dc motor kontrol

Başlatan pardus, 19 Ekim 2012, 14:23:04

pardus

Merhaba,
Fizikte kaplama amacı için yapacak olduğum bir deney düzeneği için DC motor kullacağım. Fakat bu moturu belirli aralıklarla kendi kendine sağa ve sola dönmesi gerekiyor. Motor hızı ayarlanabilir olmalı. Bir araştırma yaptım fakat bulduklarım motor yönünü buton yardımıyla değiştirmişler. Bu işlemi kendi kendine yapabilecek bir devre veya hazır kit önerebilirmisiniz. Konu hakkında yardım edebilecek arkdaşlara şimdiden teşekkürler.
yapacak olduğum deney düzeneği videosu ; ND-DC Dip Coater - Nadetech

pisayisi

Batır çıkar hareketini salt motorla da yapabilirsiniz. Besleme uçlarını değiştirerek basit buton sistemi ya da h bridge sürücü ile motora yön verebilirsiniz. Salt mekanik çözüm aşağıdaki gibi basitce yapılabilir gerisi hayal gücü...

http://www.stensat.org/projects/halloween_2007/spider/kicking_legs_02.mpg
Murat

pardus

yardımınız için teşekkür ederim murat bey fakat inip çıkarken hiç bir sallanma olmaması gerekli bu yüzden fazla mekaniğe girmeden yapmam gerekli, h köprüsünü biliyorum fakat benim yapmak istediğim buton yardımıyla değil kendi kendine motorun sağa ve sola dönmesini sağlamak, bu konu ile ilgili yardımcı olabilir misiniz. step motor da kullanabilirim.

Erdem

Bir DC motorun yönü gerilim yönüne bağlıdır. Yönü değiştirmek için ise motora uygulanan gerilimin yönünü değiştirmek gerekmektedir. Bunun için de genellikle H- köprüsü diye bilinen devreler kullanılmaktadır.

Motor hızını değiştirmek için ise darbe genişliğinin değiştirilmesi (PWM) kullanılmaktadır. Burada kullanılan kare dalga sinyalin peryodu sabittir, fakat sinyalin yüksek ve düşük olduğu zaman aralığı değiştirilmektedir.

Bu konuda Prof. Dr. Doğan İbrahim hocanın PIC C Motor Kontrol Projeleri kitabında aradığınız örneği bulabilirsiniz.

skara1214

step motorla yap zaten çok büyük bir yük yok ortada
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

pardus

arkadaşlar yardımlarınız için teşekkür ederim. Fakat benim istediğim motor 10 saniye sağa dönsün daha sonra kendi kendine yön değiştirsin ve 10 sn sola dönsün bu döngü sürüp gitsin. verilen çözümler manuel, kitap içinde çok vaktim yok şimdi sipariş versem bayramdan sonra gelir, bayramda bu işi bitirmem gerekiyor. İlginiz için teşekkürler arkadaşlar.

skara1214

yazılımsal bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum ama mekanik sistemi nasıl halledeceksin 1 haftada  onu merak ediyorum

z

10sn peryotlu yanıp sonen lamba devresinde lamba yerine 2 açık 2 kapalı kontağı olan roleyi bağla.
Piyasada minik ebatlarda redüktörü olan DC motorlar var. Role çektiğinde motor bir yöne, bıraktığında diğer yöne dönsün.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

skara1214

Alıntı yapılan: z - 20 Ekim 2012, 22:27:31
10sn peryotlu yanıp sonen lamba devresinde lamba yerine 2 açık 2 kapalı kontağı olan roleyi bağla.
Piyasada minik ebatlarda redüktörü olan DC motorlar var. Role çektiğinde motor bir yöne, bıraktığında diğer yöne dönsün.
hocam burada mesele motorun dönmesi değil o hareketi yukarı aşağıya hareket edecek sisteme çevirmek

subram

tamam işte @z nin dediği gibi olur. Burada çift kararlı multivibratör devresi iş görür. süre için uygun direnç kondansatör değerleri ayarlandığı zaman sıkıntı yok.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

kralsam

Hocam bence git bir hurdacıya çıkma yazıcı bul. Sadece motorları ve düzeneği olan. (Mesela en standart hp yazıcı gibi.) Kapakları vs.  sök. Kartuş hareketi yapan yuvaya 90. lik kolu bağla, aparatları yap.(Tutturma vs.) Sonrasında nette step motor kontol uygulamalarından birini uygula.
Butona bastığında yön değiştiren devreler işini daha kolay görür. Sebebi yazıcıların çoğunun sınır anahtarları olur. Kenarlar oradan algılanır. Yoksa da iki tane takarsın sınırlara. Ne kadar mesafe sonra geri dönmesi gerektiğini ayarlarsın.

Kolay gelsin. 

salim ALTIN

Merhaba.
Bu işi yapmak için illa devre kurmaya gerek yok.
Bir araba silecek motoru al. En yavaş dönenden olsun. Motor miline bir disk tak. Motor hep aynı yöne dönecek .
Diskin merkezden dişına doğru bir çizgi çiz veya kanal aç. bu çizgi veya kanal üzerinde bir noktada vida bağla. Vidaya ekleyeceğin kol motor hareket edince  yukarı aşağı aynen videodaki gibi hareket eder. hareketi düzleme taşımak istersen kolun hareketini  videodaki gibi sınırlayacak  yuvalı bir hareket mekanizması yap.
Motorun hızını ayarlamak istersem LM337 li devre veya  ayarlı bir güç kaynağını kullanabilirsin.
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm137.pdf
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

pardus

arkadaşlar yardımlarınız ve fikirleriniz için çok teşekkür ederim. Merkanik kısmı zaten yazıcıdan sökmüştüm mekanşk olarak pek problemim yoktu. Motor sürücü işinine bugün hallettim. Artık step motor kullanacağım. PIC ile Bilgisayar Kontrollü Step Motor Devresi siparişi verdim. İnşallah işimi görür diye düşünüyorum.
Kontrol devresi;
http://www.emreelektronik.com.tr/market/1034-pic-ile-pc-step-motor-devresi.html