BeagleBoard-xm artık açılmıyor

Başlatan demket, 12 Kasım 2012, 17:51:40

demket

S.A. Beagleboard-xm kullanmaktayız. Seri portta 60 karakteri çıkmaya başladı. Hata kodlarında MLO problemi olarak görünmekte. Çeşitli imajları denedik.  Tuna kardeşimizin kurtarma imajıda olmadı. Ekrana anlamsız karakterler çıkmakta. XM de NAND olmadığını da göz önünde bulundurursak, nasıl bir yol izlememiz gerekir.

Saygılar,

Tagli

Biz bu 60 meselesiyle ilk karşılaştığımızda SD kartı takmayı unutmuştuk. Daha önce mini2440 ile uğraşmış olduğumuzdan, BeagleBoard xM'de bootloader'ın SD kart üzerinde olduğu ayrıntısını gözden kaçırmışız (mini2440 SD kart olmadan da NAND flash'ı üzerinden çalışıyordu).

MLO aslında x-loader olarak bilinen ve uboot'tan önce çalışan (ve onu çalıştıran) birinci seviye bootloader'ı. SD kartında bir sorun olmadığını, ve kartla birlikte gelen MLO dosyasını kullandığını varsayarsak, akla gelen birkaç ihtimal var:

1) SD kartın formatı yanlış olabilir. MLO'nun bulunduğu yer (bölüm yani) FAT32 ile formatlanmalı. Kartın geri kalanı başka formatta olabilir.

2) Kartın MLO'yu barındıran bölümü formatlanırken, bootable bayrağı etkinleştirilmeli. Ben bunu sık sık unuturum...

3) Kartın ilgili bölümüne ilk yüklenen dosya MLO olmalı ki başa otursun. Genelde MLO'nun yanına konan uboot ve uImage, alfabetik sıra sebebiyle hepsini seçip sürükle - bırak ile kopyalanınca uygun şekilde MLO'dan sonra kopyalanıyor ama o bölümdeki MLO silinip sonra tekrar kopyalandıysa muhtemelen sorun çıkacaktır. Emin olmak için kartın formatlanıp MLO'nun ilk olarak ve tek başına elle kopyalanmasını, diğer dosyaların daha sonra eklenmesini öneririm.
Gökçe Tağlıoğlu

demket

Teşekkürler @Tagli

1) Fat16 ile de Fat32 ile de denedim.
2)Bu bölüm Bootable
3)MLO uboot uImage ı bu sırayla ve tek tek yüklüyorum.
Sonuç anlamsız karakterler.

Fakat ilk bahsettiğin kartla gelen MLO kısmı ilgimi çekti. Elimde malesef o kart yok. Beagleboard-xm için oluşturulmuş hazır imajlardan (mesela ubuntu) birini SD ye atmama rağmen sonuç aynı. "Beagleboard-xm için olduğunu düşündüğüm, kullandığım imaj Beagleboard için ise" diye bir şüphe oluştu. XM için olan MLO yu TI ın SDK sından mı alsak, yoksa emin olduğumuz bir MLO yu nereden bulabiliriz?

Ne dersiniz?  Araştırmaya hemen başladım.

yamak

Hocam MLO yu kendiniz derleyebilrsiniz.Aşağıdaki komut ile indirip beagleboard a göre derleyebilirsiniz. Derlediğiniz hem u-boot.bin hem de MLO oluşacak.
git clone git://git.linaro.org/boot/u-boot-linaro-stable.git