Duracell pillerin teknolojisinde ne fark var?

Başlatan ayhani, 04 Kasım 2012, 14:16:58

muhendisbey

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ayhani

Arkadaşlar tabiki karşılaştırılan piller duracell alkalin piller ile diğer markalı alkalin piller. Burada çinko-karbon pil ile alkalini bir tutan yok zaten.

Burada bir fotoğrafçı test etmiş Varta şarjlı daha iyi demiş.
http://www.bascek.com/318/hangi-sarjli-pil-daha-uzun-omurlu/
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Sdttn

Genelde alkalin pillerde markaya bakmam, fiyata bakarım hangisi ucuzsa onu alırım. Alkalin pillerin arasında performans farkı yok denecek kadar az.
Mesela Yukarıdaki grafiklerde GP ultra pillerin performansı duracell standarttan daha iyi olmasına rağmen fiyatı ucuz.

Bir de BİM'in alkalin pili var yeni keşfettim Power b marka diğer markalı alkalin pillerden aşağı kalacağını zannettmiyorum.

digi_micro

Duracell ve diğer Alkali pillerin aktığına bende şahit oldum. Hemde cihazın içini rezil etmişlerdi. Kullandığınız cihaz sürekli akım  çekiyor ve sizde uzun süre cihazı bir yerde beklettiyseniz alkalin pillerde bal gibi akıyor...

daylight

Tabiki pahalı olcak adamlar iç dirençi düşük tutarak pilin ömrünü uzatıolar

yildizelektronik

Alıntı yapılan: gerbay - 06 Kasım 2012, 12:52:39
bizim insanımız ne teste ne matematiğe ne de bilime inanır, sadece ve sadece kendi ön yargılarına inanır.. aynen burada olduğu gibi..

Hocam doğrudur belli kriterlerde testler yapılıyor. Testlerin doğruluk derecesi nedir bilmiyorum ama ben bu zamana kadar her marka pili denedim. En fazla telsiz kulaklık mikrofonlarda bu pili kullanıyorum. Ancak bu zamana kadar en uzun gideni duracell ve varta oldu. Tabi duracell bir kademe daha fazla gitti. Kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum yoksa farklı bir amacım yok.

OG

@gerbay, biz de test sonucundan bahsettik.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

muhendisbey

Pil deyip geçmeyin. Bir pilin uzun yada kısa gitmesinin bir nedeni de üretildiği tarihtir. Eski pil, yeni üretilen aynı model pillere göre daha kısa gider. Ayrıca bir pili bu uzun gitti bu kısa gitti diye test etmeniz mümkün değil. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir kriter yok. Pilin en büyük ölçütlerinden birisi de mAh birimidir. Asıl kriter bu olmalıyken dayandığı süre ölçüt değildir.

Diyelim ki 3000mAh bir pil var
eğer 10mA akım çekerseniz pil 300 saat gider
100mA çekerseniz 30 saat gider anlamındadır.

Bir yerde sinyalin çok sönümlendiği yerde kullanırsınız çabuk biter, diğer taraftan sinyal kalitesinin iyi olduğu yerdedir daha fazla gider.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

t2

Duracell 'in  mAh başına fiyatının pahalı çıkması sorun değil. Aynı ebatta, aynı cihazda aynı sarfiyat ile  başka pilden uzun gidiyor mu? gidiyorsa  pil kalitelidir. 7 kata kadar uzun ise 7 kat pahalı olmayı hakediyor demektir. 

Duracell yerine şu pilden  7 tane al. 7 kere değiştir. toplamda daha ucuza geliyor, 100 tane pilde bu kadar kardasın, 10 senede bu kadar tasarruf yapıpsineğin yağından bilmemne çıkarırsın,  desen ikna edemezsin.  bu kadar cimri adam zaten adaptör yapıp bağlamıştır. pil de kullanmaz.

