Weller WD1000T ya da Hakko FX-888

Başlatan Erdem , 08 Kasım 2012, 01:46:14

Erdem

Bu lehim istasyonu nasıl sizce. Anladığım kadarıyla havyayı değiştirmeden sıcaklık kontrolü yapabiliyoruz.

http://www.yildirimelektronik.com/TR/Genel/Lehimleme_yeni.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EFB2647BE0DD925A83

Lehim dumanını temizleyen sistem kullanan var mı. Varsa tavsiyeleriniz.

Bir de son olarak lehim damlarsa diye masanını üzerine nasıl bir malzeme koyuyorsunuz.

JKramer

Mdf masanın bir bölümüne cam koydum, yanma derdi yok, temizliği de kolay oluyor.

Lehim dumanı için; kasa fanı ve akvaryumlarda kullanılan filtrelere benzer süngerimsi bir şey var, onu kullanabilirsiniz. Nette buna benzer bir video vardı.

Erdem

Cam iyi fikir  ;)

Yalnız bu lehim dumanı emici sistemler konusunda işin içinden çıkamadım.

Weller WFE  2KIT1

En sessizi bu sanırım. Hem de çok pahalı. Ufak masa üstü sistemler de pek işe yaramıyor galiba.

mesaj birleştirme:: 08 Kasım 2012, 13:31:50

Bu arada @yildizelektronik gibi ferah bir çalışma ortamı hazırlamayı düşünüyorum  ::)

sadogan

Bir arkadaşında gördüm.
Masanın üzerine dikey olarak lehim yaptıgı alanın hizasına
12 volt pc lerde kullanulan fandan koymus atkasına honi takmiş
honiyede sipiral hortum başlamıştı lehim yapaeken dumanu mıkmatıs
gibi çekiyordu.

Erdem

Evet Make dergisinde de böyle bir proje vardı  ;)

http://blog.makezine.com/2008/03/30/diy-fume-extractor-1/

Ama burada anlatılanlara göre 'aslında görülen değil gözle görünmeyen maddeler zarar verebiliyormuş'.

Alıntı YapDumandan kurtulmak sorun değil. Sorun çok küçük boyuttaki hava ile taşınan parçacıkların süngerimsi kanalların içine girip orada kalması. Eğer bu parçacıklar çözünmezse kansere neden olabiliyormuş.

Bir de Hakko'nun bu ürününü buldum.

http://www.hmcelectronics.com/product/Hakko/FA430

Sanırım o hortumları da hediye olarak veriyorlarmış. Bu arada Hakko'nun Japon Malı olduğunu öğrendim. Türkiye'de Hakko ürünü satan yer var mı.

mesaj birleştirme:: 09 Kasım 2012, 01:45:26

Hakko'nun ürünlerini Türkiye'de Odeom Elektronik satıyormuş.

http://www.odeom.com.tr

Weller'den girdik nereye geldik. Hatta ben ilk planda Ersa havyaları Türk malı zannedip almayı düşünmüştüm  :P

Almayı düşündüğüm FA430 modelinde biraz uçmuşlar. Fiyatı neredeyse yurtdışı fiyatının 3 katına geliyor. O da değil de gürültü konusunda biraz hassasım. Örneğin kullandığım bilgisayar 0 DB ses yapıyor. Ses örneklerini dinledim. Biraz gürültülü gibi geldi. (daha sessiz çalışan bir ayarı da var) En azından ben o kadar gürültü yapan bir ürüne şimdilik o kadar para vermem. Zaten belki ayda yılda bir lehim yaparım. Sonra hevesim geçip de bir kenara atılma ihtimali de var.

Sonra FA400 modelini 350 liraya satıyorlar.

http://www.hakko.com/english/products/hakko_fa400_parts.html

Sonra FX 888 havyayı gördüm hayran kaldım. Renkleri mavi sarı çok hoşuma gitti.

Eevblogda'da bu modeli kullanmışlar. Hatta bu lehimleme konusundaki dersi de çok beğendim. Yalnız orada havya uçlarının tornavidaya benzer çeşidinin daha iyi ısı iletimi sağladığından bahsetmişler. Bu havya uçlarını da alırken yedek parça olarak aynı yerden mi almamız gerekiyor acaba.

vedo35

Ben cinli  sahtekar siteden hakko fx-951 modelini satin aldim cihaz ilk gun ariza yapti meger icinden tel kopmus tamir ettim calisti ama size orjinal fx-951 olanini tavsiye derim cok hos renkler ayni :) netten arayin oldukca estetik. Velhasil kaziklandiktan sonra epey para vererek JBC istasyon aldim. Simdi kafam rahat. Ama ikinci favori markam hakko dur. Lehim duman emici olarak biz isyerinde 220 voltluk fanin onune karbon sunger koyup kullaniyoruz. Emis gucu onemli karbon filitrenin onunde birkac ay sonra biriken beyaz duman kalintisini gorunce saglik acisindan ne kadar onemli oldugunu anladim.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

Erdem

Alıntı yapılan: vedo35 - 09 Kasım 2012, 16:40:16
Ben cinli  sahtekar siteden hakko fx-951 modelini satin aldim cihaz ilk gun ariza yapti meger icinden tel kopmus tamir ettim calisti

Evet haklısınız bunu dün ben de farkettim. Hatta yazacaktım unutmuşum.

Yurtdışı fiyatları bile 73 avro ama burada 100 liraya satıyorlar  :)

vedo35

Orjinal hakko- fx951 en az 230 dolardan basliyor diye bulmustum Google arastirmalarimda

mesaj birleştirme:: 13 Kasım 2012, 08:40:40

Ha birde orjinal fx951 ler havyayi geri koydugunuzda enerji koruma moduna geciyor. Havya koydugunuz kisimla istasyon arasinda bir kablo var
Sahtesinde yok. Orjinal fx951 in uc temizleme kabi altin renkli ve estetik, sahtesinde bu yok. Biraz Google yapin ve hakko nun kendi web sayfasindan bakin anlarsiniz.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

Erdem

Dün FX888 ve FA400 elime ulaştı. Bir tanesinde made in japan yazıyor. Diğeri de malezya yapımı sanırım. Sadece uç temizleme kabı çin malı. O da önemli değil zaten.

Hatta bir tane de hediye D tipi uç gönderdiler.

Henüz denemedim ama benim işimi hayli hayli görür diye düşünüyorum.Eevblog'da FX888 ile SMD lehimleme yapıyorlardı. Benim sadece normal ("through hole") bileşenlerle çalışacağımı düşünürsek ..