Ethernet ve MikroC "Help File Proteus Uyumsuzluğu"

Başlatan since1990, 21 Ekim 2012, 20:12:34

since1990

Arkadaşlar Proteusta kendime bir ethernet deneme kartı oluşturmaya çalışıyorum fakat Helpfileda verdiği enc28j60 ile proteustaki enc28j biraz farklı böyle birşey olabilir mi kime inanmalıyım.
Proteustaki Enc:

MikroC nin help fileındaki ethernet HW connection

farkındaysanız ayak numaraları ile ayak isimleri faklı.
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

frederic

Helpfile da ki bağlantı doğru arkadaşım,proteusta yeniden oluşturman lazım bu elemanı.

since1990

Teşekkürler Arkadaşım, MikroE nin şöyle bir ethernet kartı var sizce bu kart ile help file daki kart arasında bir fark varmı? birinde74HCt08 kullanmış birinde ise yok?

"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

frederic

Yukarıdaki şemada dikkat edersen pic 5 volt ile beslenmiş ama enc28j60 3.3volt sınırına sahip olduğu için o 3.3V ile beslenmiş.Aradaki entegrede high level olarak kullanılmış.

Alttakinde ise enc28j60 ın temel donanım bağlantıları yapılıp,rj-45 bağlanıp,pinleri mcu ile ilişkilendirilmek için dışarı çıkartılmış.

Anlayacağın iki şemada doğru fakat kullanım alanına göre ikisi birbirinden farklı tasarlanmış.Senin burda yapman gereken kullanacağın mikro c example kodu hangi boardı veya prensip şemasını destekliyorsa onu kullanmaktır.

since1990

Gökhan BEKEN

Arkadaşlar tpout- ve tpout+ daki dirençlerde 51 yazıyo başka şemalarda 49.9 yazıyor oraya kaçlık direnç koymamız lazım?
Bir de rj45 deki ferrite bobin'in değeri kaç olmalı?
rj45'in 12 pinlik ve 8 pinlik olanları var. Bu devrede 12 lik kullanılmış 8 lik olan ne için kullanılıyor?
Bende 8 pinlik var illa 12 pinlik mi almam lazım, piyasada 12 pinlik yok galiba.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

OG

Alıntı yapılan: since1990 - 21 Ekim 2012, 20:22:23
Teşekkürler Arkadaşım, MikroE nin şöyle bir ethernet kartı var sizce bu kart ile help file daki kart arasında bir fark varmı? birinde74HCt08 kullanmış birinde ise yok?

Araya farklı ama küçük bir soru,
Bu şemalar hangi program ile çizilmiş olabilir?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

carirt

Alıntı yapılan: OG - 01 Nisan 2013, 01:29:19
Araya farklı ama küçük bir soru,
Bu şemalar hangi program ile çizilmiş olabilir?

valla bende merak ettim hangi program acaba şemalar çok şık

since1990

Bende çok merak ediyorum. :D BUnlar MikroC nin HelpFile ındaki çizimler, birçok buna benzer çizim var, ama yazılım yok

mur@t

Alıntı yapılan: meftun - 01 Nisan 2013, 01:12:55
Arkadaşlar tpout- ve tpout+ daki dirençlerde 51 yazıyo başka şemalarda 49.9 yazıyor oraya kaçlık direnç koymamız lazım?
Bir de rj45 deki ferrite bobin'in değeri kaç olmalı?
rj45'in 12 pinlik ve 8 pinlik olanları var. Bu devrede 12 lik kullanılmış 8 lik olan ne için kullanılıyor?
Bende 8 pinlik var illa 12 pinlik mi almam lazım, piyasada 12 pinlik yok galiba.

49.9 ohm bulmak zor, 51ohm kullanabilirsiniz.
Ferrit bulamazsanız, kısa devre yapın.

Bu şekilde sorunsuz kullanıyorum ben.

Ethernet soketi, 8 pinli. 12 pin dediğinizde soket üzerinde 2 adet led var, o 4 uç ledlerin uçları.

Gökhan BEKEN

@mur@t bilgiler için teşekkür ederim.
pcb yi tasarladım ama emin olamadım pinlerden. Sorun bende mi aresin pin sıralamasında mı?
RJ-8-R kılıfı kullanıyorum belki onun pinleri farklıdır. Aşağıdaki resime bakarsanız, sağ taraftakinde yazan turuncu numaraları ben yazdım. Soldaki ise aresin kendi koyduğu numaralar. Hangi numaralar doğru?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

islergucler

Kullanılan rj45e göre pinlerin yeri değişir.

mur@t

piyasadaki trafolu ethernet konnektörlerinin bağlantıları farklı.
Pin sıralaması önemli değil, o pinin içte hangi uca bağlandığı önemli.
Kullanmayı düşündüğünüz soketin datasına bakın ona göre kartı tasarlayın bence.

since1990

konnektörü Satın aldığınız yerden dahta sheette talep edin. Ben direnc.netten aldım sitede pin yapısı vardı ben oradakine göre proteusta oluşturup kullandım. Çok şükür ki sorunsuz bi şekilde çalıştı.
http://www.direnc.net/RJ45-Disi-Metal-Ledli-Bobinli,PR-3742.html

mesaj birleştirme:: 03 Nisan 2013, 19:35:01

Örneğin,

Karamel

yazin yapacagim projeye bu entegreyide ekleyip. ethernet ide ogrenmeyi amacliyorum. soketlerdeki farkliliklar internetce bolca konusulmus. bizim forumdada konusuldugunu gorunce hocalarima sormak istedim. ethernet soketlerinde neden bir standart olusmamis? asagida iki tane ayni markanin soketini iceren link yapistirdim. bacak baglantilari degisik ikisininde. neden ethernet comm port yada usb gibi degil?

http://expkits.com/smagaza/diger/HY911108H#.VU4lpJPmkVQ

http://czehk.en.seekic.com/product/integrated_circuits_ics/HR911105A.html