım 350uA, ekstradan direnç sürülmediğinden yüksek akıma gerek yok
direnç kondansatör için harcanılan yer ikinci optoya fazlasıyla yeter diye düşünüyorum
tabi gözümden kaçmış birşeyler olabilir :o
şema;
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Hocam bunun yerine datasheet bilgisine göre Opto yu tetiklenebilecek min. akım değerine yakın sürerse sorun ortadan kalkabilir. Zira opto o kadar hızlı açamaz diye düşünüyorum. O bilgiler datasheetlerde mevcut. (Tetikleme için Kaç mA de kaç us gerekir gibi. ) Yada toprakla araya düşük değerde bir kondansatör atarak filtre gibi kullanılabilir.

ErsinErce

yukarıda şemasını verdiğim devrede enerji verildiğinde direk çekme durumu yok, tetikleme hızı da 1M u ne kadar aşağı çekerse o kadar artar (direncin ve zenerin gücünü arttırmak kaydıyla) [kapanma hızı sabit]

sorun aşağıdaki şemada mosfetin direk sürülürken gate'in kısa devre edilerek kapatılması konusunda
enerji geldiği gibi mosfet iletimde olacak ve kapatmak için mikrodenetçi kendini kurup çıkışı aktif etmeye çalışacak, opto gecikmeside eklenince yükün bu geçen süre boyunca açılma ihtimali var ki 48 tane aynı şekilde yapı tek hatta bağlıysa enerji geldiği andaki akım çok yüksek olacaktır

kralsam

Hocam kusura bakma ne demek istediğini şimdi anladım. Benim aklım bir üstteki devreye takılmış . :)

Pyrodigy

Alıntı yapılan: ErsinErce - 17 Ekim 2012, 22:42:39
yukarıda şemasını verdiğim devrede enerji verildiğinde direk çekme durumu yok, tetikleme hızı da 1M u ne kadar aşağı çekerse o kadar artar (direncin ve zenerin gücünü arttırmak kaydıyla) [kapanma hızı sabit]

sorun aşağıdaki şemada mosfetin direk sürülürken gate'in kısa devre edilerek kapatılması konusunda
enerji geldiği gibi mosfet iletimde olacak ve kapatmak için mikrodenetçi kendini kurup çıkışı aktif etmeye çalışacak, opto gecikmeside eklenince yükün bu geçen süre boyunca açılma ihtimali var ki 48 tane aynı şekilde yapı tek hatta bağlıysa enerji geldiği andaki akım çok yüksek olacaktır
Selamlar, öncelikle tüm ilgi, alaka, yardım ve değerli görüşleriniz için sonsuz teşekkürler. Böyle bilgiler tecrübe edinmem konusunda yararlı oluyor.
Amatör olarak ilgilendiğim elektronikte her geçen gün yeni şeyler öğreniyorum!
Konuya gelince;
Hocam açıkçası optonun kapalı konumundan mosfetin açık kalması bana kabuslar gördürüyor. Zira dediğiniz gibi PIC in kendine gelmesi için ufakta olsa bir süre geçmesi gerekiyor ve bu kısa süre için bile olsa mosfetin açık kalması ciddi problem doğurur zira 400VDC şakaya gelmiyor. 220VAC den daha güzel titretiyor:)
Kısa gecikme göz ardı edilebilir diyen olabilir ancak ben PIC i Timer modülü nedeni ile düşük frekansta çalıştııyorum ve Harici yerine Dahili osilatör kullanıyorum. Osilatör ile PIC in kendine gelmesi göz ardı edilemeyecek kadar uzun bir zaman...
Sonuç olarak Optonun açıkken mosfetinde açık konuma gelmesi seçeneği bana daha yakın!
Öyleyse;
Sizin de bahsettiğiniz üzere Mosfetin ON konuma geçmesi için gerekecek akıma göre her bir Fet için ayrı bir gerilim bölücü + zener devresi kullanmak yararlı olacaktır.
Mosfetlerin genelde ON konuma geçmesi için gereken akım aşağıda ki datasheet screenshot unda belirtildiği gibi;
Yani VGS 20 volta kadar 100nA dır deniyor.

