60V dan 3 faz Üretmek

Başlatan refik1, 11 Ekim 2004, 02:06:00

refik1

Arkadaşlar 5 Adet Seri Aküden 3 faz Gerilim Üretmem Gerekiyor
Fazlar Arası Gerilim Ne Çıkarsa Razıyım Ferkansla Oynanabilmeli

Butür Devrelerle Uğraşan Arkadaşlar Oldumu
Teçrübelerinizi Paylaşırsanız Menmun Olurum Teşekkürler.

salim ALTIN

Merhaba.
Cihaz hazır.
Bir inverter al.
Power suplayı smps olsun
power suplayı için 60 voltu 150 volt yap bunun gücü 15w kadardır.
Düşük voltaj korumasını uygunlaştırmak için direnç ayarları ile oyna.
dc baraya 60 voltu ver.
start et 3 faz faz voltajı max 55 volt civarı 3 faz hazır.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

ise

fazlar arası gerilim farkı istenmediğine göre sanırım motor veya güçü önemsiz bir sistem çalıştırılmak isteniyor yüksek güçlü motor çalıştırılmak isteniyorsa tam olarak verileri nelerdir ve sistem amacı nedir

cozturk

Alıntı yapılan: "refik1"Fazlar Arası Gerilim Ne Çıkarsa Razıyım Ferkansla Oynanabilmeli
BU nasıl iştir anlamadım. eğer 3 faz olacaksa bunların arasında 120şer derece faz farkı olmalı. yok böyle birşey lazım değilse aynı sargıdan 3 adet  sar  hepsi aynı faz  ama 3 faz olur.  :D

refik1

arkadaşlar hepinize görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim

Öncelikle konuya açıklama getirmem gerektir
işin aslı konuya bukadar destek olacak birilerini beklemiyordum

Fazlar Arası Gerilim Ne Çıkarsa Razıyım derken
elde edilen gerilimle motor şalışacak bobinden dolayı voltajın farkıl olacağını düşünerek böyle yazmıştım akım max 10 amper olacak

kıymetli Arkadaşlarım  salim ALTIN , ASKER , cozturk ve bu sitedeki
diğer arkadaşların benzer konularla ilgili bütün görüşlerini okudum

Ama 3 faz motor kontrolu ile ilgili bir şemaya veya işime yarayacak
bir öneriye raslamadım

salim ALTIN arkadaşıma da hak veriyorum hazır alıp değişiklik yapmak
çözüm gibi fakat bu yapmaya çalışdığım devreden epeyce lazım

yardımlarınızı  ve görüşlerinizi bekliyorum Teşekkürler

salim ALTIN

Merhaba.
anladığım kadarıyla profesyonel birşey yapmak istiyorsun. Bahsettiğine benzer bir cihaz asansör sistemlerinde elektrik kesintisi halinde  kata getirme olarak çalışan sistemlerde de kullanılıyor. Bir ara bendende istemişlerdi böyle bir sistem. Bu şekilde bir sistem için şema veya yeterli bilgi bularak istediğin tarzda bir ürün üretebileceğini sanmıyorum. Çünki bir başka başlık altındada söylemeye çalıştığım gibi bu konu teknik olarak hem zor, hemde konu itibarıyla kazançlı bir iş. Sonuç olarak sanırım bu konuda ancak ücreti mukabilinde proje , bilgi ve tecrübe satın almak durumundasın.
İşin zorluğu ve tecrübe gerekliliği kısmını abartmıyorum. Çünki  türkiyede binlerce elektronik müh. teknisyen, tekniker, doçent ve profesörü var , bu sektör de her yıl lineer artan bir pazar.Buna rağmen bu konuda yerli üretim yeterince olamıyorsa sebebi benim tesbitim doğrultusunda.Hatta farkındaysanız türkçe bir kitap bile yok.
Bunları ukalalık olsun diye anlatmıyorum. Sizi caydırmak için de değil ama 1992 yılında ilk ac motor hız kontrol cihazını yapmış biri olarak ve bu konudaki piyasa araştırmalarında da bulunmuş biri olarak söylüyorum.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

refik1

Değerli kardeşim Salim

Söylediklerinin birçok kısmına katılıyorum
Ancak piyasada iş yapabilmek Sadece O işten iyi anlamak iyi elektronikci
olmak iyi yazılımcı olmak hatta o işin profosörü olmakla yetmiyor

Edinmiş oldüğun tecrübeleride küçümsemiyorum piyasaya senin yaptığın gibi birşeyleri satışa sunabilmek gerçekden zor bir iş

Bu sitede ücret mukabili birşeyler yaptırmaya çalışan arkadaşlarında
ve buna tepki göstern arkadaşlarında yazılarını okudum
aynı tepkiyi bende almamak için buradaki arkadaşlarda yardım istedim

bir çare bulamssam o zaman senden almak zorunda kalacağım

ne hikmettir anlamıyorum bu konu acılnca işi bilen arkadaşlar bişeyleri
yazmak istemiyorlar

hani bu site bütü arkadaşlara yardımcı olabilmek için vardı

cozturk

Alıntı yapılan: "refik1"hani bu site bütü arkadaşlara yardımcı olabilmek için vardı
Bunu kim demiş bilmiyorum. Fakat burada birbirini tanımadan yardımlaşan ve bazı ipuçlarını paylaşan arkadaşlar olarak  gerçekte ticari rakipler olabileceğimizi düşünüyorum.

Zaten paylaşılan bilgiler çok değerli olmakla beraber temel bilgi veya püf noktası gibi  komple bir proje şeklinde olmayan bilgilerdir. Bunlar ancak yapacağımız işlerin tuğla taşları ve harcı olabilir. Yine de tüm bir projeyi paylaşan saygıdeğer arkadaşlar vardır.

