STM32F103 Bağlantı hatası.

Başlatan Klein, 12 Kasım 2012, 17:54:56

Klein

Alıntı yapılan: sensorless - 12 Kasım 2012, 20:50:03
-VBAT 3.3V'e bağlımı?
-Kristalin bacaklarında kondasatör göremiyorum?
-VDDA Ref ve VSSA GND, C6nın kutbu ters gözüküyor?
-NRST 3.3V ile pull up yapılmalı?

VBAT bağlı değil. Oraya batarya bağlanacak. Ama geçici olarak VCC ile ilişkilendirildi.
Rezonatörün kkapasiteleri içinde.
VDDA-VSSA konusunda haklısın. Gözümden kaçmış. Fiiliyatta orada kutupsuz kapasite var.
NRST pininde pull-up var.  program soketinin olduğu kartta.

Klein

SWD opsiyonu yoksa,  işimi görmüyor. En azından bu kartta. Sonraki kartlarda jtag portu koymak mantıklı olacak sanırım.

@Mucit23 eğer debug yapmıyorsan, pek bir farkı yok. SWD daha az pine sahip. 
Ama  debug yapıyorsan,  jtag daha hızlı. Hiç jtag kullanmadım, ama bildiğim kadarıyla donanım registerleri vs.. gibi bölgeleri online izleyebiliyorsun.

sensorless

Alıntı yapılan: Klein - 12 Kasım 2012, 20:59:03
VBAT bağlı değil. Oraya batarya bağlanacak. Ama geçici olarak VCC ile ilişkilendirildi.
Rezonatörün kkapasiteleri içinde.
VDDA-VSSA konusunda haklısın. Gözümden kaçmış. Fiiliyatta orada kutupsuz kapasite var.
NRST pininde pull-up var.  program soketinin olduğu kartta.

Şematikte Rezonatör olarak belirtilmemiş, peki 3.bacağı gnd yaptın değil mi?

Klein

Tabi ki. bağlantı noktası uygun yere düşmediği için gizledim. 

Veli B.

Alıntı yapılan: Klein - 12 Kasım 2012, 21:12:26
SWD opsiyonu yoksa,  işimi görmüyor. En azından bu kartta. Sonraki kartlarda jtag portu koymak mantıklı olacak sanırım.

@Mucit23 eğer debug yapmıyorsan, pek bir farkı yok. SWD daha az pine sahip. 
Ama  debug yapıyorsan,  jtag daha hızlı. Hiç jtag kullanmadım, ama bildiğim kadarıyla donanım registerleri vs.. gibi bölgeleri online izleyebiliyorsun.

SWD desteği var. Segger den bakarsanız, bazı corelar için henüz hazır değil ama büyük bir kısmı için destek veriyor. Segger, M0 ailesi için geriden geliyor ama M3 lerde NXP için neredeyse tam destek veriyor idi. ST içinde oldukça geniş idi.

Klein

SWD desteği olmasına sevindim.

J-Link veya U-Link. Her ikisini de kullanmış veya araştırmış olanlar hangisini önerir.
(Sadece programlamak için değil, debuggeri de aktif kullanacağım)

CLR

J-link tavsiye ederim, 8 break point desteği var, hem keil hemde iar ile çalışıyor,

stlink için firmware'ini update edin gibi bişeyler demişler nette, adamın bir tanesi 2 farklı program atarken birinde yapmış sonrakin de yapmamış böyle şeyler yazıyor, st linkte sanırım sorunlar var belki son update'te düzeltmişlerdir
Knowledge and Experience are Power

Veli B.

Her ikisini de kullandım/kullanıyorum. M0 ile fazla uğraştığım için ve segger kullandığım MCU ya SWD desteği vermediği için klon U-LINK 2 ana cihaz durumunda ama  Powarm da yaptığımız klon isviçre çakısı gibi. Masaüstünde olması lazım.
Gerbay Hocam' a katılıyorum. Her ikisinide bulundurmak makbulu.

X-Fi

powarm tools u bende kullanıyorum SWD desteklemesi güzel sadece SWDIO, SWCLK bağlantısı yeterli oluyor. pratik devre tasarımı için bunlar önemli her zaman jtag çalışamıyoruz.

yalnız benim görmüş olduğum tek eksiklik com portun sıralaması bilgisayarın com ile aynı değil yeni sıralamaya uymak gerekiyor.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

muhittin_kaplan

Ne Oldu Yani Şimdi Klein Program Atamayacak mı ?

mesaj birleştirme:: 13 Kasım 2012, 12:50:01

http://www.scienceprog.com/downloading-binaries-using-stm32-st-link-utility/

muhittin_kaplan

klein nedir son durum. bende pcb olayına geçeceğim. yanlış yapmayalım. tecrübelerin nedir?

Mucit23

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 14 Kasım 2012, 11:05:16
klein nedir son durum. bende pcb olayına geçeceğim. yanlış yapmayalım. tecrübelerin nedir?

Hocam siz jtag kullanmıyormusunuz. Onu çizin direk.

Ben jtag için böyle bir bağlantı kullandım.

images
Bunun aynısını kartıma çizdim.

Klein

@muhittin. şimdilik bir gelişme yok. forumdan arkadaşların ellerinde  u-link ve j-link varmış gönderdiler. Kargo daha gelmedi. Gelince belli olur.
Kesinlikle BOOT0 Ve BOOT1  pinlerini direk gerekli potansiyele bağlama.  Jumper opsiyonu olsun. Gün gelir lazım olur.  Şimdilik verebileceğim en önemli tavsiye bu.   :)

mesaj birleştirme:: 14 Kasım 2012, 20:29:15

İlk U-Link denemesi başarısız.
"Cannot Enter Debug Mode" hatası alıyorum. Çip boş daha önce program atılmadı.  Silmek de  istesem aynı hatayı alıyorum.
Keil'de U-Link  ayarlarını yaparken, Haberleşme gerçekleşiyor. Çipin adını, sanını , ID sini vs.. alıyor. Ama programlamaya gelince yapmam diyor.  Keil'in helpinde clock frekansını düşürün demiş. tüm frekansları denedim nafile.
Çipler mi çakmadır nedir?

Bİraz sonra J-Link denemelerine geçeceğim. Onun da sürücülerini bulamıyorm. Kendi sitesinde Seri numarası istiyor.
Forumda bir zamanlar konuşulmuştu bu mesele hatırlıyorum, ama bulamıyorum.

mesaj birleştirme:: 15 Kasım 2012, 01:19:55

J-Link denemeleri de  klon sorunu yüzünden şimdilik başarısız.
J-Link'in kendi programı da , Keil'in eklentisi de , "senin J-Link klon ben oynamıyorum" deyip kapanıyor.

Programı Segger'den başka yerde de bulamadım.  Sizde böyle sorunlar yok mu?

mesaj birleştirme:: 15 Kasım 2012, 02:49:59

Sorun çözüldü. ANALOG VDD'ye dikkat!

VDDA gerilimim bilmediğim bir sebepten düşüktü. (2 voltun altında). Sorunu ilk başta görmüş olmama rağmen, sebebini daha sonra araştırırım diye dikkate almadım.   Analog girişler kullanılmasa bile en az 2V olmalıydı. Bunu da daha önce görmüştüm, ama atladım.

Clock şemasını incelerken farkettim ki,  PLL Analog VDD'den besleniyor.

İlk kez tasarım yapacaklar DİKKAT!
VDDA  analog girişler kullanılmayacaksa, en az 2V
Analog kanallar kullanılacaksa, en az 2.4V olmalı.

Hard:36

muhittin_kaplan

Hocam Hemen Öyle Kurtulamazsınız.
SWD ile mi yaptın ?
SWDIO ile SWCLK pinlerini nasıl kullandın ? PA13 ve PA14 pinleri nasıl config ettin ?( Program Atabilmek için )

X-Fi

PA13-PA14 pinlerin herhangibi birini out yaparsanız veya işlemciyi stop,sleep,st-by moda sokarsanız swd ile programlamadan önce işlemciyi resetlemeniz gerekiyor.

j-link de resetle başlatmanız için bir saniye kadar süre tanımlanmış reset butonu basılıyken programı gönderiyorsunuz reseti bırakınca program almaya başlıyor. bu aralığı kaçırırsanız yukarıdaki gibi durumlarda program atılamıyor.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)