Gerilim bölücü hesabı..

Başlatan mrt1010, 18 Ekim 2012, 23:28:10

z

Alıntı yapılan: mrt1010 - 24 Ekim 2012, 00:07:29
cevaplar için çok teşekkür ediyorum çok faydalı cevaplar....

Yalnız anlamadığım bir şey neden bu kadar dikkat edilmesi gereken bir durum var sonuçta voltaj düşürülmedimi? gnd üzerinde akım kaçması nasıl oluyor onu hiç anlamadım :S pic'e ne tür zararları olabilir??

220V u 4 dıyodla doğrulttuğunda Gnd dediğin noktanın toprak hattına göre potansiyeline bak. Normalde bu voltaj 1 kaç volt olsa anlasılır ama senin uygulamanda GND Toprağa göre 220v yukarıda. Problem bundan kaynaklanıyor. Burada tehlike altında olan PIC degil. Bu PICe dokunacak insan tehlikede.

220V u tek diyodla doğrultsaydın Notr hattını da Gndye bağlasaydın, Faz ve ve nötürün yer değiştirmeyeceğini de garanti etseydin hiç sorun kalmayacaktı.

Eğer devreye, prize bağlı fiş üzerinden elektrik veriyor olsaydın bu durumda fişin takılış yönüne göre GND ye bazen Nötr bazen de Faz geleceğinden tek diyodlu doğrultucu gene riskli olacaktı ve kullanamayacaktın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mrt1010

harika cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum Allah razı olsun......

ben bazen pilin ters takılma durumunu ortadan kaldırmak için devrede köprü diyot kullanıyorum onunla bağıntı kurduğum için yanlış düşünmüşüm.....