PCB matkap önerisi!!

Başlatan engin.763, 27 Ekim 2012, 19:20:54

Mucit23

Dremel 300 Serisi PCB delme ve kesme işlerinde çok iyi. 2 Sene önce bende almıştım ama ben biraz hor kullandım. Zaten 125W lık ufacık motoru var. Motorunu yaktım. Bir defa garantiye gönderdim yaptılar. 2. Defan yanınca ne oldu anlayamadım gerçekten. Hiç kesinlikle motoru sıkıştırıp zorlamamıştım. Üretim hatasıdır dedim herhalde. Daha sonra hiç yaptırmadım. Öylece duruyor.
Şimdi Yenileri çıktı Dremel 4000 serisi 175w motoru bulunuyor. Bakalım kısmet olursa bunu alırım.

Ayrıca illa PCB delmek için sehpaya ihtiyaç yok. Kendiyle birlikte spiral hortumu geliyor. Motoru elde tutmak zor ama spiral hortumu sayesinde tutmak kolaylaşıyor. 

pea

Alıntı yapılan: Pyrodigy - 28 Ekim 2012, 09:59:23
Bendede dremel el matkabı var ve onu kullanıyorum ancak şöyle bir problem var devir hızı yetersiz kaldığı için sert matkap uçları çabuk kırılıyor. Piyasada satılan 1mm lik uçlar ise 3-5 delmeden sonra köreliyor.
Şöle yüksek devirli tezgah tipi bulursam bende alıcam, dremel işe ilk başlayanlar için ideal ama uzun vadede yüksek devirli matkap tezgahı derim...

Sehpanız yoksa, uçların kırılmasının nedeni yüksek hız değil, dümdüz girip çıkamamanız.Karbür uçlar için 40000devir önerilse de 30000'de de sorun çıkarmazlar ama hiç esnememeleri gerekiyor.
Proxxon'un kalın milli HSS uçları var.Aşırı yüksek hız istemiyorlar ve oldukça dayanıklılar, önerebilirim.
http://www.e-hirdavat.com/Proxxon-HSS-Matkap-Ucu-Seti-3-Adet-28852,PR-29397.html

Pyrodigy

Alıntı yapılan: pea - 28 Ekim 2012, 14:16:09
Sehpanız yoksa, uçların kırılmasının nedeni yüksek hız değil, dümdüz girip çıkamamanız.Karbür uçlar için 40000devir önerilse de 30000'de de sorun çıkarmazlar ama hiç esnememeleri gerekiyor.
Proxxon'un kalın milli HSS uçları var.Aşırı yüksek hız istemiyorlar ve oldukça dayanıklılar, önerebilirim.
http://www.e-hirdavat.com/Proxxon-HSS-Matkap-Ucu-Seti-3-Adet-28852,PR-29397.html
Evet karbür uçlar zerre esneme, oynama halinde kırılıyor. Bu dremelin matkap tezgahını kullanmadım, önerirmisiniz?
Diğer uçlAr kısa zaman içinde köreliyor. Köreldikten sonra delerken çapak bırakıyor, hatta bazen 1mm drill padlerini bile kaldırıyor. Lehim yapmak işkence halini alıyor, aslında bende bayaa dertliymişim:)
Eğer dremell tezgah karbür uçları kırmıyorsa alayım. Öneriniz nedir?
Persistance is the name of the game in this business....

Ersin

Dremel tezgahını kullnmış biri olara önerebilirim , fakat şöyle bir dezavantajı var , kol a bastınızda sağ/sol a doğru bir sapma oluşuyo ve dolayısı ile tam merkezi delmiyo.Ben bunu kolla değilde elle bastırarak yaptım, o zaman tam merkezi delebiliyosunuz ama biraz zahmetli olabiliyo.Kollu makinalarda genelde o tip sıkıntılar olabiliyo, tam merkeze girmesi için Proxxon MF70 gibi bir makina gerekiyo , Z ekseni çevirmeli olmalı, onun da dezavantajı kolu manyak gibi sağ sola çevir.

birkan

Dremel tezgahında bende saga sola sapma sorunu yaşadım.

polleme

Proxxon MF70 fiyatı çok daha yüksek seviyelerde. 30-50 TL'lik drill aletlerinden Dremel tezgahına geçiş için 250 TL civarı çok görülürse Proxxon MF70 için ne denir bilemiyorum.  :)

mistek

Dremel tezgahında sapmadan bende şikayetçiyim ve bu yüzden hassas işlerde kullanılmıyor. En basitinden PCB de delikler kayıyor.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

pea

Çin malı Dremel benzeri aletler var, 20-30$'a satılıyor.Başlangıç için iş görebilir.Şu hobi matkaplarından iyi, en azından Dremel'e uyan aksesuarlar kullanılabilir.
Asıl amaç delik delmekse 250TL civarına Proxxon'un matkap+ dökme sehpası alınır.
Çok işlevli olsun, hobi ürünü olsun denirse Dremel+workstation alınabilir.

