Sepic Convertor Devresini Çalıştıramadım

Başlatan XX_CİHAN_XX, 31 Ekim 2012, 09:09:13

XX_CİHAN_XX

http://cds.linear.com/docs/Datasheet/1370fs.pdf

Sayfa13 teki Two Li-Ion Cells to 5V SEPIC Converter devresindeki R2 ve R3 gerilim bölücü dirençleri 10K ve 1K olacak şekilde değiştirip çalıştırmak istedim.
6.8uH lerin yerine 10uH taktım. Amacım 9-19V giriş aralığını 13V a sabitlemekti. Ancak girişten ne girersem gireyim devre çok yüksek akım çekerek LT1370 entegresini bozma yönünde bir davranış gösteriyor. Sebebini anlamadım. Fikri olan var mı?
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

mozkan87

Bahsettiğiniz tasarımdaki giriş voltajı aralığı zaten 4V - 9V olarak belirtilmiş yani 13V çalışmaz. Farklı bir tasarım yapmak gerekir.

XX_CİHAN_XX

O değerler 5V çıkışa göre belirtilmiş. Ben gerilim bölücülerle oynayarak çıkışı 13V a çekmeyi umuyordum. Bu durumda giriş voltaj aralığının da orantılı olarak artacağını düşündüm.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

mozkan87

Bu tasarımlarda kullanılan bobinler tekli babin değil buna dikkat ettiniz değil mi? Linkteki L01-0726 kodlu ürün kullanılmış.

XX_CİHAN_XX

Ah evet bu gözümden kaçmış haklısınız.

xenix

Verdiğiniz linkteki tasarımda indüktörler aynı nüve üzerine sarılmış, yani kuplajlı (coupled). Normal bir sepic çevirgeçte aralarında kuplaj olmayan 2 farklı indüktör kulanabilirsiniz. Kuplajlı indüktör kullanımındaki amaç toplam indüktör maliyeti düşürmektir.

Sizin devreniz 2 farklı indüktör kullanıldığı haliyle de çalışabilirdi. Sorunu naşka bir noktada da arayabilirsiniz.

ipek

hocam ben öyle olmadığını düşünüyorum çünki bu bobinlerin start ayakları nokta ile işaretlenmiş benim görüşüm tek nüve üzrerinde 2 bifilar sarım tabi yanlış düşünüyor olabilirim.....