Duracell pillerin teknolojisinde ne fark var?

Başlatan ayhani, 04 Kasım 2012, 14:16:58

ayhani

Sadece meraktan soruyorum.

Duracell pillerin diğer pillerden teknoloji olarak ne farkı varda bu kadar uzun ömürlü oluyorlar. Patentli gizli bir formüllerimi var.  Gördüğüm kadarıyla piyasadaki diğer kaliteli pil markaları bile dayanıklılık olarak yanına yaklaşamıyor.

Mesela fotoğraf makinemde daha önce bir kaç çift şarjlı pil kullanıyordum. Sonra piller eskiyince pahalı olmasına rağmen bir çift duracell şarjlı kalem pil aldım, piller harika bitmek bilmiyor. Nedir bu duracell'in sırrı?
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

pisayisi

Duracell alkalin piller sadece akmaya karşı kullandığı farklı bir sübap sistemi ile diğer pillerden ayrışıyor, kimyasal olarak daha güvenli, ancak daha uzun ömürlü mü pek sanmıyorum. Bir duracell pilin aktığına hiç şahit olmadım...
Murat

malpaslan1979

Tabi bu tip belgesellerde her ayrıntı her ip ucu verilmez ama en azından gözümüzün önünde üretim sürecinin bir kaç adımı canlanmış olur.

how its made s5 ep6- alkaline batteries

How it's made Lithium Ion batteries

yildizelektronik

Bildiğim kadarıyla kullanılan kimyasal diğerlerine göre biraz farklı. Duracell pillerin iç dirençleri daha düşük olduğu için bu kadar uzun ömürlü diye düşünüyorum.

muhendisbey

Alıntı yapılan: pisayisi - 04 Kasım 2012, 16:09:47
Duracell alkalin piller sadece akmaya karşı kullandığı farklı bir sübap sistemi ile diğer pillerden ayrışıyor, kimyasal olarak daha güvenli, ancak daha uzun ömürlü mü pek sanmıyorum. Bir duracell pilin aktığına hiç şahit olmadım...

Ben fazlasıyla gördüm. Duracell pil = akmaz denklemi palavra.
Cihazın içini rezil etmişti. Onun yüzünden bağlantı noktası pas tutmuştu. Biraz zımparayla hayata döndü :)
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

muhendisbey

Alıntı yapılan: gerbay - 04 Kasım 2012, 19:30:57
duracell piller de diğer alkalin piller ile aynı,

reklamları sadece bir aldatmaca,   zaten belirtiyorda aslında ama insanlar fark edemiyor..  normal çinko-karbon piller ile kıyaslandığında duracell ler daha uzun ömürlü ama diğer alkalin piller de öyle zaten

Doğru söze ne denir. Adamlar Amerika'yı yeniden keşfetmiyorlar. Belli başlı kullanılan teknoloji üzerine kurulu reklamlar sadece. Fark atılacaksa bu kullanılan malzemelerin saflığı ile ilgili.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

OG

Yorum yapan arkadaşlar, test ederek karşılaştırdınız mı?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Sdttn

http://www.batteryshowdown.com/

Burada derli toplu bir karşılaştırma var (İngiltere Fiyatları) fiyatlarıyla birlikte.

muhendisbey

Alıntı yapılan: OG - 04 Kasım 2012, 20:37:16
Yorum yapan arkadaşlar, test ederek karşılaştırdınız mı?

Akmaz kelimesi tarafımca gözlenmiştir. Çok güzel akabiliyor, sıkıntı yok.
Süreye gelince saflık meselesi.
Değer mi?
2 alkalin pil fiyatına tek pilin aynı süre verimi düşmeden çalışamayacağına inanıyorum.

OG

Akma kokmadan ziyade kapasite ve akım basabilme yeteneği konusunda şunu söyleyebilirim.

