Ynt: Open CV hakkında

Başlatan yamak, 07 Kasım 2012, 17:18:47

yamak

Open CV'nin ubuntuya kurulumu hakkında kafamı kurcalayan bi olay var. Şimdi aşağıdaki komutlar ile open cv kütüphanelerini kurdum.
sudo apt-get install libavformat-dev
$ sudo apt-get install ffmpeg
$ sudo apt-get install libcv2.1 libcvaux2.1 libhighgui2.1 python-opencv opencv-doc libcv-dev libcvaux-dev libhighgui-dev
bunları kurduktan sonra /usr/include/ dizininde opencv ve opencv adında iki adet klasör oluştu. Sonra eclipse bu klasörlerin yollarını belirttim ve gerekli kütüphane parametleri verdim.Örnek bir programı da eclipse de derleyeyere çalıştırdım. Ama opencv nin kurulumunu anlatan siteler opencv nin sistesine opencv 2.3.4 ü indirip sıkıştılışmış dosyayı açıp, cmake ile make dosyası oluşturup sonra da derleme işlemini başlatmak gerektiğini de söylüyo. Bu aşamaları da yapmanın bana ne faydası olacak şu anda bilgisayarım derleme işlemini gerçekleştiriyo ama neden bunu yaptığımı bilmiyorum. Yani cmake olaylarına girmenin anlamı nedir?

mesaj birleştirme:: 07 Kasım 2012, 17:26:12

Tamam kurma işlemini yaptıktan sonra anladım. cmake ile make dosyası oluşturup derleyip kurduktan sonra yine aynı opencv kütüphaneleri oluşturuluyo.Sadece bunu kendimiz derlemiş oluyoruz. Böylece başka platformlar için de derleme işlemi yapabiliyoruz.

gumush

Kurdugunuz paketlerin icerigini bilmiyorum. Ancak dagitimlar genelde binary ve source olarak farkli paketlerde oluyor. Islemci mimarisi belirtilmis bir sistemde onceden derlenmis hazir bir paketi sizin yaptiginiz gibi direkt olarak kullanabilir yada source'dan kendi sisteminizde tekrar derleyebilirsiniz.
Eger olusturdugunuz sistem calisiyor ise bence sorun yok. Ancak OpenCV'nin bir cok modulu var. Stitching vs... onlarida sisteme kurmaniz gerekebilir. ( Ama dedigim gibi linux dagitimlarini bilmiyorum tek paket halinde midir ? digerlerini ek olarak kurmak mi gerekir ?

Hikmet Gumus  izmir