arm pic gibi parazitten etkileniyormu ?

Başlatan korcenk, 28 Ekim 2012, 11:46:43

korcenk

arm pic gibi parazitten etkileniyormu arkadaşlar

iyi çalışmalar

Ersin

Sorun MCU da değil , pcb+ soft u yapanda.

Klein

Bu biraz tartışmalı konu.  Sorun tasarımcıda diye kestirip atmak da  doğru değil.
Bir tane 8051 bir tane de Renesas mikroişlemci alın.  İkisinin tasarımını da aynı şekilde yapın.  Bakalım EMC tstinde ne olacak?
Tabi ki 8051 uçacak Renesas ayakta kalacak.

Ama burada tasarımcı aklanmış mı oluyor? Kesinlikle hayır.  Tasarımcı da kullandığı işlemcinin sınırlarını, zaafiyetlerini bilecek,tasarımı ona göre yapacak.

Tasarımcının aynı olduğu, tasarım felsefesinin değişmediği durumlarda , iki işlemci arasında böyle bir kıyaslama yapılabilir. Eğer ARM'dan kast STM32 ise ben STM32'nin EMC bağışıklığı daha iyi derim.( Tabi ben PIC16 zamanında kaldım. Belki yeniler farklıdır)

Analyzer

Selam,

Ben de uzun zamandır merak ediyorum. Mercedesler de BMW ler gibi hızlı gidiyor mu?

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

muhendisbey

Alıntı yapılan: Klein - 28 Ekim 2012, 12:36:37
Bu biraz tartışmalı konu.  Sorun tasarımcıda diye kestirip atmak da  doğru değil.
Bir tane 8051 bir tane de Renesas mikroişlemci alın.  İkisinin tasarımını da aynı şekilde yapın.  Bakalım EMC tstinde ne olacak?
Tabi ki 8051 uçacak Renesas ayakta kalacak.

Ama burada tasarımcı aklanmış mı oluyor? Kesinlikle hayır.  Tasarımcı da kullandığı işlemcinin sınırlarını, zaafiyetlerini bilecek,tasarımı ona göre yapacak.

Tasarımcının aynı olduğu, tasarım felsefesinin değişmediği durumlarda , iki işlemci arasında böyle bir kıyaslama yapılabilir. Eğer ARM'dan kast STM32 ise ben STM32'nin EMC bağışıklığı daha iyi derim.( Tabi ben PIC16 zamanında kaldım. Belki yeniler farklıdır)

Aynen katılıyorum. Artı bir de ARM işlemcilerin üreticisine göre de bu değişir. Mesele üretim süreci, kullanılan malzeme saflığı gibi etmenler.
Bir de şunu söylemek lazım, her cihazın tolere edebileceği bir gürültü miktarı vardır. Fazlasında elbette cihaz kararlı çalışamaz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

X-Fi

Hangi pic ile karşılaştırılıyor bilmiyorum ama armda power katı biraz daha esnek çalışıyor core u besleyen internal regulatörleri var analog vdd vss ayrılmış gerekli pull opsiyonları iyice anlatılmış hardware dizayn kriterleri belirlenmiş. çoğu zaman internal osc kullanmak yeterli geliyor. Donanımdaki yeniliklerde emc dayanıklılığını arttırıyor tabiki.
Yapılacak işe göre karar vermek lazım arm için en zayıf zaman deep sleep, stop, st-by zamanları bu modlarda çekilen düşük akım ile uyandırma kanalları hassaslaşıyor. Yakınlarda gsm haberleşmesi gibi güçlü manyetik alan olduğunda kendi kendine uyanabiliyor bunlar dikkat edilmesi gereken şeylerden bazıları.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

z

Motor kontrol uygulamasında yazılım geliştirirken (akımları tam anlamıyla kontrol altında tutamazken) ARM işlemci donanımlarının çok sık bloke olduğuna şahit oldum. Ancak geliştirme ortamım, gerek donanım açısından gerek yazılım açısından henüz ham olduğundan bloke durumundan ARM çipi sorumlu tutamam.

