1-2 km Mesafede Haberleşebilecek RF Kumanda için Modül Tavsiyesi

Başlatan KIRIKDR, 17 Ekim 2012, 12:21:44

KIRIKDR

Arkadaşlar 1-2 km mesafede model uçak uçurabilecek bir kumanda yapmak istiyorum. UDEA'nın modullerini inceledim fakat biraz pahallılar.. Alternatif modul tavsiyesi olarak ne kullanabiliriz??  Birde RF modül çıkışına bağlayabileceğimiz hazır amflikatör moduller satılıyormuş , bunlar ile de mesafeyi arttırmak mümkünmüş kullanan tecrübe eden oldumu acaba ? Yardımcı olursanız sevinirim... İyi çalışmalar..

Pyrodigy

Alıntı yapılan: KIRIKDR - 17 Ekim 2012, 12:21:44
Arkadaşlar 1-2 km mesafede model uçak uçurabilecek bir kumanda yapmak istiyorum. UDEA'nın modullerini inceledim fakat biraz pahallılar.. Alternatif modul tavsiyesi olarak ne kullanabiliriz??  Birde RF modül çıkışına bağlayabileceğimiz hazır amflikatör moduller satılıyormuş , bunlar ile de mesafeyi arttırmak mümkünmüş kullanan tecrübe eden oldumu acaba ? Yardımcı olursanız sevinirim... İyi çalışmalar..
www.digi.com adresinde 32 USD lik modüllerden var antenden antene 1 mil haberleşme yapılır diyor. İncelemeni tavsiye ederim. Basit USART arayüzü ile haberleşiyorsun.
Persistance is the name of the game in this business....

FİRE BİRD

10 mW lık modüller işini görür.Arada engel olmadığı için sorun olmaz. Alıcın PLL li olmalı duyarlılığı daha iyi.

muhittin_kaplan

amacın kumanda yapmak mı yoksa kumandayı güçlendirmek mi ?

mesaj birleştirme:: 17 Ekim 2012, 12:47:22

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__8992__Turnigy_9X_9Ch_Transmitter_w_Module_8ch_Receiver_Mode_2_v2_Firmware_.html
kumanda ile 1000mt kumanda gördüm. (Yerde test ettim)

serhat1990

Alıntı yapılan: KIRIKDR - 17 Ekim 2012, 12:21:44

Hocam , DelcomRF ' in modülleri var . Uygun fiyatlarda udea' ya alternatif olabilir .

KIRIKDR

Alıntı Yapamacın kumanda yapmak mı yoksa kumandayı güçlendirmek mi ?

@muhittin hocam hem kendime sıfırdan bir kumanda yapmak istiyorum kutusunu falan kendim tasarlayacağım bir sürü anahtar falan koyacağım telemetri gibi bir özellik ekleyebilirsem harika olur.. (yani modelimdeki pil seviyesi sıcaklık basınc gibi verileri okuyabilmeyi istiyorum.) Ama telemetri ilk aşamada olmasa da olur. Burada kumandayı güçlendirmek istememin sebebi rf moduller/modemler biraz pahallı amplikatörler ise 3-4 $ gibi ucuz fiyatlarda.. Yani daha ucuz bir rf modul sinyali amplike edilirse daha çok para harcamaktan kurtaracak mesafelere ulaşabilirim.. Örneğin UDEANIN UFM-A12 WPA rf modeminde açık alanda 10km mesafede haberleşmek mümkünmüş fakat fiyatı 180 lira olunca alternatif çözümler ile aynı paraya daha iyi işler çıkartılabilir sanırım.. @aslında ben bahsettiğim modemi almayı kafama koymuştum ama @fatihinanc hocamın tavsiyesi bu yönde olunca sizlerden de fikir almak istedim ...

serhat1990

Alıntı yapılan: KIRIKDR - 17 Ekim 2012, 13:09:04
@muhittin hocam hem kendime sıfırdan bir kumanda yapmak istiyorum kutusunu falan kendim tasarlayacağım bir sürü anahtar falan koyacağım telemetri gibi bir özellik ekleyebilirsem harika olur.. (yani modelimdeki pil seviyesi sıcaklık basınc gibi verileri okuyabilmeyi istiyorum.) Ama telemetri ilk aşamada olmasa da olur. Burada kumandayı güçlendirmek istememin sebebi rf moduller/modemler biraz pahallı amplikatörler ise 3-4 $ gibi ucuz fiyatlarda.. Yani daha ucuz bir rf modul sinyali amplike edilirse daha çok para harcamaktan kurtaracak mesafelere ulaşabilirim.. Örneğin UDEANIN UFM-A12 WPA rf modeminde açık alanda 10km mesafede haberleşmek mümkünmüş fakat fiyatı 180 lira olunca alternatif çözümler ile aynı paraya daha iyi işler çıkartılabilir sanırım.. @aslında ben bahsettiğim modemi almayı kafama koymuştum ama @fatihinanc hocamın tavsiyesi bu yönde olunca sizlerden de fikir almak istedim ...

