Ynt: Mosfet Hafif dalgalanmalı DC sürerken nasıl davranır?

Başlatan Pyrodigy, 10 Ekim 2012, 11:36:06

Pyrodigy

Merhaba
Şekildeki devreye benzer bir biçimde (Trafo olmadan) 230 VAC şehir şebekesini 400 VDC olacak şekilde doğrultuyorum. Doğrultma esnasında 2 adet seri 200Voltluk 470uF lik kapasitör kullanıyorum.

Oldukça düzgün 400VDC elde ettiğimi düşünüyorum ancak çektiğim akım fazlalaştığında DC de hafif dalgalanmalar olursa;
1 - Mosfet hafif dalgalanmalara karşı nasıl tepki verir? Bu şekildeki dalgalanmalarda Bozulurmu?
2- Bu hafif dalgalanmaları nasıl düzgün hale getirebilirim? Kapasitörün sığasını artırmak yada eğer varsa uygun boost converterler olurmu?
İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla

mesaj birleştirme:: 10 Ekim 2012, 13:48:50

Nette araştırıken şöyle bir filtre uygulaması gördüm acaba işe yararmı?
Açıklamasında;
Devre şaması ise П tipi bir filtreye aittir. Burada da örnek olarak bir alçak geçiren filtre gösterilmiştir.

Eğer bu devre voltaj dalgalanmalarına filtre görevi görebilirse, 400Volt için hangi tip İndüktör kullanmak gerekir ?
Persistance is the name of the game in this business....

OG

Mosfet ne gelirse onu gecirir.

Dalgalanma, yani çokme, o boşluk anlarında şebekenin hattı besleyememesinden olusur, onu telafi edecek olan kondansator.
Tamamen C değerine bağlı, C arttıkça dalgalanma azalır.

C yi çok arttırırsan şarj akımı yüksek olacağından diyotlarının ona dayanıklı olması lazım.

Frekansı yüksek tutabilme imkanı olsa idi C değeri de düşük tutulabilirdi. Ancak şebeke sabit frekanslı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

polleme

Aslında tam dalga doğrultma ile şebeke frekansı iki katına çıkarılmış oluyor ama burada o da yeterli olmaz. OG'nin söylediği gibi kapasite ne kadar yüksek olursa dalgalılık o oranda azalır, bunu belirleyen de çıkıştan çekilecek akımdır. Yalnız hem 400 VDC'ye dayanıklı, hem de yüksek kapasiteli kondansatörler aşırı pahalı olur.

mustafa_cmbz

yük olarak motor vs. çalıştıracaksanız buna göre filtre devreleri ve çeşitli yöntemler kullanmanız gerekebilir.mesela motora yavaş yavaş kalkış yaptırır  ve durdurursanız şebekedeki dalgalanma daha az olur...

Pyrodigy

Alıntı yapılan: OG - 11 Ekim 2012, 01:30:06
Mosfet ne gelirse onu gecirir.

Dalgalanma, yani çokme, o boşluk anlarında şebekenin hattı besleyememesinden olusur, onu telafi edecek olan kondansator.
Tamamen C değerine bağlı, C arttıkça dalgalanma azalır.

C yi çok arttırırsan şarj akımı yüksek olacağından diyotlarının ona dayanıklı olması lazım.

