labtoplara ne oluyor

Başlatan speak48, 12 Kasım 2012, 01:36:06

mustafacan

12 yıllık notebook tecrübelerim.

1 adet Acer -aşırı ısı ve hantallık
1 adet toshiba- hafif yapmak için pilini küçük tutarlar  takriben 1 saat civarı gider.rakipleri en az 2buçuk saat gider.
2 adet exper - kendi tasarlamadığı (asus kopyası) makinalar satar. İçi asusla aynıdır. kasaları beş para etmez.
1 adet Casper- anakartta illaki bi sorun çıkar çıkmazsada kasada menteşelerde çıkar. aşırı ısınır. kasarda kasar açılmaz.
4 adet Asus -bir ara kar amacıyla anakartların kalitesini bozdu. ekran kartı hariciyse üzerinde mangal yaparsınız. geneldede chipset arızası verir. (Isısdan dolayı) Bataryası emsallere göre uzun gider ağırdır.
1 Adet Dell yerinde servis hizmeti var. parasına göre kaliteli ürünleri çoğunlukta. bi ara aptal şişman bir kasa insipiron serisi yaptı. hata ettti.şu an iyi.
1 adert samsung standart makine artısı yok eksiside yok.Alır kullanırsın.
1 adet HP nedense lüzumsuz bir yavaşlık var sanırım çipsetle alakalı.

Şu an hala asus kullanıyorum. işlerime yetiyor i3 serisi standart bir makine işte.
bunlar kullandıklarım bizzat kendi makinelerimdi. fakat kullandığım notebook sayısı 100ü geçmiştir.

haa şimdi yine alsam asus alırım. intel işlemcili alırım. bide ssd harddisk takarım. tadından yenmez. 20 saniyede açılır. tıkladıkça uçar gider.denedimde ordan biliyorum.

Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

Bertan

Alıntı yapılan: mustafacan - 12 Kasım 2012, 21:11:26
12 yıllık notebook tecrübelerim.

1 adet Acer -aşırı ısı ve hantallık
1 adet toshiba- hafif yapmak için pilini küçük tutarlar  takriben 1 saat civarı gider.rakipleri en az 2buçuk saat gider.
2 adet exper - kendi tasarlamadığı (asus kopyası) makinalar satar. İçi asusla aynıdır. kasaları beş para etmez.
1 adet Casper- anakartta illaki bi sorun çıkar çıkmazsada kasada menteşelerde çıkar. aşırı ısınır. kasarda kasar açılmaz.
4 adet Asus -bir ara kar amacıyla anakartların kalitesini bozdu. ekran kartı hariciyse üzerinde mangal yaparsınız. geneldede chipset arızası verir. (Isısdan dolayı) Bataryası emsallere göre uzun gider ağırdır.
1 Adet Dell yerinde servis hizmeti var. parasına göre kaliteli ürünleri çoğunlukta. bi ara aptal şişman bir kasa insipiron serisi yaptı. hata ettti.şu an iyi.
1 adert samsung standart makine artısı yok eksiside yok.Alır kullanırsın.
1 adet HP nedense lüzumsuz bir yavaşlık var sanırım çipsetle alakalı.

Şu an hala asus kullanıyorum. işlerime yetiyor i3 serisi standart bir makine işte.
bunlar kullandıklarım bizzat kendi makinelerimdi. fakat kullandığım notebook sayısı 100ü geçmiştir.

haa şimdi yine alsam asus alırım. intel işlemcili alırım. bide ssd harddisk takarım. tadından yenmez. 20 saniyede açılır. tıkladıkça uçar gider.denedimde ordan biliyorum.

peki daha önce moster marka kullanan varmı? fiyatları çok yüksek (30000tl kadar olanları var  :D) artıları eksileri nelerdir ?

Sdttn

HP'lerde gereksiz birsürü program kurulu gelir başbelasıdır. Kasma bunlardan olabilir mi?

@muhamm@
O zaman niye iyi bir şeymiş gibi yazdın.

mistek

Yanlış anlaşıldı galiba.
Pili halen 2 saat gidiyor. gitmiyor mu deseydim?
Casper bi daha alırmıyım? almam. 1358tl ye beklediğimden fazlasını verdi demek istedim pek diyememişim herhalde.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Burak B

Dell Inspiron 5520
Core i5-3210 (2.5Ghz~3.1Ghz Turbo Boost)
8GB 1600Mhz RAM
500TB HDD
ATI 7670M 1GB paylaşımsız Ekran Kartı  + CPU içindeki Intel HD 4000 Ekran Kartı
Isı yok Ses Yok
Kasasıda bence gayet iyi tasarlanmış.
Pil Ömrü 4 saat (Test ettim)

Fiyat: ~1450TL (1 Yıl sigorta dahil 12 Ay taksitle)
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

speak48

labtopları başka başlıkta tartışalım
konuyu dağıtmayalım
konu piyasada ne oluyor.

muhendisbey

Piyasada laptop bulamıyorsan bil ki yeni işlemci çıkacak. Bunun başka bir nedeni yok. Peynir ekmek gibi satılan birşeyi niye getirtmesinler? Pahalıya al ucuza sat olmasın diye de üretimi kısmışlardır.

Ben Asus HP ve Lenovo kullandım arkadaşımda da compaq vardı.