Fiyata rağmen çok satılması ve kar etmesi  boş birşey değil. imaj yapmış, ikna etmiş, hak ediyor.  bimdeki pil bu grafiklerde yok napacaz? çöp müdür? hani bilinçli tüketici düşünecek alacak ya o bakımdan. o da taş gibi alkalin pil. Duracell kadar olmasa da ona yakın performansı var.  kaç mAh olduğunu hesap etmek için, askeriye olmak, yılda bilmem kaç bin tane tüketilecek pil ihalesi yapmak gerek. O zaman 50 tane alıp deneyip deşarj eğrisine filan bakılabilir. Hatta malı konteynırla teslim alırıken rastgele 50 tane numune alıp  önce 1 hafta deşarj edip bakılır. Her parti böyle test edilir sonra gelen malın kesin kabulü yapılır. ya da geri yollanır.

muhendisbey

mAh bir pilin sahip olduğu tüm enerjidir. mAh ne kadar fazla ise pil ömrü o kadar uzundur. mAh'ın daha az olup daha kısa gitmesi gibi bir durum söz konusu değil. Tabi bu değerin yıpratıcı koşullarla düştüğünü göz ardı edersek. (Zaman, sıcaklık, nem, uygunsuz kullanım)

mesaj birleştirme:: 06 Kasım 2012, 23:40:31

Reklamlara aldanmayın. Buradaki insanlar bir elektronik altyapısı olan insanlar. Kendi mesleğimizde sokaktaki insanlardan farklı düşünmeliyiz.

OG

@muhendisbey

Gerektiği gibi düşünüyoruz, gerktiği gibi test ediyoruz, gerektiği gibi tercih ediyoruz. Bizim için o kadar yorulmana değmez. Gerekeni yapıyoruz.

muhendisbey

Yorulmuyorum ki? Parayı herkes kendisine harcar, ben tavsiyeden öteye gidemem. Bilim bu, kıstas bu. İsteyen istediğini yapar. Hiçbir pil firması, yada markette çalışmıyorum yada sahibi değilim.

OG

@gerbay

Çaresiz olan falan yok, çaresiz olan "bu dediğim doğru" diye kabul ettirmek için kıvrananlar.

teknik lise mezunu ses teknisyeni saatini gözleyerek matematiği de çok iyi beceriyor, çözümü de çok iyi biliyor.
Yayının ortasında cıssss eden ses kanalının ne demek olduğunu o herkesden iyi biliyor.

Çok bildiğini sanmak başa derttir,

Al,  dene, karşılaştır.

Ölmezsek buradayız, sonra konuşuruz.

dip not, Duracell benim için boykot marka, mecbur kalmadıkça kullanmam, ama adam yapmış. Önemli olan hakkı hakk sahibine vermektir.

muhendisbey

Bence Gerbay haklı. Matematiğini gösterebiliyorsak denemenin ne mantığı var?
Birisi bu kattan düşersen ölmezsin derse ölçütü bulmak için kendimizi camdan mı atacağız? insanın taşıyabileceği kütle, yere çarpınca oluşan kuvvet belli değil mi?
Yada 220V adamı öldürmez dense kendi üzerimizde mi test edeceğiz? Bunun bir hesabı kitabı yok mudur? Bu şekilde düşünüyorsak vay halimize...

Osilatör yaparken de hesaba girmeyelim nasıl olsa rastgele 2 eleman seçtiğimizde o frekansı üretir.

Mesele pil meselesi değil neden matematikten, fizikten, kimyadan korkuyoruz, kısacası neden bilimden korkuyoruz kendimize bunun cevabını verelim.

OG

Alıntı yapılan: muhendisbey - 07 Kasım 2012, 16:48:28
Mesele pil meselesi değil neden matematikten, fizikten, kimyadan korkuyoruz, kısacası neden bilimden korkuyoruz kendimize bunun cevabını verelim.
Herhalde kendi adına konuştun. Ben matematiğin fiziğin, kimyanın vs aşığıyım,

20 Eylül 2011
https://www.picproje.org/index.php/topic,35406.msg251239.html#msg251239