Düzensiz cisimlerde hacim ölçmek için en uygun sensör sizce ne olabilir?

Başlatan ayhani, 25 Ekim 2012, 15:53:47

ayhani

Merhaba forumdaşlar. Öncelikle herkese iyi bayramlar.

Belirli şekle sahip olan(dikdörtgen, kare vs) veya belirli şekli olmayan (örneğin içi dolu bir çuval) nesnelerin hacmini ölçeceğim. Şekilsiz cisimlerin hacimin x-y-z'de en yüksek noktaya göre hesaplayacağım.

Sorum şu X-Y-Z ekseninde 3 sensör kullanmam gerekiyor. Fakat bu sensörler lazermi yoksa ultrasonikmi olsa daha iyi olur. Ultrasonik olacaksa bu sensörlerin frekanslarını değiştirebiliyormuyuz birbirine karışmaması için?

Sanki ultrasonik sensör bana daha uygun gibi geliyor çünki X-Y-Z eksenlerine yerleştireceğim birer adet ultrasonik sensörün yolladığı sinyal cismin en yüksek noktasında geri döneceği için cismin en yüksek noktasını bulabilirim gibi geliyor. Lazer sensör kullansan sensörü bir rayda hızla kaydırarak gelen sinyalleri okuyup en yüksek noktayı bulmam gerekir ki bu daha zahmetli olur. Sizce mantığım doğrumu?

Birde lazer veya ultrasonik hangi sensörleri önerirsiniz. Profesyonel markalar (sick vs) olabilir.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

gumush

Bence en uygun yontem image processing olur. xyz'den birer goruntu ile once objenin sinirlari bulunur. Sonrasinda hacim hesaplanabilir.

Bunun disinda bir sensor ile bunu sanirim yapamayiz. Imge islemeye destek amacli lazer kullanilabilir. ( lazer hareketlidir boylece edge detection kismi kolaylasmis olur.) [http://www.david-laserscanner.com adresinde buna benzer mantikla calisan bir sistem var.

Eger cisimler sadece cuval olacak ile belirli bir deneme sonrasinda yukseklik ( yukaridan ses dalgasi ile ) genislik ve uzunluk ( yanlardan ses dalgalari ile ) yine hacim bilgisi verebilir. Ancak gecerlik ve guvenirlik az olacaktir.

Diger bir yontem eger cuvallar icindeki cisimler biliniyor ise ornegin bugday cuvali ile agirligi tartilip oradanda hacim bilgisine ulasilabilir.

Simdilik aklima gelenler bunlar....
Hikmet Gumus  izmir

z

Eğer problem, ultrasonic sensörlerin birbirinden etkilenmesi ise bunu dert etme. En kötü ihtimalle sensörleri, her hangi bir anda sadece bir sensor çalışacak şekilde sıra ile çalıştırırsın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gumush

Ben ultrasonic sensorleri birbirine dik calistirdigimda ses dalgalarinin cakismasi ile ilgili bir sorun yasamadim.
Hikmet Gumus  izmir

ayhani

Alıntı yapılan: z - 25 Ekim 2012, 19:40:22
Eğer problem, ultrasonic sensörlerin birbirinden etkilenmesi ise bunu dert etme. En kötü ihtimalle sensörleri, her hangi bir anda sadece bir sensor çalışacak şekilde sıra ile çalıştırırsın.

Cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim. Z hocam gerçekten bu kadar basit şeyi niye düşünmedim diye kendime kızdım :)
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

frat

Bu tür bir çalışma için Ultrasonik sensörlerin pek doğru olmayacağı kanaatindeyim. Çünkü:

• Ultrasonik sensörlerden cisim şekline göre yanlış veri okuyabilirsin.
  • Noktasal Ölçüm yapmazlar bür yüzeyin uzaklık mesafesi ölçümünü yaparlar
  • En önemli sorunsa sensörlerin tolerası olacaktır. Ultrasonik sensörlerin doğruluğu lazer gibi sensörlere göre çok geridedir.

Lazer sensörleri kullanmak daha uygun olabilir. Pepperl Fuchs ve Keyence sensörlerde uygun çözümler vardır sanırım.

Bir arkadaşım şöyle yapmıştı:
Bir sharp infrared sensör kullanmıştı ve cismi döner bir merkeze oturtuyordu. Cisim 1 tur atıyor, veriler bir diziye aktarılıyor sonrasında sensör bir birim yukarı kaydırılıyordu. Tabi sharp analog menzil sensörlerinin de kendilerine göre problemleri var.. ::)
DataCNC ve Robotus Mühendislik Kurucusu // https://www.robotus.net & https://www.datacnc.com

Klein

Her eksende tek sensör olacak ve sensörler sabit olacaksa bence olmaz.
Eğer bu cihaz bir hobi projesi olmayacak, gerçekten bir iş yapacaksa, çuval gibi nesnelerde ciddi hata payı olacaktır.
obje bant üzerinde hareket ediyor ise , birkaç noktadan alınacak bilgi ile hata payı düşürülebilir ama yine de hatanın yüksek olacağı kanaatindeyim. 

anladinmi

Kinect kullanabilirsin.Hizli bir sekilde gelistirebilirsin.
Gereken ölçüm toleransi nedir ?

gtekdemir

Ultrasonic sensör kullanarak çözüme ulaşman oldukça zor çünkü noktasal ölçüm yapamazsın dolayısı ile hata oranı oldukça yüksek olur. Lazer sensör ile daha doğru bir ölçüm elde edilebilir ama image processing en doğrusu diye düşünüyorum.

Analyzer

Selam,

Hacim hesabı yapmak sıkıntılı. Ölçüm toleransına bağlı olarak iş 3D taramaya kadar gider. Ancak belli değerler arasında mı diye sonuç istenirse bahsettiğiniz sensörler bir yere kadar fikir verebilir. Ağırlık ölçümü, çuval içi boşluk tahmini ile bir şeyler yapılabilir endüstriyel olarak kullanılmak istenirse.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!