Hocam söylemiş olduğumuz firmada çok daha uygun fiyatlara ek seçenekler mevcut ; 10km mesafeye kadar çalışan modülleride mevcut .

polleme

Dorji'nin modülleri var. DRF7020D27 5km, DRF7020D20 1km menzile sahip. Her ikisi de Türkiye'de bulunuyor ve fiyatları 100 TL altında. Satıldığı siteyi reklam olmasın diye vermek istemedim.

muhittin_kaplan

evet JR ın vs nin modülleri ile bu kumanda kullanılabiliyor.
Ama Olay Sadece kumandayla bitmiyor.
Video Tx/Rx de de o uzaklıkta çalışmalı Telemetri de.
Tabi Bunlarında çalışması için gerekli gücün sağlanması varki bu da ağırlık dolayısıyla uçuş süresinin azalması demek.
3km uçuş için toplamda 4 adet (2 adet 2200mah motor, 1 adet 550mah video, 1 adet 550 mah kumandanın uçak üzerindeki alısıcı için)  pil kullandım
peki uçuş süresi neydi bu modelin (yer testinde tam güçle 12dk) havada 25dk. sonrasında kritik gerilim değerine düştüğünden indirdik.

KIRIKDR

@muhittin hocam ağırlık sorun teşkil etmiyor benim modelimde daha önce hiçbir yerde görmediğim bir tarzda tasarlıyorum modelimi, deltakanat (yelkenkanat) şeklinde yapılan bir model ile çok fazla ağırlık taşıyabilmek mümkün. Video alış verişini siz kendi modelinizde nasıl yaptınız.. FVP sistemler var ama onlar modelin üzerine takılan FVP cihaza bir iki saatlik görüntü kaydı yapıyor. Modeli indirdiğinizde hafıza kartından bu görüntüleri alıyorsunuz siz eş zamanlı yerden mi görüntü aldınız..

@serhat1990 hocam DELCOM'un store sayfasını bulamadım sitesinde fiyatları öğrenmek için sadece mail adresi bulabildim.. Hangi modul kaç para online görebileceğimiz bir sitesi var mı ??

muhittin_kaplan

aynı sitede FPV başlığı altında anında görüntü aktaran sistemler var.
genelde bir kamera yüksek çözünürlüklü olarak kayıt yapıyor. başka bir kamerada düşük çözünürlüklü olarak anında yer istasyonuna aktarıyor. siz uçağı görmeden gözlük, ekran (ben laptop u kullanmıştım) vb ile uçuş gerçekleştiriyorsunuz. Bilgileri almak için ben ayrıca Telemetri kullanmadım. OSD kullanarak görüntü ile birlikte aldım.
Yüksek çözünürlüklü aldığınız kayıdı daha sonra işleyebiliyosunuz. SD karta kayıt yapan kameralar var.

mesaj birleştirme:: 17 Ekim 2012, 13:54:43

delta kanat zagi model diye geçiyor. genelde pek kullanılan bir FPV modeli değildir. FPV modelleri inceleyecek olursanız Pusher Type denilen Arkadan itişli (kanadın arkasından, böylelikle kamera görüşünü engellemiyor ve kamera techizatı önde olduğundan ağırlık merkezi doğru konumlanıyor.) modeller daha fazla kullanılıyor.
Glider larda bu iş için uygun keza havada süzülme oranları diğer modellere göre daha iyi. (selig3021 kanat profilinden daha iyi sonuç aldık.)

KIRIKDR

@muhittinkaplan hocam dorjinin direnç.netteki modullerine baktım video ve ses aktaran 5km mesafeli modülleri var. Bunlar ile çalıştınız mı hiç.. Acaba hem data hem görüntü hem ses iletimini bu tek modül üzerinden gerçekleştirebilir miyiz?? Glider modeli bana daha mantıklı geliyor model biraz büyük yapılırsa ağırlık taşıması açısından sorun çıkartmayacaktır diye düşünüyorum...

http://www.direnc.net/VIDEO-AUDIO-Transmitter-5Km-MAV-58T2703,PR-1595.html

http://www.direnc.net/VIDEO-AUDIO-Receiver-5Km-MAV-58RX003,PR-1594.html

muhittin_kaplan

Hocam Hiç Kendim Yapmadım. RC için genelde bu tür ürünleri hazır aldım.
Her modelin kendine göre artı ve eksileri var. genelde kullanılan modeller

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__14465__EPP_FPV_1_8M_X_Large_EPP_Carbon_Fiber_R_C_Plane.html

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__16544__Hobbyking_Bixler_EPO_1400mm_ARF_.html

buna benzer modeller. bunlar orjinal modellerin genelde çakması oluyor. ilk model oldukça büyük bir model. ben bunu kendim yaptım ama uçmak kısmet olmadı hala.
2mt kanat açıklığı var. Uçurumdan aşağı atacağım ya uçar ya uçar :)

KIRIKDR

Alıntı Yap2mt kanat açıklığı var. Uçurumdan aşağı atacağım ya uçar ya uçar

Haklısınız hocam bir yerden sonra böyle oluyor :) :)