Başlangıç için tavsiye

Başlatan iceberg, 21 Ekim 2012, 11:51:47

iceberg

Merhaba arkadaşlar;
Ben pic ile tasarım işi yapıyorum. Öyle bir sorun var ki pic ile çözülmüyor ancak lojik kapılarla ve flip floplarla  (40-50 kapı) çözülebiliyor. Bu sistem için yaklasık 10-15 tane lojik entegre kullanmam gerekecek. Hep merak ettiğim kapı seviyesi programlama için bir fırsat oluşmuş oldu.
Sizlerden istediğim böyle bir lojik sistemi oluşturabileceğim kullanımı kolay program ve bu programı yükleyebileceğim 8 giriş 8 çıkış gibi (farklı da olabilir ama Türkiye'de bulabilmem lazım) bir malzeme (entegre). Pretousta simüle edebileceğim malzeme olursa tadından yenmez. İyi seviyede C ve donanım tecrübem var.
Bana hangi malzemeyi ve geliştirme ortamını tavsiye edersiniz?

Yardımcı olacak herkese samimi teşekkür ederim.

t2

Picle çözülemeyecek, kapılarla çözülbilen duruma ķücük bir örnek verebilir misiniz?

z

Senin ilacının adı CPLD. Reçete ile satılmadığı için şanslısın.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Okan AKÇA

z

http://www.xilinx.com/support/documentation/data_sheets/ds054.pdf

XC9500 serisi işini görecetir. Uzun yıllar Lattice ile çalıştım. Sonraları MCU lar iyiden iyiye gelişince bunlara ihtiyacım kalmadı. Ayrıca Lattice ürünlerini kolay bulamamaya başlayınca da tamamen terkettim. Son malzeme sipariş listeme XC9536 eklemiştim ve geldiler ancak fırsat bulupta çiplere el atamadım. (ARM serisi, uygulamalarım için yeterince hızlı olduğu için CPLD yi ihtiyaçdan değil de fantazi olması için aldım açıkçası.)

Latttice için zamanında STK almıştım. XC serisi için hangi programları indirmem gerekiyor ilgilenemedim.  Araştırıp makinana kurarsan download linklerini ben de isterim.

CPLD lere ABEL ile program yazıyordum sen C kullandığna göre VHDL tercih edebilirsin.

Bu kadar ipucundan sonra araştrmaya başlayabilirsin.

Ersin

Pic ile kullanacağın için 5V tolerant olmalı XC9572XL ( 3.3v tur ve 5V tolerant tır, 5v luk versiyonu pahalı ve üretilmiyo gibi bişey ) işini görebilir.CPLD ye karar vermeden önce yazılımda ne kadr yer tuttuğunu tespit etmen lazım, buna da ISE ( beleştir )  kurarak başlayabilirsin.
CPLD yi bulma konusuna gelince Farnell veya Digikey yada ebay , Türkiye de zor bulursun.Kolay olmayacak , proteuse u unut, biraz çalışman gerekecek.
www.xilinx.com
Kolay gelsin.

z

CPLD için proteusla işin olmayacak zaten. Bu çiplere kod hazırlamaya yarayan geliştirme ortamlarında simulasyon programı da olması lazım.
CPLD yi 5v seçmeye gerek yok. Eğer işlemci de kullanacaksan işlemciyi 3.3v da çalıştırırsın.

camby

cpld yerıne fpga mi kullanmak lazım , bu gıbı ıslerde . Ucuz ,
bulunabılır , daha az sayıda kapı ve pın  ıceren fpga ler var mı

z

Ona CPLD deniyor işte. Hatta daha küçüğe gideceksen ve hala satılıyorsa PAL.

ankyra

Alıntı yapılan: t2 - 21 Ekim 2012, 16:40:03
Picle çözülemeyecek, kapılarla çözülbilen duruma ķücük bir örnek verebilir misiniz?