Ersin

Alıntı YapProxxon MF70 fiyatı çok daha yüksek seviyelerde. 30-50 TL'lik drill aletlerinden Dremel tezgahına geçiş için 250 TL civarı çok görülürse Proxxon MF70 için ne denir bilemiyorum.
Şu an mf70 ten kullandığım için onu yazdım ama asıl soylenmek istenileni orda anlamamışsınız, Z ekseni çevirmeli bir tezgah.

polleme

Sayın Ersin, sizi çok iyi anladım, Proxxon'un o ürününün ne kadar kaliteli ve işlevli bir ürün olduğunun da farkındayım. O özellikler 700 TL civarında gördüğüm fiyatına değer. Benim söylemek istediğim, bir PCB delmek için 30 TL'lik ürün tercih edilen bir noktada Dremel 250 TL fiyatı ile çok pahalı olarak değerlendirilirse 700 TL'lik Proxxon sadece PCB delmek için aşırı uç görülecektir. Yoksa o işleri yapacak olsam gözümü kırpmadan Proxxon ürünü alırım, ondan hiç şüpheniz olmasın.

Tagli

Dremel'in sapma sorunu var. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi, drill guide varsa PCB'de, o sapma bir avantaj oluyor. Matkap pad'a doğru inerken, pad tam altında olmasa bile matkap ucu uygun şekilde saparak deliği buluyor.
Gökçe Tağlıoğlu

cevat1

PCB delme konusunda epeyce aletim ve tecrübem var. Sizin için öncelikle fiyatsa 1 ad.  12v. DC motor + mini mandren  hepsi 9 tl. yanlız kullanacağınız uç önemli , çin malı  her ne kadar krom kaplı uç diye satılsa da almayın ve kullanmayın...
PCB delme işinde çok kaliteli uç kullanmanız gerekiyor. Çin malı matkap uçları kısa bir süre sonra uçların ağzı aşınıyor ve deliklerde kayma yapıyor , delmek istediğiniz yerlerde zorlanıyorsunuz. ( hele ki sehpa kullanımında....) Kaliteli uçlarda böyle sıkıntılar olmuyor.
Ayrıca bende sehpalı motor var, onu da kullanıyorum. takım olarak 30- tl.ye  almıştım, ona regüleli bir güç kaynağı yaptım , istediğim devirlerde kullanabiliyorum çok da işime yarıyor. EINHELL taşlama setim var. 135 w. yüksek devirli, ancak onda kullananılabilecek uç 3mm. den ince olmayacak, ona göre ayrıca mini mandren almalısınız veya karbür uç kullanmalısınız.
Amatörce kullanılacaksa; sizin için pratik olanı, dc motor ve mini mandren ikilisidir diye düşünüyorum.Sehpaya bile gerek yok...
İyi çalışmalar, Kolay gelsin...

ipek

bu gün gezerkerken Einhell dril gördüm, 90TL bana lazım değil al beni diye bağırıp duruyor beni cezbeden

yıllardır göremediğim Made in west Germany yazısı ,dayanamadım aldım bizimkiler dolaşırken daha vakit

var bir baktım mandren teşkilatı tek oda dişçi freze ölçülerinden daha kalın aldığım yere bırakmaya

giderken ,üst rafta bunun aparat takımını gördüm ayrıca 70TL fakat mandrene girecek 4 sıkma aparatı

olmasına rağmen hala 0.5 lik ucu sıkabilecek aparatı mevcut değildi bıraktım yerine kısmet değilmiş...

ziyaretci

http://bluemavi.com/vitrin/kategori_vitrini1_new.asp?p=2%20&kategori=453

Ben şahsen

" Hobi Matkap PROCESS"  matkabını ve "Hobi Matkap Sehpası" adlı sehpayı kullanıyorum. Memnunum.

izzethoca

ben 3 yıldır dremel kullanıyorum sehpaya falan gerek kalmadan spiralini kullanarak dandik uçla dahi yüze yakın delik delebiliyorum yalnız düşük devirde delmek gerekiyor