LPC1769 (exs02) PIN Get ve Set kodlari

Başlatan rakkoc, 04 Kasım 2012, 00:34:37

rakkoc

Merhabalar Elimde Expkits'n EXS02 modelindeki bir deneme karti var
(Urun su : http://www.expkits.com/?s=urun_detay&urun=exs02_lpc1769.htm)

Cihazin yaninda gelen ornek kodlara bakiyorum guzel calisiyor; Ama cok basit bir sekilde MCU'nun belirli bir PIN'ine 1 sinyali geldiginde baska bir PIN'i 1 yapmak istiyorum. (Elim alisin diye ilk denemem olacakti)

bunun icin ornek gelen kodlardaki button orneklerine baktim. bu kafami daha cok karistirdi. Ben PIC C kullanirdim.

LPC_PINCON->PINSEL1 &= ~((3<<26)|(3<<28));   // USB AS GPIO
   LPC_GPIO0->FIODIR |=(1<<30)|(1<<29); // USB DISABLED

// Buton pinleri GPIO olarak belirlendi.
   LPC_PINCON->PINSEL3=0 ;   
   // EX-S02 butonlar hariçi olarak VCC ye gittiğinden ilgili GPIO internal olarak pulldown ediliyor.
   LPC_PINCON->PINMODE3 |= 0xFF<<4; 
   // Buton GPIO' su giriş yapıldı.
   LPC_GPIO1->FIODIR &= ~(0xF<<18);

gibi bir komut blogunun icine geldim. GPIO nun anlami genel amacli IO mus ogrendim google amcadan fakat PINCON PINSEL PINMODE FIODIR bana yabanci terimler bunlarin ne oldugunu filan ogrenebilecegim bir dokumantasyon varmidir ?

Belki cok uzun yazdim ama asil derdim 1 adet pinin degerini okumak baska bir pin'e de deger yazabilmeyi ogrenmeye calisiyorum.

mistek

Bu konuda Barış Samancının kitabını okuyabilirsiniz başlangıç için güzel bir kitaptır.
LPC_PINCON -> PINSEL0 şeklinde kullanırken buradaki PINCON yığına verilen isimdir. lpc17xx.h dosyasını inceleyin.
FIOPIN saklayıcısı ilgili pinlerin durumlarını saklar okuma işini bu registerdaki ilgili pine karşılık gelen biti okuyarak yapabilirsiniz.
PINSEL işlemcinin bacakları birden fazla görev üstlendiği için hangi moda ayarlanmasını istiyorsanız onu seçmeniz içindir. mesela GPIO olabilir I2C veya PWM gibi modları kullandığınızda pini pwm çıkışı verecek yere bağlamak için kullanılır.
PINMODE pinlerin pull up- pull down- open drain gibi seçenekleri ayarlamak için kullanılır.
FIODIR pinlerin giriş-çıkış ayarlanın yapıldığı registerdır. Picteki TRIS saklayıcısı gibi...

Bunların hepsi daha sheettede yazıyor aslında...
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Justxc

lpc1769 user maual i indir hepsinin tek tek açıklaması var fakat ingilizce. Biraz tercüme ile anlasılır.