Ayarlı güç kaynağı devresi

Başlatan kaan571, 29 Ekim 2012, 20:17:16

kaan571

merhaba arkadaşlar 0 -30 ayarı  güç kaynağı dveresi yaptım ama birtürlüğ çıkışta  gerilim alamadım baktığım zaman  herşey yolunda görünüyor  kaç gündür arızayı arıyorum yardımcı olurmusunuz  ?? 

devre şeması  :
http://s3.dosya.tc/server5/x2csst/0-30Voltayarl_G__kayna__-1.rar.html

tahir549

şeması yokmu lyt dosyası haricinde

kaan571

cevat1

Bu devreden türetilmiş güç kaynağına benziyor.

İlk hali buymuş

sonra bu hale getirilmiş gibi...

Burada da son düzenlemesi yapılmış çalışan devre var.
http://s3.dosya.tc/server4/OT0Zv2/powerkart_.rar.html

İyi çalışmalar, kolay gelsin

kaan571

evet devreler  çalışıyor  orada  birsıkıntı  yok sıkıntı  bizim kartta  nedne  çalışmıyor  ? 
bu dverenin değişik birkaçversiyonu var  ben bunu yaptım  birde bu transistörüm sağlamlık kontrolünasıl yapılıyor bilen var mı ???

asma

İki zener diyotunda voltajını ölçün,
potun orta ucundaki voltajı ölçüp değiştiğini gözleyin, (orta bir değerde bırakın)
çıkışa bağlı 330 ohm üzerindeki gerilimi ölçün.
Buraya kadar geldinizmi devam ederiz.

Bu arada devrede kusurlar var, çalışmaya engel değilse bile yazan değerleri veremez.

Kolay gelsin.

kaan571

Alıntı yapılan: asma - 29 Ekim 2012, 22:44:11
İki zener diyotunda voltajını ölçün,
potun orta ucundaki voltajı ölçüp değiştiğini gözleyin, (orta bir değerde bırakın)
çıkışa bağlı 330 ohm üzerindeki gerilimi ölçün.
Buraya kadar geldinizmi devam ederiz.

Bu arada devrede kusurlar var, çalışmaya engel değilse bile yazan değerleri veremez.

Kolay gelsin.

ne gibi kusur  var dverede  ??? 
böyle devrenin allah belasını versin hemi bu 3 oldu  tam3 kere  bu şekil ayarlı güç kaynağı devresi yaptım hiç birinden verimalamadım allah kahretsin hem i...  :(   :(   :( 

asma

Neye cellalleniyorsun anlamadım.
Devre için 10A yazılmış akım sınırlama direncine göre 3A den fazlasına izin vermez.
Al sana kusur.
Kusurlar düzeltilir, boşta çalıştıramadığını anlıyorum ve çözüm için yol göstermeye çalışıyorum.
Müsaitsen ölçümleri yaz, ben de devamını getireyim.

Kolay gelsin.

kaan571

Alıntı yapılan: asma - 29 Ekim 2012, 22:53:34
Neye cellalleniyorsun anlamadım.
Devre için 10A yazılmış akım sınırlama direncine göre 3A den fazlasına izin vermez.
Al sana kusur.
Kusurlar düzeltilir, boşta çalıştıramadığını anlıyorum ve çözüm için yol göstermeye çalışıyorum.
Müsaitsen ölçümleri yaz, ben de devamını getireyim.

Kolay gelsin.

cellaniyorum çünkü  kaç gündür  bu devre ile uğraşıyorum
celalleniyorum çünkü okadar para emek harcadım  bir arpa boyu yolalamadık
bunun gibi  ben 3 tane  devre yaptım allah kahretsin 3 üde  çalışmadı veya  randıman alamadım allah belasını versin buı dvereyi çizenin .... >:( >:( >:( >:( >:(

asma

Devre çalışmaz demedim, çözümü basit.
Sorunu çözmene yardım edebilirim yazdım, üç mesajda bir arpa boyu yol gidemedik.
Ayrıca yardım ederim ama sonuca ulaşamazsak bana da bela okumayacağını nereden bilecem.

İğneyi kendine batır önce sonra çuvaldızı eline alırsın.

Kolay gelsin.

drmp

ben olsam bu devreyi yapmam   
çıkışta 4 tane  paralel bağlı direnc   eksi hattına 1 tane akım sınırlayıcı sanırım kısa devre koruması için direnc konmuş    10 amper  mümkün değil direncler sıcaktan çatlar

cevat1

@kaan571 

Böyle sinirlenmenize gerek yok. Bizlerde dünya kadar devre üzerinde çalışıyoruz. Çalıştıramadığımız devreler çok oluyor. Devre hataları, yanlış pcb çizimleri, bizlerden kaynaklanan lehim yada malzeme hataları vs. vs...  Öyle her yaptığın devre hemen şaakkkkk diye çalışşacak diye kural yok. Bizde çok saç baş yoluyoruz. Çokkkk uykusuz gecelerimiz geçiyor. İşte işin tadı da burada , uğraşacaksın, emek vereceksin veeeee günler sonra o çalışamayan devre bi bakacaksın ki... devreyi çalıştırıvermişsin,  önemsemediğin yerden veya dikkatinden kaçan bir hatadan dolayı arızayı bulup çalıştırıvermişsin... İşin keyfi burada, kendi emeğin veeeee çalışan devre...

