AC Motor hız kontrolü

Başlatan gunke, 07 Ekim 2004, 00:39:59

gunke

selam. 220V AC motorun hız kontrolünü PWM ile yapmak istiyorum bu devrenin şeması nasıl omalı? şimdiden teşekkürler...

salim ALTIN

merhaba.
bordda ararsan bu konuda pek çok bilgi bulacaksın. konu uzun uzadıya konuşuldu. özellikle otomasyon ve endüstriyel elektronik başlıkları altında
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

gunke

Forumda araştırdım bulduklarımda teorik anlatım yapılmış. benim güç elektroniği hakkında bilgim zayıf bu yüzden bana devrenin şeması lazım.

salim ALTIN

merhaba.
sence üretilen alternatif akım motorlarının %50 sine yakınında yol vermek yada hız ayarlamak için  kullanılmakta olan ve binlerce insanın ekmek parası kazanmak için harıl harıl çalıştığı böyle bir konuda şema bulabileceğinimi sanıyorsun.? Hem bedava hemde şema.!!!!
Ama umutsuzluğa kapılma, teorik dediğin başlık altında şema bulabileceğin yerlerden bahsediliyor. Yardımı olsun diye bir iki tane söyleyeyim. Texas ın  DSP si ile yapılmış böyle bir devreyi tüm yazılım kodları ile veriyorlar.Ayrıca microchip in motor kontrol başlığı altındada var. IR international rectifier in motor control başlığı altına da bak istersen.
Kolay gelsin.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

gunke

binlerce insanın çalışıp kodlar yazdığı programları bilgisayarlara crackleriyle kurarken ekmek düşünülmüyorda bir şemadan sebep milletin ekmeğini çalmış olduk anlamadım. yinede teşekkürler

Veli B.

Mesajı bir daha oku istersen, sana kimse hırsız demiyor.Bu tip devrelerin dolayısı ile şemaların kıymeti hakkında bir fikir edinmen için yazılmış bir mesaj.Hepsi bu kadar.Crack olayna gelince neredeyse tamamımız kullanıyoruz ama kendimizce haklı sebeplerimiz var.En önemlisi ise açığı kapatmak için illegal yollara başvurmamız gerektiği.Acı ama gerçek.Teknoloji tüketen bir toplumdan üreten bir topluma geçmemiz için o makası daraltmaya çalışıyoruz.Emin olabilirsin ilerde üreten bir toplum olduğumuz da bizim ürünlerimiz de cracklenecek...

gunke

ben neyin kıymetinin bilinmesini neyin bilinmemesini çok iyi bilirim. akıldan ziyade bilgiye ihtiyacım vardı ama işin felsefesi ağır bastı. herkes bişeyler ortaya çıkartırken çaba ve emek sarfediyor ve forumda tartışılan konuların tümü birilerinin çabasıyla ortaya çıkan bilgiler ama biz bunları paylaşıyoruz. o halde bu tür forumların varlığı ter döken insanların emeğine saygısızlık oluyor. size göre tabi. biz bu kafayla daha çok crackleriz programları...

salim ALTIN

Merhaba.
Bu tarz yaklaşımların hoş olmadığı gerçek. Benim yazdıklarımdan anlamış olduğun yorumu çıkarmana üzüldüm. Bu bordda bilgi paylaşan isimlere iyi baktığınızda o ismin sanal dünyanın arkasına saklanan hayaller olmadığını ve üreten ama mutlaka değer yaratan ürünler üreten insanlar olduğunu görürüsünüz. Siz henüz yenisiniz ve akıl vermek olarak yorumladığınız şeylerin gelecekte çok ihtiyaç duyacağınız bilgiler olduğunu göreceksiniz. size seçtiğiniz yolun açık olmasını dilerim.

aster

gunke

ben burada yeni olabilirim ama piyasada yaklaşık 10 senelik geçmişim var. bu süre bazılarınıza göre az bazılarınıza göre çok olabilir. şimdiye kadar birçok işimi kendi çabalarımla halletim ama başta da söylediğim gibi güç elektroniği konusunda bazı eksikliklerim vardı belki yardım alırım umuduyla borda mesaj bıraktım ama umduğumu tam olarak bulamadım. yine herzamanki gibi bilgiye yabancı kaynaklı sitelerden ulaşmaya çalışıyorum. kimseyi suçlamıyorum çünkü hiç kimse bilgisini paylaşmak zorunda değildir. herkese saygılar

aster

şimdi dostum, burada anlatım ifadelerinde bir anlaşmazlık var, salim bey size bu işin ticari yönü olduğunu anlatmak istemiş, gerçekten öyledir ve bu işten çok kişi ekmek yemektedir çoğu kendi geliştirdiği projeleri satmaktadır şimdi siz bana herşeyiyle bir drv devresi verin derseniz bu burası için değil başka yerlerdede ilgi görmez, aynı kefeye kendinizi koyunuz ve bir daha sorunuz, zaten gerekli olabilecek bilgiler verilmiş
size şema verilse de mcu bilgisini alamazsınız bunu oturup kendiniz yazmanız gerekir, ama takıldığınız noktalara burda beraberce çözüm bulabiliriz.
sanırım anlatabildim  :roll: