STM32F103 Bağlantı hatası.

Başlatan Klein, 12 Kasım 2012, 17:54:56

camby

klein hocam st-link ıle program atabılıyor musun?

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: X-Fi - 15 Kasım 2012, 10:15:23
PA13-PA14 pinlerin herhangibi birini out yaparsanız veya işlemciyi stop,sleep,st-by moda sokarsanız swd ile programlamadan önce işlemciyi resetlemeniz gerekiyor.

j-link de resetle başlatmanız için bir saniye kadar süre tanımlanmış reset butonu basılıyken programı gönderiyorsunuz reseti bırakınca program almaya başlıyor. bu aralığı kaçırırsanız yukarıdaki gibi durumlarda program atılamıyor.
GPIO ya görev atamadan önce belli bir döngü kurup  beklesek sanki bu durumdan kurtulmuş oluruz. (Z nin derslerinde Böyle birşey geçiyordu sanki.)

X-Fi

hocam beklemeye gerek yok reset sonrası bu pinler swd pozisyonunda başlıyor ilk kod olarak bu pinleri out bile yapsanız programlama reset ile başladığınız için gerisi önemsiz kalıyor program atılabiliyor.

st-link v2 de durum biraz farklı yalnız onda bu pinleri kullanırsanız artık keil üzerinden program güncelleme yapamıyorsunuz. st-link utility üzerinden sadece program atabilir hale geliyor j-link st nin kendi programlayıcısından bile daha başarılı diyebilirim.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Klein

Evet ST-Link ile program atabiliyorum. Sorun yok.  SWD ile attım.
SWDIO ve SWDCLK pinlerini başka yerde kullanmamıştım, ama kullansam da farketmez.
@X-Fi durumu açıklamış.  ST-Link Utility içinde, Keil'de olmayan "Under Reset" opsiyonu var. Bunu seçtiğinizde program esnasında çipi resetliyor.

U-Link ile denedim sorun yok.

J-Link klon sorununu henüz aşabilmiş değilim.

muhittin_kaplan

Ben Bu iki Pini Dig.Out Olarak Kullandım. Problem Olmaz Umarım  ;)

JKramer

http://www.segger.com/jlink-software.html?step=6&file=JLink_456d

Bu sayfadan "yazılımı başka nedenlerle indirmek istiyorum" deyip seri numarası girmeden indirebiliyorsunuz.

Klein

İndirdim. Kurdum. Oraya kadar sorun yok.  Kullanırken  klon hatası verip kapanıyor. Hatta komple Keil sonlanıyor.

mesaj birleştirme:: 15 Kasım 2012, 14:56:15

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 15 Kasım 2012, 14:32:50
Ben Bu iki Pini Dig.Out Olarak Kullandım. Problem Olmaz Umarım  ;)
Problem olması için şimdilik bir sebep görünmüyor.

Veli B.

Bende bu sorun yaşanmadı ama GPS camera dedect hatası USB driver değiştirinceye kadar vardı. Bu sorunun çözümü için, POWARM da jlink ile ilgili bir başlık var.  Sonrasında ise keil ile birlikte sorunsuz kullandım.

Klein

GpsCamera sorununu yaşadım. Onu hallettim.  O sorun olduğunda zaten hiç J-Link aygıtı bulunamıyor.
Şu an J-Link sürücü vs.. ile ilgili sorun yok. Her şey programlama ya da debug anına kadar normal.
Şimdiki sorun "Klon J-Link kullanıyorsun, ben sana hizmet vermiyorum" deyip kapanması.

X-Fi

j-link de aynı sorunu bende yaşadım bilgisayara usb flash bellek takınca çalışan j-link program atamaz hale geliyor.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Klein

Tamamdır hocam elinize sağlık.  Programlama yapmadım ama , ayarları yaparken veriyordu hatayı. Şimdi vermiyor.

Keil ile kullanacakların, keil>arm>segger  klasörünün altındaki  jlinkarm.dll dosyasını da bu dosya ile değiştirmeleri gerek. 

Düzeltilmiş hali.
http://s2.dosya.tc/server21/F0RJmV/clone.rar.html

muhittin_kaplan

Hocam Bir kaç tane VSS ve VDD var. hepsine 3.3V
VSSa ya 0, Vref- e 0, Vref+ 3.3 Vdda 3.3 uuygulayacağım
ayrıca datasında 4 adet besleme de kond. görünüyor. her vss ve vdd arasına 1 adet 100n koyacağız. peki 4.7uf nasıl bağlayacağım (VDD3 e bağlı olması gerek demiş.DataSheet syf34) elektrolitik dir sanırım ?

Klein

Paralel bağlayacaksın.  Ben şöyle yapıyorum.

100n kapasiteyi kartın üst yüzüne yerleştiriyorum, pinlerin tam dibinden via atıp alt yüze geçiyorum, yolu hiç uzatmadan bu vianın dibine de 4u7 kapasiteyi bağlıyorum.

Mucit23

Hocam VDDA ya direk 3.3V vermeyin Bir RC veya LC den geçirin. Bulabiliyorsanız smd 10uH Bobin ve bobinin çıkışına 1 adette 100nf ekleyip öyle VDDA ya bağlayın. Yada 100R direnç koyun bobin yerine

Klein

Eğer analog kanal kullanıyorsam, hiç bir zaman Analog kanalın beslemesini çipin beslemesinden almam. Her zaman referans kullanırım.
Size de önerim referans kullanmanız olur.