Fiyat konusunda yorumlara katılıyorum. Fakat bazı durumlarda paradan önemli faktorler var, mesela;

TV studyolarında kullanılan telsiz tip yaka mikrofonları vardır, sesci arkadaşlar duracell'den başka kullanmazlar. Farklı bir marka 30-35dk gidiyorsa duracell 50-55 dk dayanıyor. Ben de bu duruma şahidim.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

yildizelektronik

Alıntı yapılan: muhendisbey - 04 Kasım 2012, 22:31:53
Akmaz kelimesi tarafımca gözlenmiştir. Çok güzel akabiliyor, sıkıntı yok.
Süreye gelince saflık meselesi.
Değer mi?
2 alkalin pil fiyatına tek pilin aynı süre verimi düşmeden çalışamayacağına inanıyorum.

Bu zamana kadar en az 5000 adet duracell pil kullanmışımdır hiçbirinde akma olayını yaşamadım. Sizin kullandığınız piller çakma olabilir mi acaba ?
Alıntı yapılan: OG - 04 Kasım 2012, 22:50:11
Akma kokmadan ziyade kapasite ve akım basabilme yeteneği konusunda şunu söyleyebilirim.

Fiyat konusunda yorumlara katılıyorum. Fakat bazı durumlarda paradan önemli faktorler var, mesela;

TV studyolarında kullanılan telsiz tip yaka mikrofonları vardır, sesci arkadaşlar duracell'den başka kullanmazlar. Farklı bir marka 30-35dk gidiyorsa duracell 50-55 dk dayanıyor. Ben de bu duruma şahidim.

Evet hocam telsiz tip yaka mikrofonlarında duracell den başka kullanmam. En fazla o pilin dayandığına bende şahit oldum. Duracell in şarjlı pilleri dahil.

kralsam

Teknoloji farklarını bende çok merak ediyorum. Ama deneyimlerimden biraz bahsedeyim.

İlk dijital fotoğraf makinem iki pil ile çalışıyordu. Standart piyasa pili ile ancak ilk denememde ekran açılıyordu sonra makine direk kapanıyordu. Alkalin pil normal kullandırıyordu ama duracell hakikaten uzun süre sıkıntısız kullanılabiliyordu. Hatta biten pilleri saatte uzun süre kullanabiliyordum.

Bu arada kesinlikle akma olduğuna şahit olmadım.

ayhani

Bugüne kadar energizer, philips, toshiba, vs vs isim yapmış birçok pili kullandım. Ama duraceller kadar uzun gideni görmedim. Fiyat konusunda daha uzun gittiği için aslında aynıya geliyor. Kesinlikle bu reklama kanma değil. Mesela deneme kartlarımın testinde 9volt alkalin pil alıyorum fakat duracell çok çok daha uzun gidiyor.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Tagli

Benim deneyimim çocukluk dönemlerime dayanıyor. Yaz tatilinde GameBoy'un başından kalkmazdım ve bakkalda satılan dandik piller 4 gün giderken Duracell piller neredeyse 1 ay giderdi. Yani ömür gerçekten de reklamlarda belirtildiği gibi 7 katı. Fiyatını hatırlamıyorum, ama 4-5 kat gibi birşeydi ve bu sebeple biraz daha ucuza geliyordu.

Kablosuz fare ve fotoğraf makinemde şarjlı Panasonic Infinium kullanıyorum. Onlar da adeta bitmek bilmiyor.
Gökçe Tağlıoğlu

muhendisbey

Alıntı yapılan: yildizelektronik - 04 Kasım 2012, 22:55:39
Bu zamana kadar en az 5000 adet duracell pil kullanmışımdır hiçbirinde akma olayını yaşamadım. Sizin kullandığınız piller çakma olabilir mi acaba ?
Evet hocam telsiz tip yaka mikrofonlarında duracell den başka kullanmam. En fazla o pilin dayandığına bende şahit oldum. Duracell in şarjlı pilleri dahil.

Orijinal olduğuna eminim. Dayanıklı olabilir, akmaz kelimesi iddialı.

Bir de şunu deneyin: bimdeki alkalin pil. Benim bulabildiğim en ucuz alkalin pil. Duracell daha uzun gidebilir ama fiyatı kadar gitmiyor...