Gsm modem AT komutları

Başlatan gogoce, 22 Ekim 2012, 23:07:30

gogoce

Merhaba,

MC35iT Gsm modem ile 16f877 kullanarak çeşitli sms uygulamaları yaptım . Gsm modemin desteklemesi üzerine de email uygulamaları yapmaya karar verdim . Fakat ne hikmetse ne modemi aldığım İDR şirketi nede Siemens Türkiye , Siemens Almanya destek verip soruma cevap vermediler .

Bir sms göndermek için gerekli komut seti nedir yardımcı olabilecek bir arkadaş varmı acaba ?

kralsam

Eğer sorun sms değil e-mail ise GPRS,EDGE ve 3G bağlantısı olup olmadığını ve nasıl bağlantı sağlandığını incele.

ayhani

siemens modemler dökümantasyon konusunda sıkıntılı Telit bu konuda çok iyi.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

gogoce

sms te problemim yok ama email konusunda bir türlü yeterli bilgiye ulaşamadım

Klein

GSM modem ya da başka bir iletişim aracı önemli değil.  Eğer aygıtın SMTP desteği yoksa (Simcom ile çalıştım SMTP desteği ile ilgili bir dokümanını görmedim) protokolü kendin yazman gerekiyor. Protokolü bildikten sonra AT komutları ile göndermek çok zor değil.
Önce SMTP protokolünü araştırmalısın.
http://en.wikipedia.org/wiki/Simple_Mail_Transfer_Protocol

gogoce

bayağı çetrefilli iş anladığım kadarıyla :(

mufitsozen

Alıntı yapılan: gogoce - 24 Ekim 2012, 12:02:08
bayağı çetrefilli iş anladığım kadarıyla :(

SMTP: Simple Mail Transfer Protocol yani BASIT Posta Tasima Protokol'u demek.

Eger boyle basit bir protokol cetrefilli geliyorsa, ya kitap okumaya devam etmek gerek, yada bu islerle ezbere ugrasmamak lazim.

Hani boyle bilgili insanlarin oldugu bir forumda, bir kiside "komut dizini nedir" "vaktim yok, bana hazir devre lazim" yada "devreyi yaptim, lehimledim, yarin musteriye teslim edecegim, ama ..... yapmiyor, bir direnc filan lehimleyip nasil boost'u buck converter yaparim" demesinde disimi kirayim yahu.

Yabanci dil bilmeyiz, Kitap okumayiz, Internet arastirmayiz, Ogrenmeye vaktimiz yok. Ama herkes bilgisyar/elektronik uzmani olmak istiyor.

Yanlis anlasilmasin sayin @gogoce sozum size degil genel olarak diger okuyuculara. (aslinda bu sayin lafida tartisiliyordu, belki ulan @gogoce yazsamiydim? :-? artık ne yapayım bilemiyorum :-( Bilemiyorsan ne diye cevap yaziyorsun diyenlerede Bayraminiz Muberek olsun! diyeyim bari.)
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

gogoce

Alıntı yapılan: mufitsozen - 24 Ekim 2012, 13:58:06
SMTP: Simple Mail Transfer Protocol yani BASIT Posta Tasima Protokol'u demek.

Eger boyle basit bir protokol cetrefilli geliyorsa, ya kitap okumaya devam etmek gerek, yada bu islerle ezbere ugrasmamak lazim.

Hani boyle bilgili insanlarin oldugu bir forumda, bir kiside "komut dizini nedir" "vaktim yok, bana hazir devre lazim" yada "devreyi yaptim, lehimledim, yarin musteriye teslim edecegim, ama ..... yapmiyor, bir direnc filan lehimleyip nasil boost'u buck converter yaparim" demesinde disimi kirayim yahu.

Yabanci dil bilmeyiz, Kitap okumayiz, Internet arastirmayiz, Ogrenmeye vaktimiz yok. Ama herkes bilgisyar/elektronik uzmani olmak istiyor.

Yanlis anlasilmasin sayin @gogoce sozum size değil genel olarak diger okuyuculara. (aslinda bu sayin lafida tartisiliyordu, belki ulan @gogoce yazsamiydim? :-? artık ne yapayım bilemiyorum :-( Bilemiyorsan ne diye cevap yaziyorsun diyenlerede Bayraminiz Muberek olsun! diyeyim bari.)

