pc ile uzaktan kumandalı araba

Başlatan mfy40, 28 Ekim 2012, 03:25:18

mfy40

iyi günler arkadaşlar. benim yapmak istediğim bi proje var. elimde bi tane rc ile haberleşen uzaktan kumandalı araba var. fakat ben bunu bluetooh ve wireless ile haberleşmesini istiyorum. tam olarak yapmam gereken şey nedir yada bu yapılabilirmi. amacım kumandayla değilde telefondan yada bilgisayardan kontrol etme. yazılım kısmını hallederim (zaten yazılımcıyım) ama elektronikten pek anlamıyorum ne yapmam gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim. hangi konuları araştırmalıyım onu bile öğrensem yeterli. yani elektronikte bunun tam olarak adı nedir onu bile bilmiyorum :(

VFR

Ben telefondan bluetooth kontrollü bir araba yapmıştım.
Kumandalı bir araba aldım ve içindeki devreyi söktüm.
Arabada 2 motor vardı , biri ileri geri gitmeyi sağlıyor , diğeri ise ön tekerleri sağa sola döndürüyordu.
Muhtemelen senin araba da aynı şekilde.

Yazılım kısmını hallederim dediğin için oraya girmiyorum.
Yapacağın devre şu şekilde olmalı , bluetooth ya da wireless alıcı vericin olacak , bir tane merkezi işlemcin olacak bir de motorları sürmek için motor sürücü entegresi olacak( bana L298 yetmişti iki motor için ).
Donanım kısmı bu kadar basit.

Hiç bir bilgin yoksa elektronik hakkında , öncelikle H bridge ile dc motor hız ve yön kontrolü nasıl olur onu öğrenmen lazım , PWM nedir onu öğrenmen lazım. Daha sonra L298 , L293 tarzı sürücülerin datasheetlerini ve mikrodenetleyici ile nasıl kontrol edilir onu öğrenmen lazım. Çok zor bir şey değil , biraz çalışsan yaparsın.

serhat1990

Yapacağın kontrol ne seviyede olacak motor hızını kontrol edecekmisin , sağ sol yönlerini kontrol edecekmisin . Aracı ne ile kontrol etmek istiyorsun . RF , bluetooth , IR , .. Ne kadar bir alanda çalışmasını bekliyorsun . Bunları yazarsan daha net cevaplar verebiliriz .

@healme arkadaş sana önemli konuları yazmış . Fakat hız kontrolü yapmayacaksan pwm modülasyonunu pek araştırmana gerek yok .
O yüzden istediklerini tam olarak yaz . Bizde tam olarak yardımcı olalım :)

İyi Çalışmalar .

mfy40

@healme  ve @serhat1990 arkadaşlarım ikinizede teşekkür ederim. verdiğiniz bilgiler gerçekten çok işime yarayacak. küfür yemek istemediğim için yazmak istememiştim ama madem yeri geldi söyleyim :)  Arkadaşlar araba kücük cinsten bişey. 11cm lik minnacik bi araba, içini açtığım zaman fazlada yer kalmıyo içinde zaten. ama usb mini bluetoohlar var ondan içine bi tane sığdırabilirim o sıkıntı değil ama umarım bahsettiğiniz devreler hacim olarak çok büyük değildir yoksa bu proje yatar :)

- motor hızını kontrol edecekmisin  = hayır motorla falan işim yok araba tuşa basınca gitsin yeterli motorun sn'yede ne kadar döndüğü pek umrumda değil

-sağ sol yönlerini kontrol edecekmisin = evet sağ sol olmadan zevki çıkmaz zaten bu işin :)

- Aracı ne ile kontrol etmek istiyorsun = bluetooth tercihim ama olmazsa wireless den da olabilir, 10-15 metrelik bi mesafeyi çekmesi yeterli

VFR

11cm çok küçük bence , benim araba 35cm falandı , yaptığım devre de 10*7 cm falandı.
Arabayı büyük al kafan rahat olsun. Gittigidiyor'da kumandası bozuk arabaları ucuza satıyorlardı 10 15 liraya.
Bir de rs232 ile haberleşen bluetooth modüllerden alman gerek.

mfy40

Alıntı yapılan: healme - 29 Ekim 2012, 10:55:12
11cm çok küçük bence , benim araba 35cm falandı , yaptığım devre de 10*7 cm falandı.
Arabayı büyük al kafan rahat olsun. Gittigidiyor'da kumandası bozuk arabaları ucuza satıyorlardı 10 15 liraya.
Bir de rs232 ile haberleşen bluetooth modüllerden alman gerek.

acaba ben mi olayı yanlış anladım yoksa bu devreyi mi kullanmam gerekiyor.
http://www.robotsan.com.tr/products/product/p/24/IF/L298-Motor-Surucu-Karti-Birlestirilmis/

bu linkteki devrenin boyutları 4x5 cm olculerinde. bu farklı bi ürün mü yoksa işimi görürmü. ikinci sorum ise. rs232 ile haberleşen bluetooth demişsiniz. onu bilgisayara takmam gerekiyor demi. yani onu hesaba katmıyorum şimdilik sıkıntı değil o. sıkıntı arabaya bu parcayla birlikte bluetooth devresini sığdırmak. eğer bahsettiğiniz devre buysa bunu sığdırabileceğimi düşünüyorum.

mdargut

O sadece motor sürücü devresi. Buna ek olarak mikrodenetleyicili bir kontrol devresi, birde haberleşme için bluetooth devresi gerekiyor. RS232 bluetoothu robotunuza takıcaksınız, bilgisayarda USB bluetooth olacak. Bu devrelerin hepsini böyle hazır modüller şeklinde alıp birleştirirseniz o boyuttaki bir arabaya sığdırabileceğinizi sanmıyorum. Ya bu modüllerde kullanılan entegreleri kullanarak hepsini tek devre kartı üzerinde toplayıp boyutu küçülteceksiniz, yada daha büyük bir araç seçeceksiniz. Yazılımcı olduğunuzu düşünürsek hazır devreler ve daha büyük bir araç kullanmak sizin için kolaylık olacaktır.

mfy40

cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ederim. galiba 11cm lik araba ilk tecrübe için biraz abes kaçtı. sırf artistlik için yanımda taşıyım diyordum ama olmayacak galiba :) ben bu yazdıklarınızı kayıt edip adam gibi bi araba alacağım inş hepinize teşekkür ederim

mhmt1905

bizim projemizde wirelessla kontrolu sağlayacağımız  bir   araç ve araç üzerine  yerleştireceğimiz wireles  kamera ile  android bir tablet üzerinde  hem görüntüyü işlemek hemde aracı kontrol etmek istiyorum .bu konuda yardımlarınızı  bekliyorum