Optonun açık Mosfetin ON konumuna geçmesi için kullanmayı planladığım devre budur;
Mosfet için uygun direnç değerleri bulunur ise sanırım işe yarayacak.

ErsinErce

o kısımlar kaçak akımları gösteriyor hocam
Idss dediği gate de 0V varken drainden source 'a akan akım (250uA bu mosfet için)
Igss dediği ise Gate'den source'a akan akım (20V'a çıktığınızda akan akım max 100nA, -20V için ise -100nA)

mosfet kondansatör gibi çalıştığından bu kondansatörün değeri nedir diye buraya bakmamız gerekiyor

sonrasında elimizdeki akım bunu ne kadar sürede doldurur bunu hesaplamamız

tek optoda sabit kalacağım diyorsunuz ama o kadar watt lı direnç artı kondansatörler başka bir optonun fiyatını ve kapladığı alanı zaten aşıyor
ayrıca zamanla bu direnç üzerinde oluşan ısı direnç değerini değiştirip sorun olarak size geri dönebilir
(soğutmak için ekstra fan vs ihtiyacınızı saymıyorum bile)
verdiğim devrede ekstra kondansatör ve ya watt lı dirence ihtiyacınız yok 0805 ya da 1206 kılıf kullanarak çok rahat işinizi görebilirsiniz
tepki sürenizin ne olmasını istiyorsunuz bunu belirtin ona göre akım değerini bulup, direnç ve watt ihtiyacınızı hesaplayalım

Pyrodigy

Alıntı yapılan: ErsinErce - 17 Ekim 2012, 23:48:09
o kısımlar kaçak akımları gösteriyor hocam
Idss dediği gate de 0V varken drainden source 'a akan akım (250uA bu mosfet için)
Igss dediği ise Gate'den source'a akan akım (20V'a çıktığınızda akan akım max 100nA, -20V için ise -100nA)

mosfet kondansatör gibi çalıştığından bu kondansatörün değeri nedir diye buraya bakmamız gerekiyor

sonrasında elimizdeki akım bunu ne kadar sürede doldurur bunu hesaplamamız

tek optoda sabit kalacağım diyorsunuz ama o kadar watt lı direnç artı kondansatörler başka bir optonun fiyatını ve kapladığı alanı zaten aşıyor
ayrıca zamanla bu direnç üzerinde oluşan ısı direnç değerini değiştirip sorun olarak size geri dönebilir
(soğutmak için ekstra fan vs ihtiyacınızı saymıyorum bile)
verdiğim devrede ekstra kondansatör ve ya watt lı dirence ihtiyacınız yok 0805 ya da 1206 kılıf kullanarak çok rahat işinizi görebilirsiniz
tepki sürenizin ne olmasını istiyorsunuz bunu belirtin ona göre akım değerini bulup, direnç ve watt ihtiyacınızı hesaplayalım

Üstad kullanacağım mosfetin Karakteristikleri bunlar;
FQP6N40C

kralsam

Hocam öncelikle 400VDC de kullanacaksan, delinme gerilimi daha yüksek bir mosfet kullanmalısın. (En üst parametre)

ErsinErce

@kralsam benden hızlı davrandı, öncelikle mosfeti değiştirmemiz gerekli 500V bir mosfet bulalım
sonrasında aşağıdaki soruların cevaplarını yazarsanız, mosfetin verileriyle birleştirip olayı kesinleştirebiliriz

• tetikleme frekansınız maksimum ne olur?
  • ayrıca mosfetin açılmasında kritik bir zamanlama gerektiren bir yer var mı? varsa ne kadar sürede açılması lazım?