Yüksek güçlü akü şarjı

Başlatan salim ALTIN, 08 Ekim 2004, 21:28:34

salim ALTIN

Merhaba.
Bunalmış hocam bende sordurdum yıldırım elektroniğe ama artık yok getirmiyoruz dediler. Başka bir yerden bulacağız artık. Bana halen lazım.
Halen bir çözüm üretebilmiş değilim fakat bu konu ile uğraşmaya başlayacağım yakında. Benim bir çözümüm var. coztürk önermişti, normal trafonun girişinden kontrol ile çıkış voltajı ve akımını kumanda etmeyi düşünüyorum. Bir çeşit dimmer olayı yani.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

hunter

switching power supply lar ile ilgili bir cok devre ve entegre olmasına rağmen bunların trafolarını sardırmak olduk zahmetli..Standart olarak kullanılan br devre varmı UI93 için? Ya da UI93 ile kaç amperlik bir PS yapılabilir?
Selamlar.

salim ALTIN

Merhaba.
@hunter ben 6KW lık çalışan gördüm ama ikitane yan yana kullanmışlar feriti.
Arkadaşlar hiç UC3875 Phase shift power suply ile çalışan oldumu.? Bu konuda  çalışan bir devreye yada şemaya sahip olan varmı.?

Ben E55/28/21 ferit buldum bir arkadaşımdan. Bu ferit ile iki tane yanyana da koyarak 600W 1000W civarı bir çalışma yapmak istiyorum. Aslında güç elektroniği ile özelliklede güç kaynakları ile uğraşan varmı.  :?:
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

z

Alıntı yapılan: "salim ALTIN"Merhaba.
Benim bir çözümüm var. coztürk önermişti, normal trafonun girişinden kontrol ile çıkış voltajı ve akımını kumanda etmeyi düşünüyorum. Bir çeşit dimmer olayı yani.

Riskli bir çözüm. Her iki alternasda çekilen akımları saykıl saykıl gözleyip ortalamayı sıfıra zorlatman lazım. Aksi halde sonuc facia olur.

Çekilen güç arttıkça sorun da belirmeye başlayacaktır.

Phase shift için.

Bu işi 3524 ile nasıl yaparım dersen önerim şu.

Biribirinin aynı birden fazla güç kaynağı yapar ve çıkışlarını paralellersin.

Örneğin 3 tane yaptın.

Birinci 3524'ü master yaparsın. OSC sinyal çıkışını harici bir devreye sokar ve 120 ve 240 derecelik gecikmeli iki sinyal üretirsin. Bu sinyalleri diğer iki 3524ü senkronlamada kullanırsın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

salim ALTIN

Merhaba.
Hocam denedim ben o devreyi. kaplamada kullandım. iyi çalışıyor. Ama yer ve güç nedeniyle biraz problem var saç trafoda.tabi maliyeti söylemek bile istemiyorum. Bu nedenle smps çözümleri gündemimde. Standart uyguladığımız topolojilerde 300 w tan yukarısı kolay değil.  Resonans bu konuda çok iyi.  Üç tane ayrı devreyi paralel çalıştırmak aslında işime gelmiyor. bende zaten uc3844 ile kurulu hazır devreler var. onları da paralel bağlayıp aynı yapabilirim ama içime sinmiyor ki. fakat bu akşam bir düşüneyim belki yarın denerim bile. devre hazır var çünki.Bu arada avatar çok iyi hocam. :D

Erol YILMAZ

250 Watt ve yukarısı icin 3524 veya benzeri entegre sart. Yani Half bridge......

salim ALTIN

merhaba.
erol benmi kaçırdım yoksa daha henüz resonant konverter ile ilgilenen olmadımı ? Sanırım henüz bu konuda bir faliyeti olan yok. Bordda görmedim diye hatırlıyorum. :!:
Tabii sen ne yapıyon peki diyebilirsin :D  merak etme hocam ilgileniyorum.  :D
alt yapı ve tesis kurma konusunda. :idea:
Bu konuda (resonans power suply) çalışanlarla irtibat kurmak isterim.

z

Rezonans tipi flyback calisan supply ile ilgilendim.

Bu modun avantaji anahtarlama malzemeleri uzerindeki stresi azaltmak ve EMI yayilimin daha dar bandda olmasi nedeniyle kolay filitre edilebilirlik.

Yuksek guc istedigine gore rezonans modunu aksesuar olark dusunmek lazim. Sonucta en azindan half bridge gerekecek.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

salim ALTIN

merhaba.
BANA ACİL UC3875 LAZIM NEREDEN BULABİLİRİM. ARROW DAN ALAN VARMI. Çok makbule gereçer bir bilen varsa. 5 tane lazım en az. toptan da fiyatı 6- 8 dolar kadar ama problem diil.