?? ben de merak ediyorum... ornek verebilirmisiniz?

diot

Örnek pci bus örnekleri. Bir kart yaptık diyelim pc nin pci yucasına takacaz.  33 mhz de adres cod cözecek. pic ile nasıl yapmayı düşünüyorsunuz.  cpld veya fbga lazım. en basit çözüm pal-gal .

mesaj birleştirme:: 22 Ekim 2012, 14:49:36

örnek :
http://www2.electronicproducts.com/PCI_I_O_card_features_FPGA_72_I_Os-article-BPJH03-Mar2008-html.aspx
http://www.altera.com/support/refdesigns/sys-sol/wireline/ref-dexcel.html

iceberg

Alıntı yapılan: t2 - 21 Ekim 2012, 16:40:03

Çok yüksek hız yada real time işleme gereken yerlerde pic gibi işlemci mimarili sistemler yavaş kalıyor. Ne zaman mikrodenetleyiciler Ghz mertebesinde işlem yapabilir belki o zaman alternatif olabilir.
Mesela bir  motorun pozisyon bilgisi bir değişkenle çarpılarak 32 bit hassasiyetli olarak başka bir motorun pozisyon kontrolünde  kullanılması gerektiğinde.
örnek olarak: Motor 3000 rpm, encoder 4096 pulse servo olsun. 3000*4096/60=204800 işlem/sec eder. ayrıca bir pulse bile gecikmeyeceğini düşünürsek dspic le bunun çözülmesi zor görünüyor. Oysa kapılarla rahat çözersin. İşlem hızı konusunda sorun çıkmaz.
Alıntı yapılan: z - 21 Ekim 2012, 16:43:54
Senin ilacının adı CPLD. Reçete ile satılmadığı için şanslısın.

Teşekkürler.. inceliyorum. Geliştirme araçları çok karışık görünüyor belki alışık olmadığımdandır. Sade birşey bulabilir miyim diye bakıyorum.

Alıntı yapılan: cyclone - 21 Ekim 2012, 16:46:52
YOLUN ACIK OLSUN...
Sağol.. Yol uzun görünüyor projem miatlı olduğu için beni sıkıntıya sokacak. (uykusuz her gecem şarkısını mırıldanmaya başladım bile :) )

Alıntı yapılan: z - 21 Ekim 2012, 16:58:32
http://www.xilinx.com/support/documentation/data_sheets/ds054.pdf

XC9500 serisi işini görecetir. Uzun yıllar Lattice ile çalıştım. Sonraları MCU lar iyiden iyiye gelişince bunlara ihtiyacım kalmadı. Ayrıca Lattice ürünlerini kolay bulamamaya başlayınca da tamamen terkettim. Son malzeme sipariş listeme XC9536 eklemiştim ve geldiler ancak fırsat bulupta çiplere el atamadım. (ARM serisi, uygulamalarım için yeterince hızlı olduğu için CPLD yi ihtiyaçdan değil de fantazi olması için aldım açıkçası.)

Latttice için zamanında STK almıştım. XC serisi için hangi programları indirmem gerekiyor ilgilenemedim.  Araştırıp makinana kurarsan download linklerini ben de isterim.

CPLD lere ABEL ile program yazıyordum sen C kullandığna göre VHDL tercih edebilirsin.