HP aşırı ısınıyor, yumurta kırsan pişirir.  Demodernizasyon kullanmışlar. Fanı temizlemek istiyorsan tüm kasayı sökmelisin. Modelini hatırlamıyorum metal kasa üstü çizik çizik olanlardan.
Compaq HP den daha fazla ısınıyor (AMD işlemciden olabilir) hava üflediği masa elimi yaktı. Sanki lazer yazıcının drumına dokunmuş gibi...
Asus, 4 yıl kullandım sıkıntısız. Tek sıkıntı menteşe kapağıdı. Asus m51 bilen bilir. Kasası dandik 7/24 indirme aracıydı benim için 4 sene boyunca normal kullanımın 2 katı kadar kullandım. Şu an hala aktif kullanılmakta, bataryası 4 senenin sonunda 1.30 dan fazla gidiyor. Orijinalinde de 2 saat zaten.
Lenovo G580. Fanı gürültüsüz. Isınma problemi yok. 64 bit işletim sisteminden midir bilemem ama hızı da hoşuma gidiyor. Fan temizleme vs gibi ek özellikler hoşuma gitti. Ancak demodernizasyon kullanmışlar. Fanı temizlemek istiyorsan tüm kasayı sökmelisin.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

peko

6 Ay evvel Sony Vaio VPC serisinden bir makine aldım, 2.el. pırıl pırıl, i5 işlemcili, 500gb hdd,8gb ram,1gb ati vga. Şuan makineye nasıl yüklendiğimi anlatsam inanmazsınız, ram 7gb seviyelerinde..
Bunu nasıl başarıyorsun derseniz uzun anlatmam lazım. Fan birazcık rahatsız edici gibi olsa da, bu yüklenmeden dolayı normal olduğu düşünüyorum. Kısacası tavsiye ederim.

Notebook alırken 2.el alıyorsam şöyle bir hesaplama yaparım.
Sıfır aldığımda 2 yıl garantili olacak, 2. el alırsam (garantisiz olacağı için ) kendimden 1 yıl garanti veririm.
Sıfırı 3000 TL ise, 2.el muhtemelen 1500-2000 bareminde seyredecektir. Ben şimdi bunu arızalanmadan 1 yıl kullansam, günlük maliyeti bana yaklaşık 5 TL ye gelecek.
Yani makine kendini 1 yıl sonra amorti edecek, ona göre bi seçim yaparım. Erken bozulursa ( ki şuana değin hiç yaşamadım ) çöpe atarım, bozulmazsa 5 TL maliyeti gittikçe düşer.

Zaten bir notebook için ; bataryası, dvd'si, ekranı, klavyesi bakımından 2 yıl normal ömür yeterlidir.

İçimizde yıl olarak daha eski cihazlar kullanan çok kişi vardır, yukarıdaki hesaba göre hemen hemen herkes kar'dadır diyebiliriz.
2. El Notebook almak kötü bişey değil, aksine çok tavsiye ettiğim bir şeydir. Bütçenizi zorlayıp düşük konfigürasyonlu bir makine alacağınıza, 2. el yüksek konfigürasyonlu işinizi gerçek manada görecek cihazların tercih edilmesi taraftarıyım. Tabii ki her zaman olduğu gibi bir cihaz alırken mutlaka dikkat etmek gerekir..

" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

sezgin05

Alıntı yapılan: ByteMaster - 12 Kasım 2012, 22:27:58
Dell Inspiron 5520
Core i5-3210 (2.5Ghz~3.1Ghz Turbo Boost)
8GB 1600Mhz RAM
500TB HDD
ATI 7670M 1GB paylaşımsız Ekran Kartı  + CPU içindeki Intel HD 4000 Ekran Kartı
Isı yok Ses Yok
Kasasıda bence gayet iyi tasarlanmış.
Pil Ömrü 4 saat (Test ettim)

Fiyat: ~1450TL (1 Yıl sigorta dahil 12 Ay taksitle)

2 Ay önce bende aldım çok memnunum.

Erol YILMAZ

Samsung S3520 aldım yaklaşık 1 yıl kadar önce,
Ruhsuz bir makine, açılıyor ve çalışıyor :)

Onun öncesinde HP vardı, herşeyi problem, hiç sevmedim bir daha da almam...

Acer kullanmıştım 4-5 sene önce, Bir problem yaşamadım, özellikleri düşük geldiği için 2. ele sattım.

Merak ettiklerim DELL ve LENOVO

sadogan

Alıntı yapılan: Allegro - 13 Kasım 2012, 10:13:55
Bende tam 1 yıl önce samsung NP300E5A-S05TR almıştım ne ısınır ne sesi çıkar Ruhsuzca çalışır :)

muuzoo

Alıntı yapılan: Allegro - 13 Kasım 2012, 10:13:55

Onun öncesinde HP vardı, herşeyi problem, hiç sevmedim bir daha da almam...

Acer kullanmıştım 4-5 sene önce, Bir problem yaşamadım, özellikleri düşük geldiği için 2. ele sattım.

Merak ettiklerim DELL ve LENOVO

Şu an elimde yaklaşık 6 yıllık bir Lenovo Thinkpad T61 cihaz var. Belleğini 8GB yaptım ve hdd olarak ssd taktım, beraber yola devam ediyoruz. Görüntüsü bana göre estetik ama :) çevremdeki çoğu kişi "takoz" olarak nitelendiriyor  :)
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...