Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Sabit 34V

Başlatan muhittin_kaplan, 12 Kasım 2012, 18:59:00

muhittin_kaplan

Herhangi bir İşlemcinin PWM çıkışını kullanarak, Yine MCU tarafından ölçtüğüm yerin Gerilimini 34V da sabit tutmam gerek. Giriş Kaynağı Değişken olabilmekte. 
Aşağıdaki Gibi bir olay.

Önerilerinizi Bekliyorum.

VFR

Hocam eğer girişiniz 34V'tan küçük ve büyük olabiliyorsa zamanla , PI kontrollü buck-boost converter ile gerilimi 34V'ta sabit tutabilirsiniz.

muhittin_kaplan

küçük olursa kapatacağım (Mos u Kesime götüreceğim) ama büyük olursa PWM i ayarlamam gerekecek.
Nasıl bir kontrol yapayım Sadece PI yada Sadece P yetermi toksa PID mi kullanayım ?

Klein

Muhtemlen P yetecektir.

muhittin_kaplan

bugün Analog ile birleştirdiğimiz devrede problemler muhtemelende benim fonksiyonda problem var.
24-30v arası değişken kaynağımız var. ve ben ölçtüğüm noktayı 26v ta tutmaya çalışıyorum. Sadece P yazdım. ve 25v altında röle çekerek %100 verdim.
ama nedense devamlı kapat aç yapıyor.
Ben Bu Hatayı Şuna Bağladım, 25v ye kadar gelen çıkış gerilimim pwm uyguladığımda (yaklaşık %50) 25v nin altına iniyor ve Role çekiyor. Bu Tekrarlı bir durum alıyor.
Nasıl Engellerim ? Başka nasıl bir yöntem kullanmalıyım ?

skara1214

histerirsis verdinizmi? yani direk 25 değilde 24.8 ile 25.2 gibi
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

F.T

hocam adc ölçümü yaptığın noktadan aldığın gerilimi kare dalga olarak mı ölçüyon yoksa adc girişine vermeden önce stabil hale getiriyonmu?
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Okan AKÇA

birşeyler ters yukarısı sabit olacak bobine seri girilecek anahtarlama yaparak  bir gerilim elde edilecek daha sonra filitre pid kontrol

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: skara1214 - 21 Aralık 2012, 19:56:21
histerirsis verdinizmi? yani direk 25 değilde 24.8 ile 25.2 gibi
Hocam histerisis uygun olmaz. sabit tutmam gerek gerilimi.

Alıntı Yaphocam adc ölçümü yaptığın noktadan aldığın gerilimi kare dalga olarak mı ölçüyon yoksa adc girişine vermeden önce stabil hale getiriyonmu?
Hocam analog kısmıyla ben ilgilenmiyorum. ama Opamplar filtreler vs herbirşey mevcut.

Alıntı Yapbirşeyler ters yukarısı sabit olacak bobine seri girilecek anahtarlama yaparak  bir gerilim elde edilecek daha sonra filitre pid kontrol
Hocam biraz açarmısınız. Ölçtüğüm noktada gerilimi sabit tutmam gerek. Kaynak voltajı değişken, set voltajına kadar ne gelirse göndermeliyim. sonrasında pwm ile ayar yapmalıyım.

eistain_54

Abi analog gerilimin 3.3v den yüksek.Bunu mcunun analog kanala nasıl giriyorsun?Gerilim bölücü kahramanlar ile mi?
Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!

XX_CİHAN_XX

Analog kanaldan 34V girmemiş dikkat ederseniz 0.1 ohm gibi bir direnç üzerinde düşen voltajı MCU ya vermiş.
Dolayısıyla bu voltaj normal şartlarda 3v3 ü hiçbir zaman geçemez.
Böyle bir direncin üzerindeki voltaj zaten 3v3 e ulaşamadan o direnç kül olur :)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

muhittin_kaplan

hocam teferruatlar üzerinde durmayalım. 0r yazan yerde yük var. sonuç Olarak Çıkış Gerilimini Sabit tutmak istiyorum. düşününki orada 100mohm var.

zamzam23

bana sorarsanız direnç üzerindeki gerilimi direkt adc ye girmek olmaz. Şöyle bir devre önerebilirim. Opampın kazancını çıkışta istediğiniz max gerilime göre, R9 ve R39 dirençleriyle ayarlarsınız.

z

Madem yüke doğrudan pwm uygulayacaksın o zaman şöyle yap.

Giriş besleme gerilimini ADC ile ölç.

Bu durumda çıkış gerilimi Vo=Vi*Ton/T olacaktır.

T Pwm peryodun olduğuna göre

Ton=Vo*T/Vi olur.

Vo nun ne olması gerektiğini sen belirliyorsun, T de belli, Vi yi de ölçtün geriye Ton kalıyor onuda hesapladın.

Hesapla hesapla PWM değeri olarak registere yükle.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

@zamzam hocam analog kısmı ben tasarlamadım. oradan opamp, filtre vs kullanarak bana 1/10 luk hem kaynak voltajı, hemde yük voltajı geliyor. ben çarpıp bölüp pwm sinyal ile (ki gönderdiğim yerde optolar felan da var) gerilimi sabit tutacak bir fonksiyon bulmam gerek.

@Z hocam, arkadaş yok şef 10khz olmalı peryodun dedi bende 10kz ile ayarladım peryodu.
buna göre

(30vout*10khz)/34vin=duty
gibimi