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "refik1"
Ancak piyasada iş yapabilmek Sadece O işten iyi anlamak iyi elektronikci
olmak iyi yazılımcı olmak hatta o işin profosörü olmakla yetmiyor
bir çare bulamssam o zaman senden almak zorunda kalacağım
ne hikmettir anlamıyorum bu konu acılnca işi bilen arkadaşlar bişeyleri
yazmak istemiyorlarhani bu site bütü arkadaşlara yardımcı olabilmek için vardı

Merhaba.
Refik1 arkadaşım ilk cümledeki tesbitin doğru. İkinci cümle ise beni yanlış anladığını gösteriyor. Çünki ben proje satmıyorum. . Benim bu konularda kendi firmamda kendi bilgi ve çabam ile imalatlarım vardır ama bunları ancak ürün olarak satıyorum.
AC hız kontrolü ise şu sıralar uğraşmakta olduğum konu değil. Ben önceki yazım ile aslında bu konunun zor bir konu olduğunu anlatmak istedim.  İşi bilen arkadaşlar birşey yazmak istemiyor diyorsun; bu konu hızla gelişen bir konu ve benim 1992 de yaptığım cihazı bugün satma şansım bile yok. ama o gün için piyasanın iyilerindendi.Bilen arkadaşlar burada yanlızca adres tarif ederler, temel ve teknik konular için ise yeni başlıklar açılması çalışması sanırım gündemdeydi. Ayrıca texas instrument in tms 320 DSP si ile motor hız kontrol cihazı uygulaması var, bu yazılımı ve donanımı dahil proje olarak 1500 dolardan satılıyor diye ( belki ucuzlamıştır bile) yazdık. hef4752 ile bu iş yapılıyor yazdık, ma828 ile bu iş yapılıyor diye yazdık. IR nin sitesinde güç transistörü ve onun nasıl sürüleceği konusu var diye yazdık.Yazmadı isek mitsubishi transistör üretiyor bu konuda bunu da söylemiş olalım. Bunlar bu iş için çok şeydir diye düşünüyorum.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

refik1

kıymetli arkadaşlarım amacım kimseyi kırmak deyil
ama biraz anlayın isterseniz

bu devrevi yapmam gerekiyor şimdi bu sidede amaç bilgileri paylaşmak
deyilse vede ücret karşılığı bile teklif edemiyorsan birilerini kandırıp birşekide ağzında laf almaya çalışıyorsak diyecek birşey bulamıyorum

ücret karşılığı yardımı buraya yazamadığım için bu sitedeki birkaç arkadaşa mail atmıştım ama birşey çıkmadı

birşekilde bu devre yapılacak yardımlarını esirgemeyen arkadaşların varlığından eminim devre sonuşlanıncaya kadar burda yazışmaya devam edeceğim hepinize şimdiden teşekkürler.

salim ALTIN

Merhaba.
Bordda istekler başlığı altında serbest kürsü olarak tanımlanmış bir bölüm var. Bu bölümde bizzat ben acil yardıma ihtiyaç duyduğum bir konuda "ücreti mukabili program yazımı " başlığı altında talepte bulunmuştum. Bir gün içinde birkaç arkadaşın yardımıyla sorunumu çözdüm. Ücreti mukabili yardım istemek ve almak ne ayıp , nede doğru yerde doğru şekilde istenir ise yasak. Ben en azından öyle zannediyorum çünki hiç kimseden olumsuz bir tepki almadım.Sağolsunlar inanamıyacağınız kadar yardım aldım hatta dostluklar kurdum.
Bunu şunun için yazdım: bu başlık altına bakmadığını, acil bir ihtiyacın olduğu ve ne şekilde olursa olsun bir an önce çözmek zorunda bulunduğunu düşünüyorum. Fakat bu arada sen bord daki yapıyı tam çözememiş olduğundan problem var diye düşünüyorsun. İstekler kısmında daha önce ki örneklere bak mutlaka 5600 kişi içinden sana yardımcı olacak birileri olacaktır.

ise

ir2113 -2103 gibi sürücü entegreler ile bunu yapabilirsin her faz için 1 tane  3 entegre işini görür. irf firmasının bu konu hakkında apnote ları var gerisi senin programana kalıyor. motorun çalışması prensibini çok iyi biliyorsan kısa zamanda yaparsın

refik1

Sevgili Bület arkadaşım AN889 u inceledim teşekkürler

Burada kullanılan IR2109 un yerine üçlü 2130 sürücü entegre var
acaba tek tek kullanmanın bir avantajımı var ?

asker arkadaşında önerdiği entegreleri ayrı ayrı kullanmak gerekiyor

yapmaya çalıştığımız devre çok profosyonel olması gerekmiyor
istenen akım sınırında motor dönsün yeter.

Bende çok basit bir işgibi söyledim  :)

aster

Alıntı yapılan: "refik1"Bende çok basit bir iş gibi söyledim :)
evet malesef yazının başından beri öyle gidiyorsunuz
gören adaptör şeması istiyorsunuz sanacak, sanki bu iş boyacı küpü sok çıkar, hocam bu iş özel uygulama ister araç gereç ister olayı oturtana kadar mutlaka bir süre geçer ( niyetim bu sözlerimle şevkinizi kırmak değil ama sizde olayın farkındasınız değilmi ?)
http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1500
not: bu uygulamalırın çoğu eğitim amaçlıdır uygulamaya soktuğunuzda bizler buradayız
kolay gelsin