PCB CNC delme ve kazıma ucu

Başlatan VFR, 18 Ekim 2012, 11:07:19

VFR

PCB CNC'nin ince olan kazıma ve delme kırıldı. Kalınlar kaldı sadece onlar da işime yaramıyor.
Bu delme ve kazıma uçlarını nereden temin edebilirim biliyor musunuz?

Mucit23

VFR

Çok teşekkür ederim , gittigidiyorda görmüştüm tanesi 25TL idi :)
Burda 5 tanesi 8 dolar çok güzel bir fiyat.

mustafa_cmbz

bunlar neşterlerdeki uçlara benziyor..böyle birşey kullansanız yada yapmanın yollarını araştırsanız daha iyi olmazmı?

tahir549

healme kullandığın pcb kazıma makinasının marka odelini vermen mümkünmü acaba bende pcb kazıma mkinası arıyorumda

sezgin05

VFR

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 18 Ekim 2012, 13:44:10
bunlar neşterlerdeki uçlara benziyor..böyle birşey kullansanız yada yapmanın yollarını araştırsanız daha iyi olmazmı?
Evet benziyor , ince olan uçlar kırıldı zamanla. Ama arka tarafı dolu. Alttan bakınca yarım daire şeklinde bir uç. Yapılır mı yapılmaz mı bilmiyorum.

Alıntı yapılan: tahir549 - 18 Ekim 2012, 14:56:40
healme kullandığın pcb kazıma makinasının marka odelini vermen mümkünmü acaba bende pcb kazıma mkinası arıyorumda
Jcut marka hocam.

Alıntı yapılan: sezgin05 - 18 Ekim 2012, 15:11:17
Uzağa gitmeye gerek yok:
http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar/pcb-baski-devre-cnc-kazima-uclari-1-adet-64329911
Onu gördüm zaten ama tanesine 25 TL istiyor. Kırılabilen bir şey bir de ne kadar çok alırsam o kadar iyi.
Ebay'de 5 tanesi 8dolar.

The Gariban

Siz ebay dende temin edin de . Ancak cnczone.com yada benzeri bir sitede kazıma için nasıl şekil verildiğini izah eden resimler hatırlıyorum ve bu uçlara pek benzemiyordu.Bence bu tür konularıda araştırın belkide ömrü çok daha uzun başka marka uçlar bulabilir yada kırılanları tekrar kullanılacak hale getirebilirsiniz.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: healme - 18 Ekim 2012, 18:32:07
Evet benziyor , ince olan uçlar kırıldı zamanla. Ama arka tarafı dolu. Alttan bakınca yarım daire şeklinde bir uç. Yapılır mı yapılmaz mı bilmiyorum.

valla bitane taş bul herşeyi yaparsın :P

FUNKY

dişçilerin kullandığı frez leri denediniz mi  belki işinize yarar ben  evde mini matkapla kullanıyorum ....makinada olurmu bilmem ..

iyildirim

Alıntı yapılan: The Gariban - 18 Ekim 2012, 18:48:12
Siz ebay dende temin edin de . Ancak cnczone.com yada benzeri bir sitede kazıma için nasıl şekil verildiğini izah eden resimler hatırlıyorum ve bu uçlara pek benzemiyordu.Bence bu tür konularıda araştırın belkide ömrü çok daha uzun başka marka uçlar bulabilir yada kırılanları tekrar kullanılacak hale getirebilirsiniz.

Ucu prizma şeklinde olanlar biraz daha dayanıklı oluyor sanırım.  Genelde kullanılan ince uçlarda kesici tek bir kenar var. Prizma tipli uçların kesici 3-4 kenarı olduğundan daha iyi olabilir, daha hızlı kazıma yapılabilir. İnce uçlu  tek kesici ağızlılar biraz hızlı çalışmaya kalkınca, zorlayınca hemen kırılıyor. Ama hiç deneme şansım olmadı. (prizma uçluyu ) Başka bir forumda bu tip uçların pantografçılarda bilenebildiğinden bahsedildiğini okumuştum.

Alıntı yapılan: healme - 18 Ekim 2012, 18:32:07
Jcut marka hocam.

@healme, makinanın özelliklerine baktımda, 4200mm/dak. gibi hızdan bahsediliyor. Bu hızda kazıma yapabiliyormusun. Çıkan iş kalitesi nasıldır merak ettim. Bir de cam prosesi olarak ne kullanıyorsun, g-code çıkarma işini nasıl yapıyorsun, biraz bahsedebilirmisin.

VFR

Makinayı ilk defa bugün kullandım , o yüzden çok fazla bilgim yok.
Deneme olarak yaklaşık 600 devirde devre yolları çok ince olmayan bir devre yaptım.
Sonuç güzel , ama ince uç olmadığı için kırık olduğu için hepsi ince yolları olan pcb yapamıyorum.
Program olarakta kendi programı var onunla G kodlarını elde ediyoruz.
Ben de ilk defa bugün kullandığım için şu an çok fazla bilgim yok.

The Gariban

Hocam
Makinayı hangi firmadan ne kadara satın almıştınız.Birde makinanın modeli nedir.Bende bu tür bir engraver almayı  düşünüyorum da

VFR

JCUT 3030 modeli var ama fiyatını ve nerden aldıklarını bilmiyorum , işe yeni girdim ve daha bugün ilk defa kullandım bilmiyorum o yüzden.

The Gariban