Frekansı yüksek tutabilme imkanı olsa idi C değeri de düşük tutulabilirdi. Ancak şebeke sabit frekanslı.
Hocam saygılar
Devreye LC filtre uygulamasını önermiyormusunuz? Dalgalanma azalacağına dair makale okumuştum. Ama sizin bahsettiğiniz üzere DC üzerinde 10 Volt bile düşük dalgalanma olsa bile Mosfet bunu geçirecek, benim korktuğum Bu dalgalanma dolayısı ile Spark (zıplama) denen olay meydana gelirmi? 230 voltAC doğrulttuğumda teorik olarak Yükte 325 VoltDC gibi bir değer elde etmem lazım. Mosfet seçimimi 400 Volt luk olarak yaptım ve endişem bu dalgalanma Mosfet eşik değerini aşarsa hem mosfet hemde devre yanar!
Alıntı yapılan: polleme - 11 Ekim 2012, 08:26:56
Aslında tam dalga doğrultma ile şebeke frekansı iki katına çıkarılmış oluyor ama burada o da yeterli olmaz. OG'nin söylediği gibi kapasite ne kadar yüksek olursa dalgalılık o oranda azalır, bunu belirleyen de çıkıştan çekilecek akımdır. Yalnız hem 400 VDC'ye dayanıklı, hem de yüksek kapasiteli kondansatörler aşırı pahalı olur.
Evet kapasite nekadar yüksek ise Dalgalanma okadar düşüyor ama yük altında şarj deşarj süresi kısalacağından dalgalanma yinede olacaktır. İndüktör acaba bir nebze olsa bu dalgalanmayı önlermi?
Bu arada piyasada bolca 200Voltluk kondansatör var Bunların 2 adetini seri bağladığımızda 400Voltluk kondansatör işi görüyor ve okadar pahalı olmuyor.

ErsinErce

Doğrultma devresinden sonra LC filtre koyup sonra PWM ile yükü kontrol edecekseniz, oluşacak piklerin çoğunu siz yapacaksınız
(PWM olmasa bile yükü kesime götürdüğünüzde bobin üzerinde kalan akım devre voltajına eklenecek)
sisteminizin kaba halini bir simülasyon programında deneyin nelerle karşılaşabilirsiniz hafiften kendinizi hazırlayın

voltajın 240V olduğu yer var 200V olduğu yer var, akımlar buralarda değişiklik gösterecek hesaplarınızdaki oynamalar büyük olacak
LC filtre koymak yerine sadece kapasiteyi büyütüp mosfet kısmına snubber vs koymanız devreniz için daha iyi olur düşüncesindeyim
dalgalanma olması çok büyük problem değil çünkü DC yi yakalamanız imkansız, dalgalanmanın az olması önemli oda kapasiteye bakıyor

bir de kondansatörleri seri bağladığınızı söylemişsiniz bu şekilde voltaj 2 katına çıkarken kapasite yarıya düştüğünü hatırlatmak isterim

Pyrodigy

Alıntı yapılan: ErsinErce - 11 Ekim 2012, 11:38:05
Doğrultma devresinden sonra LC filtre koyup sonra PWM ile yükü kontrol edecekseniz, oluşacak piklerin çoğunu siz yapacaksınız
(PWM olmasa bile yükü kesime götürdüğünüzde bobin üzerinde kalan akım devre voltajına eklenecek)
sisteminizin kaba halini bir simülasyon programında deneyin nelerle karşılaşabilirsiniz hafiften kendinizi hazırlayın

voltajın 240V olduğu yer var 200V olduğu yer var, akımlar buralarda değişiklik gösterecek hesaplarınızdaki oynamalar büyük olacak
LC filtre koymak yerine sadece kapasiteyi büyütüp mosfet kısmına snubber vs koymanız devreniz için daha iyi olur düşüncesindeyim
dalgalanma olması çok büyük problem değil çünkü DC yi yakalamanız imkansız, dalgalanmanın az olması önemli oda kapasiteye bakıyor

bir de kondansatörleri seri bağladığınızı söylemişsiniz bu şekilde voltaj 2 katına çıkarken kapasite yarıya düştüğünü hatırlatmak isterim
Merhaba Hocam
RC Filtre için Nüve bulmak çok zor, Filtre için en az birkaç Henry lik indüktans lazım. 1 Henry için bilezik gibi toroid halkaya 1,25mm lik teli 7000 defa sarmam lazım olduğunu hesaplamada ortaya çıktı. Herhalde 1 senede anca sararım.:) Dediğiniz gibi Kapasiteyi artırmakta yarar var.
Ayrıca uyarınızı biliyorum 2 adet seri kapasitörün kapasitesi yarıya düşüyor, aynı sistemden birkaç tane paralel atarak devam etmek daha doğru olur! Ayrıca snubber devresinide ekleyeceğim.
Saygılar