ELEKTRONİĞİ SEVİYORUMMMMMMMM.

ÇOK GECELER UYKUSUZ KALSAM DA... ELEKTRONİK  KANIMIZA İŞLEMİŞ HOCAM.( şahsi görüşümdür...  ;D )

Sabırla sebatla uğraş. Bir yerlerdeki hatayı bulacaksınız.

İyi çalışmalar, kolay gelsin....

asma

Baskı devrede bir hata var ki çalışmamasına neden olabilecek türden:
Güç transistörlerinin kollektörüne bağlantı göremiyorum. Soğutucu bakır plakete vidalandığında soğutucu gövdesi (+)  pozitif hatta bağlanır.  Transistörler soğutucuya bağlandığında iletim sağlanır.
Soğutucu kullanılmazsa,
soğutucu plakete irtibatlanmazsa,
transistörlere izolatör takıldıysa, bu iş olmaz.

Baskı devreyi hazırlayan ya ciddiyetsiz davranmış yada bilerek hatalar bırakmış. (art niyetli olarak)

Ayrıca açık şemayı ben göremiyorum. (alıntı yaparak link e ulaştım)
http://postimg.cc/image/r0nmm83c9/

Kolay gelsin.
Not:Temizlik yapan arkadaşa teşekkürler.  ;)

kaan571

Alıntı yapılan: cevat1 - 30 Ekim 2012, 00:32:41
@kaan571 

Böyle sinirlenmenize gerek yok. Bizlerde dünya kadar devre üzerinde çalışıyoruz. Çalıştıramadığımız devreler çok oluyor. Devre hataları, yanlış pcb çizimleri, bizlerden kaynaklanan lehim yada malzeme hataları vs. vs...  Öyle her yaptığın devre hemen şaakkkkk diye çalışşacak diye kural yok. Bizde çok saç baş yoluyoruz. Çokkkk uykusuz gecelerimiz geçiyor. İşte işin tadı da burada , uğraşacaksın, emek vereceksin veeeee günler sonra o çalışamayan devre bi bakacaksın ki... devreyi çalıştırıvermişsin,  önemsemediğin yerden veya dikkatinden kaçan bir hatadan dolayı arızayı bulup çalıştırıvermişsin... İşin keyfi burada, kendi emeğin veeeee çalışan devre...

ELEKTRONİĞİ SEVİYORUMMMMMMMM.

ÇOK GECELER UYKUSUZ KALSAM DA... ELEKTRONİK  KANIMIZA İŞLEMİŞ HOCAM.( şahsi görüşümdür...  ;D )

Sabırla sebatla uğraş. Bir yerlerdeki hatayı bulacaksınız.

İyi çalışmalar, kolay gelsin....

hocam valla  cinnet geçirecem  kafayı yiyecem ... :(   
ben bugüne kadar bunun gibi 3 tane  devre  yaptım  allah kahretsin  ama hiçbiri çalışmadı  lanet olsun .. :( 
bu dvereyi çizeninde  allah belasını versin:.
yardımlarınız  için tşk ederim ..  :( :( :( :(

cevat1

Biz boşuna mı yazmışız. Yine baskı devreyi hazırlayana yine bela okumaya başladın. O baskı devre çalışan devre ve bu devreyi yapan çok. Hata sizde...

Bu sitede de tartışılmş, konuşulmuş, yorumlanmış
http://elektrobilim.org/forum/guc-kaynaklari/329-0-30v-ayarli-elektronik-sigortali-guc-kaynagi.html

Sizden kaynaklanan hata var. Transistör ölçmesini bilmiyorsun. 3 tane güç kaynağı yapmaya çalışıyorsun. Öncelikle elektronikle bilgili arkadaşların yardımıyla sorunlarını aşmaya çalış. yine buradan yardım iste...

Öncelikle devre kartlarını yapacağınız zaman şemalarını inceleyin. Baskı devresini inceleyin. Malzemelerinin piyasada bulunup, bulunmadığını öğrenin.
Sitelerden, forumlardan bilgi alın, Elektronik bilginiz yeterli değilse, bilenlerden yardım alınız.sonra  işlemlere başlayın.

Bu site de sorunları çözmek için, bilgi paylaşmak için çok yardımsever insan var.

Zamanında Elektronikle ilgili sorunumuz olduğunda söylemezlerdi, yardımcı olmazlardı. nerede böyle siteler forumlar...

Flip-flop devresinin bile şemasını istediğimizde dalga geçerler kollektör beysi tetikliyor, öylece yaparsınız derlerdi...
Şimdi bulmuşsunuz, böyle siteleri, forumları, baskı devreleri , şemaları...  verip veriştiriyorsunuz... Yapmayın! sakin olun!
Forumdaki  ustaların sayesinde, sorunların üstesinden gelirsiniz.

Devrenizle biraz daha uğraşın voltaj ölçümlemelerini yapın. Malzeme kontrolllerini yapın. sorunu çözersiniz. bu arada da deneyim ve bilgi açısından da farkında olmadan bayağı yol alırsınız.

İyi çalışmalar, Kolay gelsin.