Mcp2200 hakkında

Başlatan EMG81, 19 Ekim 2012, 15:12:36

EMG81

Merhaba,

Mcp2200 içeren bir kart üzerine çalışıyorum. İlk enerjiyi vermem ile windows mcp yi tanıdı fakat driver ını bulamadı. Microchip ten driverını indirip kurdum ve com22 olarak gördü. Bu halde iken biraz kullandım. Bişeyler gönderip, alabiliyordu. Sonra microchip in sitesinden MCP2200 Configuration Utility i indirdim. Biraz kurcalıyayım derken windows mcp yi görmemeye başladı. (unknown device) Şimdi configuration utility de görmüyor. Mcp ye hiçbir şekilde erişemiyorum.

(MCP2200 Configuration Utility ile product stringini değiştirmiş olabilirim. Yanlışlıkla oraya türkçe karakterler de kullanmış olabilirim. Soruna bu neden oluyor olabilir mi?)

Daha önceden bu tarz bir sorun ile karşılaşmış kimse varmı?

t2

String değişmesinden sorun çıkmaz, belki VENDOR id ve product id  değişmiştir

Aygıt tanınmasa bile bu değerler aygıt yöneticisinden sağ tıklayıp  özelliklerden anlaşılabilir.

VENDOR id ve product id  anlaşıldıktan sonra sürücü inf dosya içine bakılır (bir kopyası alınır yeni inf yapılır) inf içindeki vid ve pid bu değişen değere göre ayarlanır inf kaydedilir. yeni aygıtın sürücüsü bu yeni inftir. windowsta manuel sürücü yüklenir.

EMG81

VENDOR id ve product id  anlaşıldıktan sonra sürücü inf dosya içine bakılır (bir kopyası alınır yeni inf yapılır) inf içindeki vid ve pid bu değişen değere göre ayarlanır inf kaydedilir. yeni aygıtın sürücüsü bu yeni inftir. windowsta manuel sürücü yüklenir.

Bu kısımı detaylı bir şekilde anlatabilirmisin? Ayrıca aygıt yöneticisi üzerinden VENDOR id ve product id ye ulaşamadım!?!??

mesaj birleştirme:: 19 Ekim 2012, 15:54:25

mcp yi şu hali ile başka pc de denedim. Oda tanıyamadı. (Unknown device)

t2

t2

farenin tekerleği çevir başka şeyler çıkacaktır

EMG81

http://www.microchip.com/forums/m554799.aspx

Burada benim problemime yakın birşeyi konuşmuşlar. Sonuç d+ d- uçlarının çevrilmesine dönüşmüş. Bendeki sorun inf. http://www.ftdichip.com/S.../Utilities/usbview.zip orada verilen bu link ile VID/PID numaralarımı 0000 olarak gördüm.

chinzei nikli kardeşimiz orada 0000 görüyorsan donanımsal sorunların vardır yazmış. Halbuki bende donanımsal bir sorun yok.

muhittin_kaplan

v7 mi kullanıyorsun hocam. geçen bende aynısını ftdi da yaşadım. cihazı taktığında aygıt yöneticisine git ve cihazı kaldır/sürücüsünü sil yap. sonra cihazı tekrar takarak sürücü aramasını iptal et ve manuel olarak kur.

EMG81

sürücü nasıl silinir? bende cihazı hiç tanıyamıyor. Başka pc de şuan tanıyamıyor. Yani bence sorun mcp de.

t2

vusb pinine 100nF takmayı ihmal etmiş olaibilir misiniz?

EMG81

:) Takılı.
Yarım saat kadar sorunsuz kullandım. Donanımsal sorun yok. Ne zaman şu konfigrasyon programı ile oynadım ve 10 sn içersinde bozdum. :)

Neyse chip i atarım büyük ihtimal. Sorun değil. Mcp ile çalışacaklar şu MCP2200 Configuration Utility e dikkat etsinler!!

t2

Bu entegre, programlanmis pic18f14k50 dir. baska amacla kullanabilirsiniz.

EMG81

Başka amaç ile kullanabilanacağımı samıyorum. İsteyen olursa gönderebilirim. Qnf pakette.

t2

18f2550 gibi bir pic.  Programını silip yeniden programlayaibilirsin. Başka program tabi.

mcp2200 gibi çalışması için çakma program da varmış galiba:
http://dangerousprototypes.com/2011/01/18/hack-open-source-usb-stack-on-mcp2200/

Programlama pinlerini uygun kablo ile taşırsan pickit2 bunu programlayabiliyor. ben bir kaç deneme yapmıştım. mcp220 lerden 1 tanesi silindi  deneme pici oldu.

EMG81

T2 mevcut donanım ım kablo lehimleyip programlamaya uygun değil.
Mcp qfn pakette. Pasifler 0603. Şuan eski mcp yi söküp yerine yenisini lehimledim. Yeni mcp çalışıyor. Sorun yok. 
Dediğim gibi isteyen olursa birkaç gün içersinde gönderirim. İsteyen çıkmazsa da çöpe atarım.