Bu kadar ipucundan sonra araştrmaya başlayabilirsin.
Teşekkürler. Dediğin gibi VHLD ye daha yatkınım sanırım. Yapacağım iş için çok komplex malzemeler ama uğraşmaya değecek.
Alıntı yapılan: Ersin - 21 Ekim 2012, 17:27:07
Pic ile kullanacağın için 5V tolerant olmalı XC9572XL ( 3.3v tur ve 5V tolerant tır, 5v luk versiyonu pahalı ve üretilmiyo gibi bişey ) işini görebilir.CPLD ye karar vermeden önce yazılımda ne kadr yer tuttuğunu tespit etmen lazım, buna da ISE ( beleştir )  kurarak başlayabilirsin.
CPLD yi bulma konusuna gelince Farnell veya Digikey yada ebay , Türkiye de zor bulursun.Kolay olmayacak , proteuse u unut, biraz çalışman gerekecek.
www.xilinx.com
Kolay gelsin.
Teşekkürler. ISE yi indirene kadar köstek saydım. Tasarımlarım 3.3 v luk bunda sorun olacağını sanmıyorum. Kolay olmayacağını yazılımları inceledikten sonra daha iyi anladım. Sağolasın.
Alıntı yapılan: z - 21 Ekim 2012, 18:54:33
CPLD için proteusla işin olmayacak zaten. Bu çiplere kod hazırlamaya yarayan geliştirme ortamlarında simulasyon programı da olması lazım.
CPLD yi 5v seçmeye gerek yok. Eğer işlemci de kullanacaksan işlemciyi 3.3v da çalıştırırsın.
teşekkürler.. Keşke basit bir simülasyon yazılımı olsaydı.
Alıntı yapılan: diot - 22 Ekim 2012, 14:46:36
Örnek pci bus örnekleri. Bir kart yaptık diyelim pc nin pci yucasına takacaz.  33 mhz de adres cod cözecek. pic ile nasıl yapmayı düşünüyorsunuz.  cpld veya fbga lazım. en basit çözüm pal-gal .

mesaj birleştirme:: 22 Ekim 2012, 14:49:36

örnek :
http://www2.electronicproducts.com/PCI_I_O_card_features_FPGA_72_I_Os-article-BPJH03-Mar2008-html.aspx
http://www.altera.com/support/refdesigns/sys-sol/wireline/ref-dexcel.html
Teşekkürler.. doğru söylüyorsunuz. Bu tür addres decode gibi işlemlerin pic'lerle yapılabilmesi için pic'lerin GHz hızında olması lazım..

İlgilenen herkese teşekkür ederim. Bir sürü kaynak bir sürü yazılım var aslını isterseniz bilgi kirliliğinde boğulmuş gibiyim. Benim yapacağım şey 15-20 kapı 3-4 Flip floptan oluşan birşey sade basit ulaşılması kolay bir malzeme ve geliştirme-simülasyon yazılımına ihtiyacım var. Burdaki tavsiyelere göre yazılımları inceliyorum projemin teslim süresi olmasından dolayı 74serisi entegrelerle çözmem de olası bu arada kapı seviyesi programlamaya da başlamış oldum.

MC_Skywalker

İşim çok acel ve VHDL öğrenmen buna yetişmez ise sematik çizim kullanarakta CPLD için çalışma yapabilrisin. Hem xilnx hemde altera yazılımlarında bu özellik var.

anladinmi

islemcinin çevre birimlerini sonuna kadar kullanmayi ihmal etme. Hatta birkaç tanesini koordineli çalistir.
PSOC tarzi islemci de kullanabilirsin, içinde programlanabilir bloklar var.

camby

@ıceberg, kolay gelsın , ınceledın mı gordun mu bılmıyorum.

Artık cogu MCU da quadrature encoder interface QEI var , bu bırımler donanımsal olarak pozısyonu ve ham hız datasını tutabılıyor. Detaylı calısmadım ancak bırden fazla QEI kanalı olan MCU lar da vardır. Bu moduller ıle baslangıc asamasında hızlı prototıpler de yapabılırsın.

Tabı performans sayı olarak bunlar ıs gormeyebılır , ozmn senın dedıgın yoldan gıtmek gerekır.

Ama mesela 2 QEI olan bır mcu da dedıgın ,  Pozısyon okuma - carpma - karsılaştırma ıslemını cok az sayıda saykılda halledılebılır.

mesaj birleştirme:: 27 Ekim 2012, 13:36:04

0,5 us nin altında yapılabılır bence bu ıslem. ( 32 bıt cortex M  mımarısıne hakım degılım tahmını yazdım)