Dosya içinden veri okuma

Başlatan mcihangir, 09 Ekim 2004, 19:03:44

mcihangir

VB ile belirli bir uzantıda dosyanın içindeki verileri okumak istiyorum.
Mesela *.txt  uzantılı dosya içinde aşağıdaki yapıda veriler olsun;

"
0010
0011
0074
0001
0150
......
......
"

bu *.txt dosyasının içeriği hep böyle olacak yani her satırda okuncak bir veri olacaktır. Bu yapıdaki dosyadan, her satırdan okuduğum veriyi bir değişkene kaydediceğim bunu nasıl yapabilirim.

fsan

usta merhaba,
eskiden Turbo Pascal ile bu tür seyleri yapmak cocuk oyuncagi idi ama simdi Visual Basic var :)
Bu olayi bende merak ettim google de ilk karsima cikan link asagida:
http://www.experts-exchange.com/Programming/Programming_Languages/Visual_Basic/Q_21148105.html

nette arastir bak bir sürü hazir örnekler var.
Sonucu bizler le paylasirsan ileride belki bizde faydalaniriz :)  

kolay gelsin

mcihangir

aslında ben bu işi daha önceden yapmıştım. üstelik oldukcada basit ancak daha farklı bir yöntem varmıdır diye merak ettim. benim kullandığım yöntem şu;

Public Sub dosyaac()
dosyaadi = "c:\deneme.txt"
Open dosyaadi For Input As #1

Input #1, oku1
Input #1, oku2
Input #1, oku3
Input #1, oku4

Close #1
End Sub

bu fonksiyonu bir modül açın ve oraya yazın. oku1 ..... gibi değişkenleride global olarak modül içinde tanımlayın.
şimdi form içine bir buton ve bir kaç tanede label ekleyin. tuş içine şu komutları yazın;

Private Sub Command1_Click()
Module1.dosyaac

Label1 = oku1
Label2 = oku2
Label3 = oku3
Label4 = oku4
Label5 = oku5
Label6 = oku6
End Sub

tuşa basıldığında ilk olarak "dosyaac " fonksiyonu icra edilerek hedef gösterdiğimiz dosya okuma modunda açılacak ve arka arkaya 4 satır okunarak değişkenlere (oku1, oku2 ...) kaydedilecektir. daha sonra bu değişkenler etiketlere yazdırılacaktır.

bu OPEN komutu ile hem istediğiniz uzantıda dosya oluşturabilir, hemde varolan dosyadan veri okuyabilirsiniz.
ilk mesajımda verdiğim *.txt uzantılı dosya için değişkenlerin içeriği şöyle olacaktır;
oku1=10
oku2=11
oku3=74
oku4=1

yani dosya içinden her okumada bir satır okuyoruz. birde End Of File ( EOF() ) olayına dikkat etmelisiniz. eğer dosyanın sonuna gelinmişse ve hala okuma yapılıyorsa hata oluşur.

sea__

:D  çok hoş da peki yazdırabiliyor muyuz(ki oluyordur herhalde)?Öyleyse o nasıl oluyor?
,¸¸,ø¤º°`°º¤øCoderGirlSea,¸¸,ø¤º°`°º¤ø

engin_

Var olan dosyaya ekleme yapmak için

dosyaadi = "c:\deneme.txt"
Open dosyaadi For Append As #1

Print #1, yaz1
Print #1, yaz2
Print #1, yaz3
Print #1, yaz4

Close #1

şeklinde

Dosya oluşturup içine yazmak için