Kalıp yapımı

Başlatan mezire, 05 Kasım 2012, 16:37:02

mezire

Merhaba arkadaşlar.

Çinde kalıp yaptırmak istiyen arkadaşlara  bana gönderilen maili aşağıda paylaşıyorum. İngilizcem iyi olmadığı için pek bilgi sahibi olamadım ama anladığım kadarı ile çizim dosyalarını gönderip onlardan fiyat alıyoruz. Seeedstudio tarzı bir site galiba.

Dear Mr. Managing Director,

Have a nice day to you.

I received your contact information from a mold friend of mine. So I would like to take this opportunity to introduce our company to you and to see if any possibility to do business with you.

We are a professional mould manufacturer in China, we offer mould making, injection molding and related services. The advanced machines and abundant creative human resource are our advantage. I am sure that we can provide you high quality mold making & injection molding on rapid lead-times at competitive prices.

I have summarized our capabilities below for your information. I am looking forward to receiving the mold designs or part design drawings from you. Then we will work out the quotation and submit it to you within 24 hours. Thanks.

-          Plastic Injection Mold

-          Double injection

-          Insert-molding

-          Vertical mold

Best Regards,

Jessica Huang
Sales Manager

Visa Mould Industrial Limited
Add: #1 Lane 3,Sha Bian Village,
Zhong Wu,Xixiang Bao An , Shenzhen, CN
Tel: +86-755-2992 8690
Fax: +86-755-2992 8697
E-mail:  jessica@visamould.com
Website:  www.visamould.com

Okan AKÇA

kalıp yaptırma riskli bir iş  yapılan hata telafi edilemeyebilir

Analyzer

Selam,

Bir çok kalıbımı Çin'de yaptırdım. En son levha ekstrüzyon kalıbı yaptırdım. Aslında çinlilerin kanunları çok sıkı. Sadece düzgün bir sözleşme yapmanız gerekiyor. Her firma ihracat yapamıyor, belli izinlere tabiler. Kalıp yaptırıyorsanız bazı teknik bilgilere de haizsiniz demektir. Kalıbın malzemesini, yüzey pürüzlülüğünü belirtmeniz, şahit numune gönderimini yapıp, örnek baskının size gelmesini sağlarsanız ve kalan bakiyeyi o şekilde göndereceğiniz konusunda anlaşma yaparsanız çok sıkıntı çıkmaz.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!