En çok başımı ağrıtan USB donanımındaki kilitlenmeler oldu.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Ersin

Neden arm ile pic i kıyaslıyorsunuz ki.İkisi ayrı sınıflarda mcu lar.Bunları yapanlar amatör kişiler değil x51 , pic , arm olsun , sonuçta belirli testleri geçmekte belli standartlarda olmak zorundalar.Yukarıda verilen örneklerde yanlış , belli bir takım koşullar altında yapılan izlenimler , konu genel olarak sorulmuş , sonuç olarak bunları üretirken birtakım kriterlere göre yaparlar. Bunlar ( adı geçen bütün mcu lar ) endüstriel olsun, beyaz eşya olsun veya diğer sorunsuz çalışıyorlar.

malpaslan1979

Ülkemizdeki elektronik ile ilgili çok ziyaret edilen hatta referans alınan bir foruma üyeyiz. Forumun değerli ve deneyimli üyeleri emc ve emi ve ilgili bir çalışma hazırlayabilirler mi diye sormak isterim. Bu konu çok tartışılmış olabilir, bu konu ile ilgili onlarca yüzlerce başlık açılmış olabilir. Fakat fxdev'in yada ete arkadaşlarımızın hazırladığı notlar gibi bir çalışma çok faydalı olacaktır diye düşünüyorum. En azından böyle sorular olduğu zaman o notu referans olarak gösterebiliriz. Yani pcb tasarımını değiştir diyoruz ama doğru pcb tasarımı nedir? Veya doğru güç kaynağı tasarımı nasıl olmalıdır. Tabi en çok derine inmeden ip uçları verilebilir diye düşünüyorum.

armsistem

Merhaba ,inan açtığın bu konu hakkında herkesin yazacak bir kaç cümlesi vardır , ama sana bir tecrübemden bahsedeyim bir bantta pnömatik bir pistonla yaptığım bir proje sürekli reset almaya başladı ,besleme 100 nF , çıkışa opto , izole etmek vs. bir çok denedim 10 kez reset atarken 2 ye düştü , en sonunda beslemeyi 78l05 değilde daha stabil bir entegre ile yaptım sorun çözüldü , yani lafın kısası bu forumda çok konuşulur PIC mi ARM diye ben bu işi projeye göre yapıyorum. Aynı besleme hatasını ARM 'da yapsan resetlenme veya başka sorunlar olur. O yüzden bu formdaki proflar genelde PIC amele işi diğer ARM vs. mühendislik gibi gösteriyorlar ama yok öyle bir şey.

mesaj birleştirme:: 28 Ekim 2012, 22:26:46

Alıntı yapılan: z - 28 Ekim 2012, 13:47:10
Motor kontrol uygulamasında yazılım geliştirirken (akımları tam anlamıyla kontrol altında tutamazken) ARM işlemci donanımlarının çok sık bloke olduğuna şahit oldum. Ancak geliştirme ortamım, gerek donanım açısından gerek yazılım açısından henüz ham olduğundan bloke durumundan ARM çipi sorumlu tutamam.

En çok başımı ağrıtan USB donanımındaki kilitlenmeler oldu.

z hocam lpc2368 virtual comport uygulamam var ds1820'den sıcaklık değişkenini alıyor com porta gönderiyor oradanda c#.net xml yazıyor clientler veriyi çekiyor şu ana kadar hiç bir kilitlenme yaşamadım. Donanımsal bir eksik olabilir.

Not:Z hocam yanlış anlama, büyük ustasın zamanında bana bu forumda çok yol gösterdin.

z

Senin comport uygulamanda ARM çipini gürültüye boğacak bir durum oluşmamışki.

Bahsettiğim USB donanımın kilitlenmesi her biri 3A lik 4 adet endüktif yükün kontrolden çıkması sonucu ortamın gürültüye boğulmasından kaynaklanan bir durum.
Gerçi JTAG da kilitleniyor olabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

armsistem

Trance55

etkileniyor  etkilenmiyor diyen  varsa aLbert  eistein  yanina  gidsin bence ornek bir  tesla ' nin yanina  yaklastirin sonuca  bakabilirsiniz  cildirma  varmi  yokmu diye !

Klein

İlla ki her elektronik devre elektromanyetik gürültüden etkilenir. Mesele hangi şartlarda ne kadar etkilenir. Kimsenin hiç bir durumda etkilenmez gibi bir iddiasının olduğunu sanmıyorum.
Burada bahsettiğimiz etkilenme , genel olarak cihazlarımızın bulunma ihtimali olan yerler. Örn: fabrikalar, laboratuvar, otomobil , atölye vs..