2 farklı DC kaynağının toprak hatları birbirine nasıl bağlanır?

Başlatan Pyrodigy, 22 Ekim 2012, 17:25:36

Pyrodigy

2 farklı Potansiyelli DC güç kaynağım var. Bunların toprak hatları izolasyon amaçlı birbirine bağlamam gerekiyor.
Şöyleki; birinci hat 12VDC hattından gelen toprak hattı diğeri ise 400VDC den gelen toprak hattı. GND ve 0V u birbirine 1watt 100 Ohm ile ve/veya Nüve ile bağlamam, oluşması muhtemel parazit ve gürültüyü önlemem adına doğru bir tercihmidir?
Önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.
Persistance is the name of the game in this business....

ete

İki toprak hattını bağlaman gerekiyor ise kesinlikjle direk bağlaman gerekir. İki hattın GND leri birleşmesi gerekiyor.
Başka bir alternatif benim bilgimin dışında maalesef.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

Pyrodigy

Alıntı yapılan: ete - 22 Ekim 2012, 17:27:43
İki toprak hattını bağlaman gerekiyor ise kesinlikjle direk bağlaman gerekir. İki hattın GND leri birleşmesi gerekiyor.
Başka bir alternatif benim bilgimin dışında maalesef.

Ete
Üstad;
1. hat 12 Voltluk piden gelen (+) ve (-) kutuplar diğer 2. hat 220 Volt AC nin doğrultulması sonucu ortaya çıkan 400VDC nin (+) ve (-) kutupları. Bunların (-) kutuplarını birbirine direkt bağlamamda herhangi bir problem olurmu?
Yani Pilin (-) kutbu ile doğrultma sonucu ortaya çıkan (-) kutupları tamamen 0V mudur? arasından potansiyel farkı varmıdır? Yada her ikisini 0V mu kabul etmem gerekiyor?
Nette groudloop denilen ; 2 farklı kaynağın (AC den bahsediliyor) yüksek akım çeken güç kaynağının düşük akım çeken hatta parazit yaptığı yönünde makale okumuştum.
Ama DC hatlarda bu olurmu bilmiyorum o yüzden şüphe oldu.

Persistance is the name of the game in this business....

Okan AKÇA

ferdem

Pil in eksi ucu ile AC doğrultma sonucu oluşan DC gerilimin eksi ucu arasında herhangi bir potansiyel fark söz konusu olamaz, birbirine bağlayabilirsiniz, yani toprakları ortaklayabilirsiniz. Gürültü konusunda ise pil, doğrultmayla elde edilen DC kaynağa göre çok daha temizdir, gürültü varsa doğrultulmuş gerilimde vardır, ondan kurtulmanın yolu da filtrelemektir.

Düzenleme: Yazım.