273 Volt sebeke gerilimi olurmu ?

Başlatan uveren, 01 Kasım 2012, 22:57:52

uveren

01 Kasım 2012, Keçiören-Ankara

Laptop bataryasında aşırı ısınma oldu, kapatıp bataryayı çıkarttım ve bataryasız olarak tekrar açtım. Açmamla çatlama sesi ve reset, ama açılmadı. Ölçü aletini alıp şebeke gerilimini ölçtüğümde 273 volt okudum. Telefonun kamerasını açıp kaydedinceye kadar 240 volta kadar düştü. 4 dakika kadar kaydettim ve 260 volta kadar çıktığını gördüm. Anladımki bataryanın ısınma sebebi şebeke gerilimiymiş ve garibim aslında sistemi koruyormuş.

Ardından laptopu tekrar açmayı denedim ama hard diski görmediği için açılmadı. Ya anakart ya HDD dedim. Başka bir hard disk kullanarak açtım, kurulumu yaptım herşey çalıştı ancak dahili kamera açılışta biosu bipletiyor ve kamera çalışmıyor. Bir müddet sonra prize takılı duran cep tel şarj aletininde gümlediğini farkettim.

Genellikle elektronik cihazların üzerinde 100-240 Volt aralığında kullanılabileceği yazar. Sanırım Ankara elektrik dağıtım şirketi bu durumdan haberdar değil. Başına böyle bir durum gelen arkadaş varmı, elektrik şirketine nasıl müracaat etmek gerekir, basitçe sonuç alınabilirmi yoksa git mahkemeye vermi diyorlar ?

http://youtu.be/F3wCReYPNPM
6.yüzyılda doğan kız çocuklar cahilce gömülüyordu. 21.yüzyılda kız/erkek farketmeden, doğamadan medenice öldürülüyor.  "1-Güneş katlanıp dürüldüğünde, 2-Yıldızlar bulandığında, 3-Dağlar yürütüldüğünde, 4-Kıyılmaz mallar bırakıldığında, 5-Vahşi hayvanlar bir araya toplandığında, 6-Denizler ateşlendiğ

eistain_54

Hocam Sakarya'da ki bir ilçesinde bozuk hava şartları sebebiyle şebekede oluşan git geller bozdolapçıları bayram ettirdi tvciler dahil.Buzdolablarını tamir ettirdiklerini biliyorum.Masraflarını üstlenmişlerdi.Ancak alenen bunu duyurmadılar.Gidip başvurman gerekiyordu.Hazır elinizde kayıt varken hemen gidip şansınızı deneyin derim.Prosedürle ilgili bilgim yok.Ancak denemeye değer bence!
Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!