Buyrun ozaman madem çok kitap okudunuz bilgilisiniz bu konuda at komutları ile bir email gönderin örnek olarak bizde öğrenelim öyle değilmi?

size de iyi bayramlar

mufitsozen

sayin @gogoce, bu somester o dersi maalesef vermiyorum.

Ogrenmek istiyorsaniz baska bir ogrenim kurumuna basvurun, yada daha iyisi kendi kendinize ogrenin.

Ama yinede hevesiniz kirilmasin. Biliyorum internetden arastirma yapmaya vaktiniz yok, ayrica detay ogrenmek filanda istemiyorsunuz. Cok da akillisiniz, benim gibi 1974 yilindan beri bilgisyarla ugrasan 57 yasindaki eski bir muhendisin bile haddini bildirecek zeka ve hazircevapliginiz var.

Sizin ofke ve hiddetinizden korkarak, soyle konuyu bagliyayim. Verdigim bilgi ile hala konuyu kavrayamadiysaniz, Alfabeden (A, B, C, D, ... Z: umarim ilkokuldan aklinizda kalmistir) baslariz, ben size AT komutlari (Ali top At, filan gibi) nasil kullanilir hepsini gosteririm. Tabii sizinde biraz sabirli olmaniz lazim, eninde sonunda hafiza ve beyin melekeleri problemli olan yasli biri ile muhatap oluyorsunuz. Biraz anlayisli ve hosgorulu olmaniz lazim. ilerliyen yas ile bunlarda insanin basina gelir, siz genc oldugunuz icin belki sizin basiniza gelmemistir ama, ben sabah kahvaltida yumurta yedimmi yemedimmi onu bile saat ucden sonra hatirlamakda zorluk cekiyorum (genellikle tabii, her zaman değil Allaha sukur)

Imdi (Muhtesem Yuzyil dizisinden sonra vezirler gibi konusmak moda oldu ya !  :P)

SMTP protoklunun an son belirlendigi yer RFC 5321'dir  RFC nedir nereden bulunur sorulariniz sizin bu isi daha devam ettirmeden once maalesef temel internel filan gibi konulardaki eksikliginizi gidermenizi gerektirecek.

Bu RFC okunduktan sonra onu kullanarak email gonderebilirsiniz (tabiiki gerekli kurulum filan duzgun yapmissaniz)Ornek bir SMTP haberlesme ornegini sizin yerinize internetden aradim buldum, ve bu is vallahi hem billahi 4 dakika filan surdu. AMA siz vakit kaybetmeyiniz diye onuda asagiya kopyaliyorum(bana karsi merhametli olmaniz icin bir sebep daha).

Alıntı YapS: 220 smtp.example.com ESMTP Postfix
C: HELO relay.example.org
S: 250 Hello relay.example.org, I am glad to meet you
C: MAIL FROM:<bob@example.org>
S: 250 Ok
C: RCPT TO:<alice@example.com>
C: RCPT TO:<theboss@example.com>
C: DATA
S: 354 End data with <CR><LF>.<CR><LF>
C: From: "Bob Example" <bob@example.org>
C: To: "Alice Example" <alice@example.com>
C: Cc: theboss@example.com
C: Date: Tue, 15 January 2008 16:02:43 -0500
C: Subject: Test message
C:
C: Hello Alice.
C: This is a test message with 5 header fields and 4 lines in the message body.
C: Your friend,
C: Bob
C: .
S: 250 Ok: queued as 12345
C: QUIT
S: 221 Bye
{The server closes the connection}

Yukardaki ornekdeki C (client) yazan satirlari siz AT komutlari ile yolliyacaksiniz, S (server) diye yazili olanlarida karsidan bekleyeceksiniz.

Baglanti, kur filan onlarida siz buluverin canim, benim parmaklarim yoruldu tuslara basmaktan, bir iki saat uyumadan kendime gelemem artik, enerjim bitti. Biraz dinleneyim, Yorgunluktan kalp krizi filan gecirmeyim, vebali sizin olur filan uzulurum.

Sizede hayirli bayramlar.

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.