Yüksek güçlü akü şarjı

Başlatan salim ALTIN, 08 Ekim 2004, 21:28:34

salim ALTIN

Merhaba.
Akü şarj etmek için 300 - 400 W civarında bir devre istediler benden. Daha önce 300W UC3844 ile yaptığım akım kontrollü bir güç devrem var,fakat akü şarj konusunda tecrübeli arkadaşlar ne tavsiye edersiniz.Teknoloji de gelişiyor her geçen gün bu konuda yeni açılımlar varmı.?
Bu güç devresi için ferit trafo sorun olacak sanırım. az miktarlı büyük ferit trafo bulabilmek konusunda tavsiyesi olan varmı.?
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

cozturk

smps şart mıdır?
Devre,ortauç trafo+2 thyristor+tca785+ lm358 gibi bişey olur mu? UPSte kullanılan türden. :)  Hem bunda da regulasyon filan olur. akü dolunca standby'a filan geçer. akım sınırı filan da olur.1kVA, 10kVa gibi upslerde kullanılır. Akü gerilimi de önemlidir. 30 adet küçük aküyü seri bağlayıp 400V kullanılacaksa  UC3844  gibi feritli bir devre olur. 1 adet mosfet  + bobin ile boost regulator olacak.
Yok maks 2-4 adet akü seri olup amper yüksek ise tristörlü devre de iyidir.

Ama 300 400W için çok "büyük" ferit trafo gerekmez. PC beslemesindekiler ebadında olsa yeter. Buradan az adet veriyorlarmı bilmiyorum. bana da 200 tane kadar çok küçük ferit nüve lazım.
http://www.sedaelektronik.com/seda.htm

salim ALTIN

Merhaba.
Hocam tca filan uzun iş aslında. Birde yer problemi yaratacak. Maliyeti cabası. Bu iş 24 volt akü için ve daha önce uğraştığım bir firmaya lunapark arabası için . Ben elektra trafoya gittim konuştum. yapıyorlar bunları ama miktar az olunca mırın kırın ediyolar. Bide çok küçük görünüyoruz gözlerine. Numune filan hak getire. Teknik bilgi de almak mümkün değil. Bu nedenle ben gerekirse ferit te karkas ta alabileceğim yerlere ihtiyaç duyuyorum.
SMPS ise geniş bir voltaj aralığında çalışıyor. Bu nedenle tercih ediyorum. birde akım koruma özelliği iyi oluyor. Ben çözüm ararken senin içinde bakarım istersen ama bana özelliklerini bildir.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

otm

merhaba.
SMPS kaynak stabilite ve yer kaplamaması bakımından iyi ancak kurşun-asit aküler eğer belirli bir şarj mantığı ile şarj edilmezlerse ömürleri kısalır.O yüzden şarja önce yüksek bir akımla başlayıp daha sonra akımı belirli bir seviyeye indirerek asıl şarjı bu değerle yapmak gerekir.bu süre sonundada lineer bir şekilde ve kısa sürede şarj akımı azaltılıp şarj işlemi sonlandırılır.Bu şekilde akünün ömründe bir azalma olmaz.Eğer bu şekilde şarj işlemini yapan bir devre bulamazsan bana bildir bende var gönderirim sana.

z

Alıntı YapBu güç devresi için ferit trafo sorun olacak sanırım. az miktarlı büyük ferit trafo bulabilmek konusunda tavsiyesi olan varmı.?

Piyasada UI90 bolca var.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "otm2002"merhaba.
SMPS kaynak stabilite ve yer kaplamaması bakımından iyi ancak kurşun-asit aküler eğer belirli bir şarj mantığı ile şarj edilmezlerse ömürleri kısalır.O yüzden şarja önce yüksek bir akımla başlayıp daha sonra akımı belirli bir seviyeye indirerek asıl şarjı bu değerle yapmak gerekir.bu süre sonundada lineer bir şekilde ve kısa sürede şarj akımı azaltılıp şarj işlemi sonlandırılır.Bu şekilde akünün ömründe bir azalma olmaz.Eğer bu şekilde şarj işlemini yapan bir devre bulamazsan bana bildir bende var gönderirim sana.

Merhaba.
@otm2002 henüz çözümü sağlayamadım. önerin halen geçerli ise çok memnun olurum.

@bunalmış hocam bu malzemeyi nereden alabilirim.? bana bir adres lütfen. Elektro dan istedi bir arkadaş ama adamlar nanay. Adamların umurunda değil miktar az diye.
@coztürk hocam http://www.beselektronik.com/ firması var benim tanıdığım. Burada burak bey arkadaşımdır. Güzel iş yaparlar. Ben daha önce yanlız ferit lazım diyorsun diye yazmamıştım. ama trafo olarak alacaksan bu arkadaşlarla görüş.

otm

merhaba selim
mail adresini verirsen sana birkaç devre gönderebilirim.Ama benim favori devrem en fazla 12 volt 45 amper-saat aküleri şarj edebiliyor.daha yüksek kapasiteli aküler için devre üzerinde bazı değişiklikler yapmak gerek.senin ihtiyacın olan kapasite nedir.?

otm

buraya dosya nasıl upload ediliyor.???yada mesaja nasıl resim eklenebiliyor.

aster

otm

Merhaba Selim.
email adresine devre şemalarını gönderdim.Ancak bana gönderdiğin mailde 24 volt akü kullanacağını belirtmişsin.Bu durumda o devrelerden benim yapıp denediğim devre işine yaramaz.Zira  12 volt için o. Ancak diğer devreler içinde 24 volt için olan varmış.Yapıp denemedim ancak hesaplarıma göre bazı değişikliklerle 40 amp 24v  aküleri şarj etmek için rahatlıkla kulanılabilir.Kolay gelsin.

sezgin05

Salim Ustam ben Klemsan firmasının SMPS tabanlı akım-gerilim ayarlamalı akü şarj cihazlarından görmüştüm
gerçi ben başka amaçlı kullandım ama akım harika
15 A.Akım verebilen cihazı 22 Ampere kadar yükledim.Ve süresiz.Araştırırsan istediğin türde bir cihaz bulursun.Kolay gelsin

z

Salim Altın, bana sorduğun soruyu henüz farkettim gecikme için kusura bakma.

UI90'ı Ankara'da Yıldırım Elektronikten temin edebilirsin. İstediğim zaman 1 tane bile alabiliyordum.

salim ALTIN

Merhaba.
@otm2002 çok teşekkür mail için. dosyaları aldım. şu sıralar biraz yoğunum ama yakında bu konuda uğraşacağım.
@bunalmış hocam teşekkür. Söylemiş olduğun firmaya ulaşacağım. teşekkürler yardımınız için.

hunter

Alıntı YapUI90'ı Ankara'da Yıldırım Elektronikten temin edebilirsin

UI90 entegresi nedir? Yıldırım elektronikten Adil beye sordum ancak kendi böyle bir parca bilmediğini söyledi...Bununla ilgili bir uygulama devresi var mı?

otm
Alıntı Yap12 volt 45 amper-saat aküleri şarj edebiliyor
45A lik akü şarj devresini paylaşabilirmisiniz.
Selamlar.

z

@Salim ALTIN  UI90 da kucuk bir karisiklik olmuş UI93 olacakti.

Hunter yazinca farkina vardim.

@Hunter UI93 entegre değil. N27 nalzemesinden nuve

Yaklasik boyutlari 30mmx93mmx104mm